Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

amica PA 5560A411, miga 3 razy

ryszard2710 07 Jun 2009 11:32 7857 5
 • #1
  ryszard2710
  Level 1  
  Witam mam problem z pralką amica PA 5560A411 cykl prania wykonuje potem staje przed odwirowaniem nieraz kończy cały program wyświetla kod błedu trzy razy mrugając. Nie wiem co moglo się zepsuć programator?? proszę o pomoc.
 • #2
  schnauzerman
  Home appliances specialist
  Do sprawdzenia układ spustowy wody, drożność i silnik pompki, jeżeli układ jest czysty to do wymiany silnik pompki.
 • #3
  ROBSON33
  Admin of household appliances group
  Ja bym stawiał na silnik pompy.
 • #4
  gniewoj
  Level 11  
  Witam,

  zanim kupię silnik pompy chciałbym się upewnić czy powodem kłopotów nie jest przypadkiem sam korpus pompy.


  Silnik pompy Amica Plaset 71996 (66129) (8024541) [AM/8024541]
  Producent: Amica Wronki S.A. 46,00 zł

  Korpus pompy Amica (80223750)
  Korpus pompy Amica (80223750) [AM/80223750]
  Producent: Amica Wronki S.A. 15,00 zł

  Koszt może niewielki ale pralka ma już ponad 7 lat więc chciałbym maksymalnie ograniczyć wydatki. Pewnie niedługo będzie trzeba kupić nową.

  Skąd pytanie. Otóż przyznam, że zaniedbałem czyszczenie filtra. Do zajrzenia zmusiła mnie głośna praca układu. Co jakiś czas w trakcie pracy pompy (tak odpompowanie jak i zraszanie) krócej lub dłużej dobywał się nienormalnie głośny dzwięk, tak jakby wirnik pompy o coś ocierał. Po dostaniu się do filtra (wężyk spustowy był oczywiście zatkany) zobaczyłem sodomię i gomorię. Wszystko wyczyściłem (także łącznik bębna z pompą). Hurgot dobywa się nadal tyle, że rzadziej. Natomiast pralka co jakiś czas zatrzymuje się i wskazuje na zapchany odpływ (3 mignięcia). Pomaga jeżeli w porę (pompa zaczyna "bzyczeć") wyłączę pralkę i dmuchnę z całych płuc w rurę odpływową.

  Teraz pora na pytania:
  - czy przy obiegu wewnętrznym (zraszanie) niedziałająca pompa powoduje przerwanie prania tak samo jak przy odpompowaniu?
  - czy możliwe jest, że silnik pompy jest w porządku a uszkodzony jest korpus pompy w taki sposób, że na przykład wirnik się zakleszcza a przez to silnik nie może ruszyć? (pompę zdemontowałem i nie zauważyłem żadnych uszkodzeń, wirnik obraca się normalnie, chyba)
  - w jaki sposób blokowany jest odpływ wody w czasie prania (dodatkowy zawór, odpowiednie ustawienie łopatek wirnika pompy w korpusie)?

  pozdrawiam,
 • #5
  axxx
  Home appliances specialist
  Korpus pompy ok. ale silnik to już swoje przeżył'
 • #6
  gniewoj
  Level 11  
  Witam,


  po roku zdecydowałem się na wymianę kompletnej pompy. Z ciekawości rozebrałem starą i...

  Konstrukcja jej jest tak prosta, że nie ma co sie w niej psuć, no może z wyjątkiem uszczelniaczy. W mojej nieszczelny był kołnierz pod wirnikiem. Wokół ośki wirnika nazbierało się mnóstwo szlamu i to była, chyba, przyczyna głośnej pracy i kłopotów ze startem pompy. Tak więc jeśli komuś szkoda inwestować w pompę to może warto do niej zajrzeć.