Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

drganie/buczenie masztu antenowego

piotrekw23 06 Jun 2009 17:27 7807 25
 • #1
  piotrekw23
  Level 12  
  Witam
  Na balkonie mam zamontowany maszt o dł. ok. 4,5m i śr. 38mm na którym na szczycie jest 5-elementowa antena radiowa Dipol 5/RZ B poniżej jest antena TV szerokopasmowa i na dole jest 90cm antena satelitarna. Po zamontowaniu masztu i podłączeniu instalacji zauważyłem, że jak złapie się rurę masztu ręką to wyczuwalne są drgania które przenoszą się na barierkę balkonową, słychać też jakieś dziwne buczenie jak by przepływ prądu. Proszę o pomoc jakie mogą być przyczyny takiego drgania i buczenia?
 • #3
  piotrekw23
  Level 12  
  przeglądałem już wcześniej ten temat, ale w moim przypadku masz się nie kołysze na 20cm jak już to 2-3 cm ale to wina wiatru, mój masz i anteny buczą... a jak obejmę ręką maszt to odczuwalne są silne wibracje/drgania.
 • #4
  sq6ade
  Level 40  
  Wygląda to na rezonans mechaniczny. Tyle że musiało by być gdzieś w okolicy jakieś źródło drgań. Ale w bloku mieszkalnym?

  Możesz spróbować zmienić rezonans mech. masztu przesuwając jedną z anten w górę lub w dół i zaobserwować zmiany.

  Jaka jest częstotliwość tych drgań?
 • #5
  piotrekw23
  Level 12  
  Może pokaże to na zdjęciu. Wcześniej nie było anteny radiowej tej na szczycie masztu i masz był niższy o 85 cm, a po podniesieniu masztu i dodaniu tej dużej radiowej anteny pojawił się taki problem. Drgania czasem ustają i po chwili znowu powoli się nasilają.
  drganie/buczenie masztu antenowego
 • #6
  rysta
  Level 21  
  Miałem podobny problem; z amplitudą kilku centymetrów drgały poziome ramiona anteny UKF na pasmo OIRT . Drgania przenosiły się na ścianę nośną budynku - efekt akustyczny piły tarczowej, trudny do zniesienia. Pomogło rozstrojenie przez przyklejenie mas w różnych punktach (dość przypadkowych) elementu drgającego. Myślę, że drgania mogą zaniknąć po zamocowaniu na końcu masztu projektowanej anteny. Ostatecznie możesz przymocować do masztu na obejmach jakieś obciążniki (byle nie w węzłach drgań!), powinno pomóc.
 • #7
  Dykus
  Level 27  
  Tu raczej nie w tym problem, ale mogę powiedzieć, że zaskakująco dobrze przenoszą się drgania przez instalację odgromową, np. z wentylatorów (które mają minimalne bicia) do których druty tej instalacji są przypięte. W odległości 20m od wentylatora drgania są bez problemu zauważalne po złapaniu drutu ręką... Wiem, bo mam maszt podłączony do instalacji odgromowej i właśnie antena cały czas drży w rytm pracy wentylatora. :)
 • #8
  piotrekw23
  Level 12  
  Kiedy pisałem ten temat na dworze wiał dość silny wiatr i występowały te drgania teraz kiedy wiatr się uspokoił drgania też ustały, więc wydaje mi się że antena na szczycie wprawia w takie drgania cały masz. Czy to możliwe? Antena jest dość dużych wymiarów ok 1,5x1,2m
 • #9
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  piotrekw23 wrote:
  Kiedy pisałem ten temat na dworze wiał dość silny wiatr i występowały te drgania teraz kiedy wiatr się uspokoił drgania też ustały

  W 99% przypadku drgań małych masztów jest właśnie wiatr , który przemieszczając się po antenie na czubku masztu (albo po czaszy anteny do TV-SAT) wprawia w ruch same elementy tych anten. :cry:
  Quote:
  więc wydaje mi się że antena na szczycie wprawia w takie drgania cały masz. Czy to możliwe?

  A i owszem, tak to właśnie wygląda.
  Quote:
  Antena jest dość dużych wymiarów ok 1,5x1,2m

  Lecz w stosunku do samego masztu to antena jest zbyt "wiotka" i wpada w rezonans mechaniczny, przenosząc go na maszt, budynek, grunt i cały świat. :D


  Pozdrawiam.
 • #10
  SP8JUX
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Kol. piotrekw23, czy masz od góry maszt zaślepiony?
  Marek
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  piotrekw23
  Level 12  
  Masz nie jest od góry zaślepiony, a powinien być taką plastikową zaślepką tak? Jeśli chodzi o antena to antena ma zaślepki. A czy zmieni coś jeśli ta antena będzie w pionie? Muszę ją obrócić w pion ponieważ niedawno przeczytałem że akurat 2 stacje które chce odbierać nadają w polaryzacji pionowej.
 • #13
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  piotrekw23 wrote:
  Masz nie jest od góry zaślepiony, a powinien być taką plastikową zaślepką tak?

  Jak zaślepisz to nie zaszkodzi a tylko pomóc może.
  Quote:
  A czy zmieni coś jeśli ta antena będzie w pionie? Muszę ją obrócić w pion ponieważ niedawno przeczytałem że akurat 2 stacje które chce odbierać nadają w polaryzacji pionowej.

  Samo obrócenie w pion to nie jest dobry pomysł - co do parametrów samej anteny - .

  Abyś mógł postawić ją w pionie , musisz oddalić ją od masztu ( około 0,5λ ) tak, aby elementy (reflekor, wibrator i direktory) nie były w płaszczyźnie masztu.
  Maszt będzie działał jako wtrącony direktor i popsuje charakterystykę samej anteny.

  Koszt i praca włożona w postawienie anteny w pionie jest NIE adekwatna z polepszeniem się poziomu sygnału w odbiorniku. :cry:


  Pozdrawiam.
 • #14
  piotrekw23
  Level 12  
  Ok, dzięki za informację. Nie będę obracał anteny ponieważ sygnał jest dobry z tym że nie odbieram RDS-u ani sygnału Stereo z czym to może być związane? Mieszkam od 21km w linii prostej od nadajników, które znajdują się w Częstochowie a radia jakie chce odbierać to RMF MAX i Radio Złote Przeboje. Czy jeśli skróce masz o ok. 60cm to zmniejszą się drgania?
 • #15
  DXFM
  Level 20  
  Ja mam zainstalowane dwie Yagi 9el. na pasmo 2m. U mnie też pojawiają się spore drgania mechaniczne przenoszone z masztu na komin i czasem dźwięki są uciążliwe. Pomaga zmiana kierunku anteny w stosunku do wiatru. Będąc na dachu zauważyłem, że to direktory wpadają w silny rezonans. Co ciekawe - już na małym wietrze drgania są wyczuwalne i nawet widoczne (końcówka wychyla si o kilka mm), ale jeszcze nie hałaśliwe. Przy trochę większym, monotonnym wietrze i niskiej temperaturze otoczenia drgania są największe. Wiatr porywisty czy zmieniający kierunek jest mniej 'groźny'. Nie wiem dlaczego temperatura ma wpływ na te drgania - czy to inna gęstość powietrza, czy inna sztywność rurek aluminiowych.
  Maszt mam z rury ocynkowanej o ściankach 2mm i wysokości 1,5m, a anteny na 'odskoczniach' po 1m z tej samej rury. Wydaje mi się, że maszt niewiele ma wspólnego z drganiami. Co najwyżej lepiej lub gorzej przenosi je z anteny do miejsca mocowania.
  Patent z plastelinami może być dobry.

  Zerknijcie do tego artykułu:
  Zabezpieczenia
  drganie/buczenie masztu antenowego

  Na rysunku 4 po lewej stronie pokazano jak za pomocą elastycznej plastikowej rurki 'rozproszyć' zawirowania wiatru wokół słupa. Wystarczy spiralnie owinąć taką rurką.
  Może na direktory anteny tak spiralnie ponawijać na przykład izolację z jakiegoś przewodu?
 • #16
  piotrekw23
  Level 12  
  Jeśli nie pomoże sposób zaślepienia i obniżenia masztu wtedy będę próbował ten sposób o którym piszesz. Może jeszcze dobrym sposobem było by odkręcenie najkrótszego direktora. Z tego co czytałem wynika że bardzo nie pogorszy to odbioru sygnału tylko zmniejszy się kierunkowość anteny?
 • #17
  DXFM
  Level 20  
  Zmniejszy się kierunkowość = będzie mniejszy zysk w kierunku patrzenia anteny. Nie chcę wprowadzać w błąd, ale między 3 a 4 elementami jest różnica około 1dB. Każdy następny element dodany do anteny Yagi daje coraz mniejszy przyczynek do zysku.
  Wydaje mi się, że po zdjęciu ostatniego direktora drgania nadal będą występowały, odpadnie tylko jedna z częstotliwości składowych.
 • #18
  User removed account
  User removed account  
 • #19
  DXFM
  Level 20  
  Kiedyś myślałem o napięciu żyłki na direktory, krzyżowo. Napięcie masztu niewiele pomoże, jeśli drgają direktory. Szczególnie żyłką, która jest elastyczna. Prędzej między maszt a balustradę dać podkładki z twardej gumy.
 • #20
  kondensator
  Level 36  
  DXFM wrote:
  Kiedyś myślałem o napięciu żyłki na direktory, krzyżowo. Napięcie masztu niewiele pomoże, jeśli drgają direktory. Szczególnie żyłką, która jest elastyczna. Prędzej między maszt a balustradę dać podkładki z twardej gumy.
  No i jak się nie zirytować. Najpierw na foto pseudoantena TV odizolowana od masztu, teraz jeszcze izolowanie masztu, przewodzące na deszczu żyłki (zanim UV je rozkruszy)...
  Dalej: antena SAT powinna być mocowana na osobnym sztywnym stojaku/statywie (w RFN gdzie wystarczą dużo mniejsze anteny SAT wspólny maszt SAT i RTV jest czasem stosowany, ale tu to nie jest dobry pomysł).
  Samo miejsce na maszt z antenami nie-SAT rozumiem że "łatwe" ale dla odbioru naziemnego nie dobre.

  Co do wibracji, to napisałem w podobnym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1217470.html

  Co do instalacji antenowej i spraw związanych - również bezpieczeństwa elektrycznego i mechanicznego, a także problemów z odbiorem UKF: linki, gł. na Elektrodę http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=2951
 • #21
  DXFM
  Level 20  
  kondensator wrote:
  No i jak się nie zirytować. Najpierw na foto pseudoantena TV odizolowana od masztu, teraz jeszcze izolowanie masztu, przewodzące na deszczu żyłki (zanim UV je rozkruszy)...

  Izolowanie masztu od czego? Od izolowanej balustrady? Owszem, trzeba dążyć do ekwipotencjalizacji. Maszt powinien być uziemiony razem z balustradą. Nie każdy uchwyt antenowy zapewni dobry kontakt. Do rury masztu powinien być przykręcony uziom. Ja nie mam instalacji odgromowej, poza tym maszt jest obracany i przymocowany do komina obejmą kominową. W takim przypadku izolowanie gumą niczego nie pogarsza, no może w jakiś sposób na charakterystykę szumową.
  Oczywiście z żyłkami na direktorach to kiepski pomysł. Napisałem tylko, że kiedyś myślałem. Nie zrobiłem tak. Podobnie i gumy nie zastosowałem - jedynie wiem, że niektórym to znacznie pomogło.

  W nawiązaniu do sposobu ze spiralnym 'zniekształceniem' direktorów można zauważyć, że wiele anten samochodowych UKF właśnie tak wygląda - są spiralnie owinięte czymś (może to drut albo izolator) i obciągnięte jakimś tworzywem. Przyznam jednak, że nigdy nie widziałem tak potraktowanych direktorów anteny Yagi.
 • #22
  piotrekw23
  Level 12  
  Nie wiem co kolega kondensator nazywa pseudoanteną TV i jeszcze odizolowaną... żądna antena nie jest odizolowana od masztu. Miejsce na maszt rzeczywiście "łatwe" i z tego łatwego miejsca odbieram wszystkie programy TV jakie chciałem w idealnej jakości. Może to miejsce do odbioru naziemnego nie jest idealne i dobre ale w moim przypadku się sprawdza więc po co mam utrudniać sobie życie? Jeśli chodzi o problemy z drganiem sprawa wygląda następująco: maszt został skrócony o ok. 30cm i zaślepiony, poza tym antena radiowa została zamontowana w polaryzacji V bezpośrednio na maszcie i poprawił się odbiór stacji na których mi należało więc to co pisał kolega SP5ANJ aby odsunąć antena od masztu przy zmianie polaryzacji na V według mnie jest tylko teorią, a w praktyce wygląda to jednak inaczej (przynajmniej w moim przypadku). Po tych zabiegach drgania ustąpiły. W trakcie montażu jest też instalacja odgromowa więc niedługo maszt zostanie do niej podłączony.
 • #23
  User removed account
  User removed account  
 • #24
  rysta
  Level 21  
  Jasne kol. rancho1, za dziadostwo zawsze ktoś inny zapłaci...
 • #25
  piotrekw23
  Level 12  
  Jeśli ktoś się decyduje na montaż nieuziemionego masztu i wie jakie to może przynieść konsekwencje to sam będzie musiał za to zapłacić a nie ktoś inny... Co innego kiedy jakiś instalator nie uziemi masztu i nikogo o tym nie poinformuje... wtedy za dziadostwo zapłaci ktoś inny... nieświadomy zagrożenia...
 • #26
  klopacinski1
  Level 14  
  mój problem jest troszkę większy ma 12 m (kratownica z aluminium z odciągami )
  i tez buczy przy silnym wietrze

  wszystkie rury zaślepione, na odciągi założone osłony gumowe
  i dalej buczy

  proszę o pomoc co z tym fantem zrobić

  Moderated By c2h5oh:

  Zacznij od przeczytanie regulaminu. Zwróć uwagę na punkt 13.
  Poczytaj też tematy "podwieszone" a zwłaszcza ten:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8329012#8329012