Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

superkondensator - gdzie zdobyć? zastosowanie w coilgunie

hufca 06 Cze 2009 20:30 2556 4
  • #1 06 Cze 2009 20:30
    hufca
    Poziom 12  

Witam.
    Superkondensatory to już nie taka nowa technologia, bo odkryta kilka lat temu i wprowadzona w życie, np. w urządzeniach UPS. Kiedys widziałem ogłoszenie w gazecie firmy handlującej nimi, bo zwykłych superkondensatorów nie da się kupić byle gdzie, i chciałem się zapytać, czy może ktoś z Was zna jakąś firmę, gdzie można nabyć kilka sztuk?

Zastanawiałem się nad wykorzystaniem ich w coilgunie, bo na zwykłych kondensatorach to bardzo nieporęczne i zajmuje dużo miejsca. Tylko czy są produkowane takie kondensatory na napięcie rzędu co najmniej tych 100 volt?

pozdrawiam

0 4
  • #2 06 Cze 2009 20:54
    OldSkull
    Poziom 27  

Z tego co kojarzę co mi kiedyś mówił prowadzący laboratoria z energoelektroniki, to superondensatory mają nieco inne charakterystyki niż zwykłe kondensatory: m.in. nie nadają się do tak gwałtownego ładowania i (przede wszystkim) rozładowywania jak zwykłe kondensatory.
    Jak sam doczytałem, po pierwsze sa przeznaczone na niskie napięcia, po drugie ich gęstość mocy jest słabsza niż w elektrolitach (natomaist gęstość energii wielokrotnie wyższa).
    Po trzecie działają tylko na małych napięciach. Co oznacza, że trzeba by je łączyć szeregowo - co znowu oznacza, że trzeby by ich równiez równolegle dużo połączyć, aby opó wewnętrzny był mniejszy. Nawet uzywajac 6V (takie chyba są) i łądując je do 5.5V, to do 100V potrzebujesz prawie 20.
    Poza tym z tego co pamiętam sa one potwornie drogie - a ze względu na wymienione wady do coilguna się one mniej nadają niż zwykłe kondensatory. Za to ze względu na pojemność mógłbyś oddać wiecej niż 1 strzał na jendym ładowaniu ;)

edit:
    poszukaj hasła "Supercapacitor" to znajdziesz trochę materiałów.

0
  • #3 06 Cze 2009 22:28
    DamianG
    Poziom 20  

w EdW coś o nich pisało ostatnio. Były pokazane kondy o pojemności 1250F (czy jakoś tak) ale na napięcie 2,5V. Do coilgun'a się nie nadają ze względu na dość duże ESR.

0
  • #4 26 Cze 2009 13:19
    kowalcp2
    Poziom 2  

Superkondensatory w Polsce sprzedaje firma Dacpol. Osoba do kontaktu: Paweł Kowalczyk p.kowalczyk(małpa)dacpol.com.pl

0