Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć sterownik USBlaster 9700 DMX i pary led 56 DMX

TypeMutineer 06 Cze 2009 17:23 6796 12
  • #1 06 Cze 2009 17:23
    TypeMutineer
    Poziom 21  

Witam. Mam instrukcję w języku angielskim i wielkie problemy z podłączeniem w/w sprzętu . Podłączyłem kable dmx ale nie wiem jakie wartości ustawić na pierwszej i kolejnych parach .
    Może ktoś posiada instrukcję w języku polskim ?
    Dziękuje z góry za pomoc . Pozdrawiam Tomek .

0 12
  • Pomocny post
    #2 06 Cze 2009 17:53
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Poczytaj o adresowaniu urządzeń DMX.
    Ile kanałów DMX potrzebuje jeden PAR?
    Co to za PARy, daj jakiś link.

0
  • #4 06 Cze 2009 18:04
    LuckyDj

Logicznie na pierwszym powinieneś ustawić adres 1, na drugim 7, itd co 6, ale patrząc na twój sterownik najlepiej będzie jeśli ustawisz adresy co 16.

Czyli:

Pierwszy - 1
    Drugi - 17
    Trzeci - 33
    itd.

Wtedy pod każdym przyciskiem (urządzeniem) sterownika będziesz miał kolejnego PAR'a

Albo inaczej.
    Adresy ustawiasz (oczywiście począwszy od 1) co 8.
    Wtedy masz pod jednym przyciskiem (urządzeniem) dwa PARy (6 kanałowe) oddzielone od siebie kanałami 7 i 8.

0
  • #5 06 Cze 2009 18:14
    TypeMutineer
    Poziom 21  

Czyli czwarty powinienem ustawić na 49 itp...
    A jak przepisać poszczególny par pod odpowiedni przycisk,suwak ?

0
  • #6 06 Cze 2009 18:24
    LuckyDj

Wystarczy je zaadresować w podany sposób i już będziesz miał je pod odpowiednimi przyciskami ;)
    Żeby sterować z "ręki" (w zależności od tego, którymi parami chcesz zaświecić) załączasz dedykowane im przyciski urządzeń (po lewej stronie),a sam efekt zmieniasz suwakami od 1 do 6 (7 i 8 nie powinny reagować, bo każdy PAR ma tylko 6 kanałów).

Możesz swoje dokonania zapisać jako sceny, ale wydaje mi się, że najpierw trzeba wejść w tryb programowania, potem załączasz odpowiednie PARy, ustawiasz to co chcesz osiągnąć i zapisujesz jako scenę (sceny prawdopodobnie są to przyciski nad suwakami)

Nie widziałem panelu tego sterownika, ale pewnie masz tam przycisk PROGRAM
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------
    To co teraz napiszę może nie działać na twoim sterowniku, nie znam tego stołu.
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------
    Jak już wszystko zaadresujesz i będzie działać "z ręki" to wyłącz przyciski urządzeń, naciśnij i przytrzymaj PROGRAM.
    Sterownik powinien przejść w tryb zapisu scen.

Teraz załączasz odpowiednie przyciski urządzeń i ustawiasz suwakami parametry światła. Potem naciskasz PROGRAM i przycisk sceny (nad suwakiem), pod którym chcesz mieć zapisaną tę scenę.

0
  • #7 06 Cze 2009 21:29
    TypeMutineer
    Poziom 21  

Ok .Dzięki jadę sprawdzić .

Dodano po 3 [godziny] 3 [minuty]:

No i się przejechałem na darmo :(
    Ustawiłem pierwszy (według instrukcji ) co 16 itp ....
    Nic nie działało . Pary chodziły jak chciały nie reagowały na żadne przyciski .

0
  • #8 06 Cze 2009 23:15
    LuckyDj

A poczytałeś o adresowaniu urządzeń w DMX, albo chociaż manuala tych PARów? Wiesz że takie PARy mają funkcję działania bez DMX (np sterowanie mikrofonem, albo MASTER/SLAVE)?

Gdybyś je dobrze zaadresował, to na bank by chodziły pod sterownikiem!

0
  • #9 07 Cze 2009 07:03
    TypeMutineer
    Poziom 21  

Z pewnością masz rację . Na pewno zrobiłem coś nie tak .

0
  • #10 08 Cze 2009 22:42
    TypeMutineer
    Poziom 21  

Ustawiłem je tak :

Cytat:
    par nr 1 ma adres startowy 1-na przełacznikach w parze ustawiasz dmx on oraz 1 on reszta na off
    par nr 2 ma adres startowy 17 -na przełącznikach ustawiasz dmx on oraz 1 i 5 na on reszta na off
    par nr 3 ma adres startowy 33 -a więc dmx on i 1 oraz 6 na on
    par nr 4 ma adres startowy 49- a więc 1 i 5 i 6 na on

Podłączyłem zgodnie z instrukcją ale bez efektu .Jutro założę " terminatora " i napiszę co się dzieję.

0
  • #11 09 Cze 2009 23:10
    TypeMutineer
    Poziom 21  

Zmieniłem (po telefonie do sprzedawcy ) adresy dmx na takie zaczynając o pierwszej :
    23
    34
    25
    45
    I coś drgnęło mianowicie zaczęła działać funkcja ściemnienia wszystkich urządzeń (blackout)
    Coś tam czasami zadziała ale większości to jeden wielki chaos .

0
  • Pomocny post
    #12 09 Cze 2009 23:25
    LuckyDj

Dziwna sprawa...
    Trzeba było spytać dlaczego akurat od 23, to co sterownik nie wysyła kanałów 1-22? Ciekawe.

Poza tym jeśli pierwszy PAR zaczyna się na 23, to dla czego trzeci od 25? Przecież te adresy się pokrywają.

Załóżmy że kanały w PARze chodzą tak:

1 - poziom koloru czerwonego
    2 - poziom koloru zielonego
    3 - poziom koloru niebieskiego
    4, 5, 6 cośtam cośtam...

To wysyłając komendę zmiany koloru czerwonego na kanale 23 zmienia się kolor czerwony PAR1, ale wysyłając komendę zmiany kanału 24 zmienia się kolor czerwony w PAR3, ale i kolor zielony w PAR1, tak nie może być!

0
  • #13 10 Cze 2009 22:57
    TypeMutineer
    Poziom 21  

Ustawiłem jak pisałeś wyżej czyli
    1
    15
    16
    156

Zaczęło coś z sensem działać . Zdobyłem również polską instrukcję co już bardzo wyjaśniło
    zawiłe opcję . Powolutku wychodzę na prostą

0