Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie bezpieczniki zastosować do transformatora?

xmarcin1801 07 Jun 2009 11:06 3854 12
 • #1
  xmarcin1801
  Level 12  
  Witam, mam pytanie, zamówiłem taki transformator
  Jakie bezpieczniki zastosować do transformatora?
  do mosfeta stereo 2*25W https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic73995.html
  i prosiłbym o pomoc. Jakie bezpieczniki zastosować na uzwojenie pierwotne i na wtórne? Transformator symetryczny, czyli bezpieczniki na wtórnym mają być na na dwóch gałęziach + i -? I odnośnie mostka, jakie diody kupić? i odnośnie filtrowania, 6600mikro wystarczy na gałąź, bo zamierzam wlutować na mostek 6 kondensatorów po 2200mikro / na 50V.
 • Helpful post
  #3
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #4
  dowodca_armii
  Level 30  
  Bezpieczniki dajesz na galezi dodatniej i ujemnej, za kondensatorami. Zastosuj mocy podobnej co transformator. Mozesz kupic gotowy mostek 10A lub samemu zrobic z 4 diod 5-6A
 • Helpful post
  #5
  Dar.El
  Level 40  
  Naprawiam urządzenia medyczne w których jest transformator toroidalny 300W i nie ma miękkiego startu. Bezpiecznik 8A szybki nie przepala się gdy na stronie wtórnej, w mostku H padają tranzystory. Efekt jest taki, że dopiero wyłączają urządzenie gdy pół płytki spłonie.
 • #6
  xmarcin1801
  Level 12  
  więc po przeczytaniu waszych wypowiedzi zamierzam zrobic tak że na pierwotnym nie daje narazie żadnego zabezpieczennia, a na wtórnym za kondensatorami na + i - po bezpieczniku 6,3A. Tylko jeszcze jedno bo zrobiłem taki mostek jak na zdjęciu Jakie bezpieczniki zastosować do transformatora?
  Czy te dwa miejsca które zznaczyłem to jest miejsce w które moge wlutować te bezpieczniki czy po prostu w kabel szeregowo? i niewiem co powinno iść tam co zaznaczyłem żółtym kolorem.

  Dodano po 1 [minuty]:

  ale po mojemu to jak dam tak jak n arysunku tym czerwonym to mi się wydaje że w ten sposób powstanie tak jakby zwarcie???

  Dodano po 3 [minuty]:

  i jak się oblicza wydolność mostka na 4 diodach? jak dam diody po 6A to jaka będzię wydolność?
 • Helpful post
  #7
  darek1.65
  Level 20  
  Totalne zwarcie między + i - przez bezpieczniki. Wydajność mostka to 6A jeżeli pozwala na to transformator. Bezpiecznik daj szeregowo na wyjściu.
 • #8
  xmarcin1801
  Level 12  
  a no własnie tak mi się wydawało że zwarcie, ale wolałem się upewnic bo kolega wprowadził mnie w błąd że te co zaznaczyłem to są niby bezpieczniki.
 • #9
  darek1.65
  Level 20  
  A tak w ogóle to ścieżki na płytce na wyjściu są źle zaprojektowane ( dioda świecąca bezpośrednio do 33V bez opornika szeregowego).
 • #10
  xmarcin1801
  Level 12  
  No dlatego właśnie robiąc ten mostek pominołem te scieżki i te otwory, zrobiłem tylko na to co potrzebne czyli na diody i na kondensatory:)
 • #11
  darek1.65
  Level 20  
  Można było jeszcze pokombinować i wstawić bezpieczniki na płytkę tylko środkową ścieżkę odciąć od strony kondensatorów i podzielić na dwie i z niej wyjść + i -.
 • #12
  dowodca_armii
  Level 30  
  Ta dioda to raczej kondensator ceramiczny do odfiltrowania "smieci" -100nF. Zalaczam urywek zasilacza jaki nalezy wykonac.
  Jesli zastosujesz 4 diody po 6A to mostek bedzie mial 12A.
  Bezpiecznik 6,3A (zwloczny) stosujesz na uzwojeniu pierwotnym (230V) transformatora.
  Jakie bezpieczniki zastosować do transformatora?
  Mozesz jeszcze dac rownolegle do kondensatora z szyny ujemnej i dodatniej rezystory 10K 2W, ktore rozladuja pojemnosc po wylaczeniu zasilacza.
 • #13
  xmarcin1801
  Level 12  
  kupiłem diody po 6A, i kondensatory i bezpieczniki 2 po 6A bo nie mieli w elektroniku 6,3A, i dam je na wtórne za kondensatorami narazie, i czekam aż przyjdzie trafo i uruchamiam:)