Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna. Przepisy. Czy gniazdka w kuchni muszą mieć bolce?

Saviogg 06 Cze 2009 19:38 6433 12
  • #1 06 Cze 2009 19:38
    Saviogg
    Poziom 10  

Witam i pozdrawiam wszystkich.
    Mam pytanie - czy w świetne obowiązujących przepisów (jeśli tak to jakich) wszystkie gniazdka w kuchni (stare budownictwo) muszą być z bolcem? Rozumiem, że nie podłącza się urządzeń wymagających zabezpieczenia do gniazd bez bolców - i to jest jasne i oczywiste.
    W czasie ostatniej kontroli instalacji "mierniczy" stwierdził jako usterkę, że na dwa gniazda w kuchni jedno jest bez bolców.
    Gniazdo to jest używane do podłączania radia lub lampki. Do tego drugiego (z bolcem) podłączona jest lodówka. Innych urządzeń (tymbardziej stacjonarnych) nie używam.
    Dziękuję za zainteresowanie...

0 12
  • #2 06 Cze 2009 19:53
    zak12
    Poziom 17  

Moim zdaniem jak pan mówi mierniczy miał rację . W pomieszczeniach kuchennych i łazienkowych szczególnie powinny być zastosowane prawidłowo podpięte gniazda z bolcem uziemiającym. Proszę nie mieć tego za złe pracownikowi wykonującemu pomiary instalacji w pana mieszkaniu. To w pana interesie jest posiadanie sprawnej i jak najbardziej bezpiecznej instalacji w mieszkaniu. Ktoś może powiedzieć , że jest stara instalacja i nie trzeba jej polepszać bo nic przepisy o tym nie mówią. Dopiero pójdzie po rozum do głowy jak coś się stanie i wtedy będzie szukał winnych. To że dzisiaj będzie podłączone radio czy lampka nie oznacza, że ktoś nieświadomy kiedyś podłączy inne urzadzenie. Też wykonuję pomiary i naprawdę niech mi pan wierzy , że ludzie różne mają pomysły a nie mała liczba ich instalacji wzywa o pomstę do nieba.

0
  • #3 06 Cze 2009 19:54
    czesiu
    Poziom 33  

Wszystkie powinny być w stopniu szczelności IP44. Jeżeli jest to gniazdo dedykowane do urządzeń z wtyczkami bez bolca, to takiego nakazu chyba nie ma.

0
  • #4 06 Cze 2009 20:00
    retrofood
    Moderator

czesiu napisał:
    Wszystkie powinny być w stopniu szczelności IP44. Jeżeli jest to gniazdo dedykowane do urządzeń z wtyczkami bez bolca, to takiego nakazu chyba nie ma.

wszystkie gniazda w pomieszczeniu powinny byc jednakowe - w sensie albo z bolcami, albo bez. Skoro w kuchni sa urzadzenia które bolców wymagają, to oczywistym jest, że wszystkie maja byc z bolcami.
    Urządzenia, które nie wymagają przewodu ochronnego (II klasy) maja wtyczkę płaską, która i tak da się podłaczyć do gniazdka z bolcem.

PS. "Mierniczy" miał rację, ze zakwalifikował to jako nieprawidłowość.
    PS 2. Nic nie wiem o wymaganiu IP44, to nierealne.

0
  • #5 06 Cze 2009 20:12
    antoś12
    Poziom 14  

Witam. Ja osobiście spotkałem się z uwagą pracownika ZE, że gniazdka z bolcem są wymagane w kuchni,łazience i przedpokoju.

0
  • #6 06 Cze 2009 20:17
    retrofood
    Moderator

antoś12 napisał:
    Witam. Ja osobiście spotkałem się z uwagą pracownika ZE, że gniazdka z bolcem są wymagane w kuchni,łazience i przedpokoju.

W starych instalacjach - tak.
    W nowych instalacjach - mają być wszystkie!

0
  • #7 06 Cze 2009 20:40
    Saviogg
    Poziom 10  

Dzięki za odpowiedzi. Używając terminu "mierniczy" nie miałem nic złego na myśli - jestem pozytywnie nastawiony do świata.
    Proszę więc o poradę co mogę zrobić. Mieszkanie jest od moich rodziców. Nie było mnie przy pomiarach. Wiem, że do gniazdka z bolcem jest doprowadzony kabel zielono-niebieski, ale nie mam pewności, czy nie wisi on w powietrzu. Jak mogę sprawdzić, czy rzeczywiście przewód jest uziemiony?
    Czy zakup gniazd z bolcem i "zerowanie" w jakimś stopniu "poprawią" instalację?
    W przypadku, gdy to "poprawne" gniazdo jest tylko zerowane czy zerowanie pozostałych jest dopuszczalnym rozwiązaniem?
    Skąd wziąść uziemienie skoro "fabrycznie" go nie było?
    Centralne ogrzewanie i instalacja wod-kan nie jest polecana...

0
  • #8 06 Cze 2009 20:44
    retrofood
    Moderator

To nie jest zabawka. Należy zaangażować elektryka.

0
  • #9 06 Cze 2009 21:06
    antoś12
    Poziom 14  

witam. Ten problem może rozwiązać tylko elektryk, najlepiej z aktualną grupą SEP

0
  • #10 06 Cze 2009 21:43
    kleki
    Poziom 28  

-> antoś12 - w przedpokoju również? Kilka lat temu mówili że w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, czyli kuchnia, łazienka i WC. O przedpokoju nie wspominali. Pytam, żeby samemu wiedzieć.

pzdr

0
  • #11 06 Cze 2009 22:22
    retrofood
    Moderator

kleki napisał:
    -> antoś12 - w przedpokoju również? Kilka lat temu mówili że w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, czyli kuchnia, łazienka i WC. O przedpokoju nie wspominali. Pytam, żeby samemu wiedzieć.

pzdr

również w kotłowniach, suszarniach, pomieszczeniach gospodarczych... a do przedpokoju tak rzadko wchodzimy w mokrych butach lub mokrej odzieży?

0
  • #12 07 Cze 2009 09:43
    zak12
    Poziom 17  

Jeżeli jest to stara instalacja to raczej trudno się spodziewać że będzie 3 przewodowa chyba , że doprowadzono przewód uziemiający. Jest zasadnicza różnica pomiędzy uziemieniem a "zerowaniem"(ten drugi termin jest już dzisiaj nie stosowany). Dlatego słusznie koledzy mówią aby tą instalacją zajął się elektryk z prawdziwego zdarzenia a nie po szkole piekarniczej ( nie obrażając osób z tym wykształceniem). Najlepiej jakby to był praktyk a nie teoretyk zdziwnymi pomysłami.

0
  • #13 07 Cze 2009 11:01
    Saviogg
    Poziom 10  

Serdecznie dziękuję wszystkim... :)

0