Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulowany zasilacz symetryczny +/-5...15V

ciapciok 06 Jun 2009 19:55 15092 12
Altium Designer Computer Controls
 • Regulowany zasilacz symetryczny +/-5...15V

  Prezentuję prosty zasilacz symetryczny. Nie jest to zasilacz laboratoryjny, dlatego nie należy zbyt wiele wymagać od niego. Zbudowałem go rok temu, przeznaczony do zasilania układów analogowych, na bazie wzmacniaczy operacyjnych, które często wymagają tego typu zasilania.

  Opis

  Parametry:
  - napięcie wyjściowe regulowane płynnie od +/-5 do 15V (można ten zakres zmienić - o tym później)
  - maksymalny prąd wyjściowy +/-1,5A, nieregulowany
  - woltomierz na bazie ICL7106
  - amperomierz mierzący prąd wyjściowy "dodatni" i "ujemny"
  - zabezpieczenie w postaci bezpiecznika
  - opcjonalne można podłączyć wentylator

  Zasilacz ma opcję ustawienia maksymalnego prądu wyjściowego, z której nie skorzystałem, mówiąc krótko, można pobierać go tyle, ile fabryka dała :wink:

  Płytki projektowałem w Eagle 4.16

  Zasilacz

  Zasilacz nie jest mojego pomysłu, jest to kit AVT o symbolu AVT1253. Zaletą tego układu jest prostota. Napięcie wyjściowe reguluje się pojedyńczym potencjometrem, zazwyczaj tego typu konstrukcje wymagają potencjometru podwójnego.
  Minimalne napięcie wyjściowe ustala się za pomocą rezystora podłączonego między nóżki 5 i 6 układu UA723. Ja zastosowałem potencjometr, dzięki czemu mogę sobie ustalać tą granicę. Ogólnie, to różnica między minimalną a maksymalną wartością napięcia wyjściowego, wynosi 10V. Aktualnie mam 5V-15V, mogę mieć 8V-18V.
  Zastosowałem transformatory TS15/4, wyciągnięte ze złomu. Uzwojenia główne, 15,4V podłączyłem pod zasilacz, natomiast pomocnicze 6V, zostały połaczone szeregowo i podłączone do zasilacza 9V, na bazie 78L09 - zasilającego woltomierz. Napięcie za mostkiem wynosi ok. 13V i można pod nie podpiąc wentylator.

  Regulowany zasilacz symetryczny +/-5...15V Regulowany zasilacz symetryczny +/-5...15V Regulowany zasilacz symetryczny +/-5...15V

  Woltomierz

  Woltomierz zbudowany na bazie układu ICL7106. Standardowa aplikacja. Płytka jednostronna, większość elementów SMD. Trochę zmienił się zamysł konstruktorski po wykonaniu płytki i musiałem użyć pilnika żeby podpiłować obudowę ICLa , żeby tulejka dystansowa nie wadziła:wink:

  Regulowany zasilacz symetryczny +/-5...15V Regulowany zasilacz symetryczny +/-5...15V Regulowany zasilacz symetryczny +/-5...15V

  Regulowany zasilacz symetryczny +/-5...15V

  Dzielnik napięcia

  Do przełączania zakresów użyłem przełączników ISOSTAT. Udało mi się znaleźć nowszą wersję, bardzo lekko się je naciska. Napięcie wyjściowe mierzone jest między zaciskami "+" i "-", natomiast woltomierz wyświetla połowę tej wartości. Podyktowane jest to tym, że zasilacz - mimo swojej nazwy - nie dostarcza idealnego napięcia symetrycznego. Jeśli ustawię napięcia 7,00V na woltomierzu, to rzeczywiste napięcia wynoszą: +6,99V i -7,01V :wink: Nie mam pojęcia, skąd to się bierze, próbowałem zmieniać egzemplarze układów UA723 i TL081 na inne i zawsze to samo. Prąd mierzony jest poprzez spadek napięcia na rezystorach na płytce zasilacza. Rezystory są na wyjściu, przez co przepływający prąd powoduje na nim spadek, który się odbija na napięciu wyjściowym. Jak ustawię 7,00V i obciążę prądem 1,5A to Uwy spadnie do 6,83V. Niby to wada, ale jakoś nie zauważyłem, żeby wzmacniacze operacyjne pobierały tak dużo. Prąd mierzy się osobno dla gałęzi ujemnej i dodatniej. Dodatkowo na LCD pojawia się symbol "+" lub "-".

  Regulowany zasilacz symetryczny +/-5...15V Regulowany zasilacz symetryczny +/-5...15V Regulowany zasilacz symetryczny +/-5...15V

  Reszta fotek:

  Radiator z procesora komputerowego, raczej za mały do pracy pod pełnym obciążeniem.

  Regulowany zasilacz symetryczny +/-5...15V Regulowany zasilacz symetryczny +/-5...15V Regulowany zasilacz symetryczny +/-5...15V

  W załączniku schematy i płytki w formacie sch i brd (Eagle)

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ciapciok
  Level 20  
  Offline 
  Has specialization in: naprawa spawarek
  ciapciok wrote 503 posts with rating 101, helped 3 times. Live in city Opole. Been with us since 2004 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  Xweldog
  Level 30  
  Witam
  Fajne wykonanie. Czasem mi takiego brakowało, gdyż do takich celów mam gołą, fabryczną płytkę ale na sztywno tylko +/-15V.
  Wspomniałeś, że dałeś trafa "ze złomu". Na 220 czy 230VAC ? Na jednym starym kiedyś się przejechałem i od teraz niepewne zawsze włączam na luzie pod 230 na godzinę i sprawadzam temp. Jak robi się zbyt ciepłe to nie ryzykuję.
  O te 20mV różnicy nie ma co rozdzierać szat ale, czy próbowałeś zrównoważyć zastosowany OP ?
 • #3
  Dawid_20
  Level 17  
  Szkoda że nie zszedłeś z zasilaniem przynajmniej do ok 3V żeby zasilać niektóre rodzaje uC, ale z własnego doświadczenia wiem, że najczęściej stosowane napięcia to 5V i 12V, a także ich ujemne wartości dla OP( no może 15V zamiast 12V:P). Podsumowując szerszą regulacje przy tej samej wydolności prądowej można wyciągnąć z poczciwego LM317(oczywiście chodzi o dodatnie wartości):D
 • #4
  henry57
  Level 11  
  Zastosowałeś bardzo ładne gniazda wyjściowe, gdzie można takie kupić?.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #5
  domino20
  Level 12  
  Witam

  Bardzo ładnie wykonany zasilacz . W jakim programie robiłeś panel przedni ?
  Pozdrawiam Dominik M
 • #6
  ciapciok
  Level 20  
  Gniazda kupiłem TUTAJ

  Płyta czołowa zrobiona w Corelu, zamieszczam ją w załączniku.

  Co do regulacji napięcia, nie da się zejść poniżej 4V w tym zasilaczu.

  Pozdrawiam
 • #7
  jatzek j
  Level 21  
  Siemanko .Jak na zasilacz o takim ,, wyglądzie '' nieregulowany prąd o wartości 1,5 A to ,, trochę za mało '' aby pozytywnie ocenić owe cudo .
 • #8
  bb84
  Level 21  
  Buduję ten zasilacz, mam następujące pytanie - jakiej wartości rezystorów R3, R8 użyć aby ograniczyć prąd do 1A (również jakiej mocy) i w jaki dokładnie sposób zmienić zakres regulacji do maksymalnie 12V ?

  P.S. czy zamiast BD911/12 można zastosować BD243/44 ?
 • #9
  paszaww123
  Level 16  
  Gdzie kolega kupił taki wyświetlacz? Ile kosztowało złożenie całego zasilacza?
 • #10
  ciapciok
  Level 20  
  To jest wyświetlacz LCD 3,5 cyfry kosztuje pare zł Link. Co do ceny całości to już nie pamiętam, ile to kosztowało.

  Pozdrawiam
 • #11
  bb84
  Level 21  
  Spróbuję sobie sam odpowiedzieć przynajmniej w kwestii R3, R8 - będzie to ok. 0,7R dla 1A (?), tylko jakiej minimalnej mocy ? resztę pytań ponowię - jaka wartość R2 dla max 12V wyjściowego ? czy BD243/44 mogą być zamiast BD911/12 ? bardzo proszę o podpowiedź.
 • #13
  buckowina
  Level 18  
  Witam przymierzam się do zrobienia tego zasilacza i mam zamiar ograniczyć mu prąd do 2A ze wzoru I=0,6/R3 czyli wg. moich wyliczeń powinno wyjść 0,(3) R

  PS. Zamieszczam oryginalną płytkę od zasilacza może komuś się przyda
  Zasilacz można kupić Tutaj bądź też pobrać jego dokumentacje i wykonać samemu
  Attachments: