Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz do CB na 13,8V 3A

07 Cze 2009 13:25 13976 15
 • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
  Użytkownik usunął konto napisał 0 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Jest z nami od 1978 roku.
 • PCBway
 • #2
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #3
  -rafal-
  Poziom 15  
  Witaj!
  Niema to jak zasilacz na 7523;) Sam wykonałem prawie że identyczny zasilacz też do CB z tym że jako element mocy zastosowałem dwa tranzystory BDP285, dwa oporniki wyrównujące, i ograniczenie na 5A.
  Zasilacz wykonałem jakiś czas temu i do tej pory pracuje bez awaryjnie.
  Pozdrawiam!
 • PCBway
 • #4
  joozwa
  Poziom 31  
  Witam
  Płytka wyszła Ci bardzo ładnie. Nie za mały ten radiator? (nie wiem, jakie napięcia masz za mostkiem). Poza tym, taki zasilacz nie będzie odporny na długotrwałe zwarcia, bo i tak zawsze poleci tranzystor mocy - z przegrzania, bo przy zwarciu wyjścia do masy odkłada się na nim cała moc zasilacza (radiator musiałby mieć kilka dm2).
  A co do braku uA723 (UL7523), trudno go sobie wyobrazić :D. Ten układ, choć stary, kupimy dosłownie w każdym sklepie elektronicznym. I choć jego schemat jest bardzo prosty, to w wypadku jego braku bardziej opłacalne (przede wszystkim ze względu na parametry) byłoby zastosowanie po prostu innego stabilizatora z funkcją ograniczania prądu (np. L200).
  Pozdrawiam
 • #5
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #7
  bobo
  Poziom 29  
  Zasilacz , jak zasilacz, jeżeli tylko robi dobrą robotę to OK.
  Prawdę mówiąc, jak na narzędzie warsztatowo-serwisowe, to ubogi w wyposażenie i możliwości ale....

  Bogdan K napisał:

  Z braku układu UL7523 można go wykonać samemu w załączniku aplikacja tego układu z podanymi elementami które wchodzą w skład jego wewnętrznej struktury.


  Lubię dobre żarty, a ten powyżej jest jednym z lepszych jakie ostatnio przeczytałem. A nie prościej jest kupić np. uA723?

  Pozdrówka
 • #8
  dipol
  Poziom 33  
  Nie zabezpieczony dla ładunków statycznych z anteny,i będą z nim problemy (duże -scalak do wymiany-przetrenowane w radarach morskich w swoim czasie-dodać diodę na złączu C-E ).Kondensator na wyjściu nie powinien być nie większy od 100mikro,poprawi się stabilność, b/duża stała czasowa dla komparatora.Jak wyżej kolega napisał L200 bije go na głowę.
  73!
 • #9
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Dodam jeszcze , że w temacie jest " Zasilacz do CB ... " a tu NIC a NIC nie widać żadnych zabezpieczeń przed w.cz. i elektrostatyką.

  Radiator zdecydowanie za mały, kondensator na wyjściu dużo za duży (stała czasowa jak wspomniał dipol) i brak kondensatorów np. 1nF , które by zwierały napięcie w.cz. do masy (przecież to zasilacz do nadajnika) .

  Po za tym , samo pojęcie/nazwanie zasilacza , że jest on do CB , to tylko chwyt marketingowy dla lepszego sprzedawania się produktu. I tu właśnie zostałeś "nawleczony" na ten chwyt a przecież serwisujesz te radia CB. :cry:

  Nie przejmuj się , NIE pierwszy zasilacz i NIE ostatni . W następnej wersji, wykorzystaj tranzystor stabilizacyjny o dużych możliwościach prądowych np. KD502 i skorzystaj z podpowiedzi , że przed stabilizacją kondensatory elektrolityczne o jak największej pojemności a po stabilizacji NIW większe niż 47µF.


  Pozdrawiam.
 • #10
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #11
  Atreyu
  Poziom 22  
  Zerknij na notę aplikacyjną LM338K (lub LM138). Ten scalak bez żadnych dodatkowych elementów mocy umożliwia szarpnięcie 5A. Aplikacja zbliżona do LM317. Pozdro.
 • #12
  dj PIOTREczek
  Poziom 15  
  Jeśli do 3A, to zwróć uwagę na LM1058.
  Pzdr
  Zły Pirat ;)
 • #14
  03041957
  Poziom 16  
  Wszystko to piękne, tylko co się stanie, jak zasilacz uszkodzi się w trakcie naprawy sprzętu klienta?. Ponieważ tak mi się kiedyś stało, przy naprawie radia samochodowego padł 2N3055 dostając zwarcie i całe napięcie poszło na radio klienta, postanowiłem go zabezpieczyc wstawiając na wyjście diodę 1.5KE15. Polecam.
 • #15
  joozwa
  Poziom 31  
  To trzeba przede wszystkim dać taki dobry tranzystor (nie jakiś chiński szmelc) i tak dobre chłodzenie do niego, żeby się nie uszkodził ;) można też zastosować inne układy zabezpieczające, ale i tak nie da nam to 100% niezawodności. Jeżeli oszczędzimy te kilka zł na elementach, to później może nie być wesoło ;)
 • #16
  03041957
  Poziom 16  
  Tranzystor, który padł mi w zasilaczu to był oryginał 2N3055 Motoroli, taki ze starych zapasów, nie żadna chińszczyzna..., teraz się już nie boję, bo mam zabezpieczenie. R.