Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec dwufunkcyjny gazowy w kamienicy.

karamba74 07 Cze 2009 14:47 8284 8
  • #1 07 Cze 2009 14:47
    karamba74
    Poziom 10  

Witam.Potrzebuję porady.kupiłem mieszkanie w kamienicy 40m2.Nie mam wolnego komina,a czymś grzać trzeba.Prąd raczej odpada bo chyba wysokie koszty.Mam taki pomysł by zainstalować kocioł gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą i wyprowadzeniem spalin przez ścianę.Kocioł przezbrojony na gaz z butli 11kg.Czy mogę to zrobić zgodnie z przepisami i jakie ewentualnie byłyby koszty eksploatacji w zimie.Za wszystkie odpowiedzi serdecznie dziękuję z góry.

0 8
  • #2 07 Cze 2009 15:21
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Niestety pomysł upada. Bezpośrednio za ścianę można wyprowadzić spaliny z kotła do 21 kW, ale w domach jednorodzinnych. Możesz wyprowadzić ponad dach, bez ograniczeń mocy. Kotłów nie łączy się do butli 11 kg - za małe. Eksploatacja dość droga - na poziomie elektryki. Chyba musisz poszukać innego tańszego rozwiązania.

0
  • #3 07 Cze 2009 19:15
    akwedukt
    Specjalista - systemy grzewcze

Lepiej poszukaj tematu na google ,,pożar w bierzowie,, temat z tego roku a odechce ci się butli.Pozatym 11kg nawet dwa razy to za mało 5min pracy przy cwu i butle zamarzną.

0
  • #4 08 Cze 2009 15:03
    hilzie

mirrzo napisał:
    Niestety pomysł upada. Bezpośrednio za ścianę można wyprowadzić spaliny z kotła do 21 kW, ale w domach jednorodzinnych. Możesz wyprowadzić ponad dach, bez ograniczeń mocy. Kotłów nie łączy się do butli 11 kg - za małe. Eksploatacja dość droga - na poziomie elektryki. Chyba musisz poszukać innego tańszego rozwiązania.

Dz ustaw nr 56 par 174 i 175 z 2009 roku zmieniły ograniczenie mocy
    i rodzaju budynku (jedno czy wielorodzinny) jerzeli chodzi o zastosowanie
    kotła turbo z wylotem przez ścianę,

0
  • #5 08 Cze 2009 21:36
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Też słyszałem że wolno.Ale ustawy na to nie widziałem(jeszcze-ale sprawdzę).Pozostaje jeszcze kwestia administratora i jego reakcji na wystające z elewacji rury...

0
  • #6 08 Cze 2009 22:25
    12B

Raczej ograniczenia mocowe nie zostaną zmienione. Par. 175 zmieni się w punkcie 2 i 3 a nie w pierwszym! Oto co znalazłem odnośnie zmian:

• Data wejścia w życie:2009-07-08
    • Data obowiązywania: 2009-07-08
    w § 174:
    a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
    „1. Grzewcze urządzenia gazowe, takie jak: kotły ogrzewcze, grzejniki wody przepływowej, niezależnie od ich obciążeń cieplnych, powinny być podłączone na stałe z indywidualnymi kanałami spalinowymi, z uwzględnieniem instrukcji technicznej producenta urządzenia, o której mowa w przepisach dotyczących zasadniczych wymagań dla urządzeń spalających paliwa gazowe.”,
    b) ust. 6 otrzymuje brzmienie:
    „6. Przewody i kanały spalinowe, odprowadzające spaliny od grzewczych urządzeń gazowych, powinny być dostosowane do warunków pracy danego typu urządzenia.”;
    32) w § 175 ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:
    „2. Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu. Dopuszcza się sytuowanie tych wylotów poniżej 2,5 m, lecz nie mniej niż 0,5 m ponad poziomem terenu, jeżeli w odległości do 8 m nie znajduje się plac zabaw dla dzieci lub inne miejsca rekreacyjne.
    3. Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien otwieranych i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m.”;

0
  • #7 08 Cze 2009 22:49
    akwedukt

Jakie przepisy a gdzie zdrowy rozsądek.

0
  • #8 09 Cze 2009 14:40
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

To raczej w parze nie chodzi...Ale jeśli tak jest,to wielu ludziom rozwiąże to problem.

0