Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec dwufunkcyjny gazowy w kamienicy.

07 Jun 2009 14:47 8512 8
  • Level 10  
    Witam.Potrzebuję porady.kupiłem mieszkanie w kamienicy 40m2.Nie mam wolnego komina,a czymś grzać trzeba.Prąd raczej odpada bo chyba wysokie koszty.Mam taki pomysł by zainstalować kocioł gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą i wyprowadzeniem spalin przez ścianę.Kocioł przezbrojony na gaz z butli 11kg.Czy mogę to zrobić zgodnie z przepisami i jakie ewentualnie byłyby koszty eksploatacji w zimie.Za wszystkie odpowiedzi serdecznie dziękuję z góry.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy

• Moderator on vacation ...
    Niestety pomysł upada. Bezpośrednio za ścianę można wyprowadzić spaliny z kotła do 21 kW, ale w domach jednorodzinnych. Możesz wyprowadzić ponad dach, bez ograniczeń mocy. Kotłów nie łączy się do butli 11 kg - za małe. Eksploatacja dość droga - na poziomie elektryki. Chyba musisz poszukać innego tańszego rozwiązania.
  • Level 24  
    Lepiej poszukaj tematu na google ,,pożar w bierzowie,, temat z tego roku a odechce ci się butli.Pozatym 11kg nawet dwa razy to za mało 5min pracy przy cwu i butle zamarzną.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 19  
    mirrzo wrote:
    Niestety pomysł upada. Bezpośrednio za ścianę można wyprowadzić spaliny z kotła do 21 kW, ale w domach jednorodzinnych. Możesz wyprowadzić ponad dach, bez ograniczeń mocy. Kotłów nie łączy się do butli 11 kg - za małe. Eksploatacja dość droga - na poziomie elektryki. Chyba musisz poszukać innego tańszego rozwiązania.

Dz ustaw nr 56 par 174 i 175 z 2009 roku zmieniły ograniczenie mocy
    i rodzaju budynku (jedno czy wielorodzinny) jerzeli chodzi o zastosowanie
    kotła turbo z wylotem przez ścianę,
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Też słyszałem że wolno.Ale ustawy na to nie widziałem(jeszcze-ale sprawdzę).Pozostaje jeszcze kwestia administratora i jego reakcji na wystające z elewacji rury...
  • Level 21  
    Raczej ograniczenia mocowe nie zostaną zmienione. Par. 175 zmieni się w punkcie 2 i 3 a nie w pierwszym! Oto co znalazłem odnośnie zmian:

• Data wejścia w życie:2009-07-08
    • Data obowiązywania: 2009-07-08
    w § 174:
    a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
    „1. Grzewcze urządzenia gazowe, takie jak: kotły ogrzewcze, grzejniki wody przepływowej, niezależnie od ich obciążeń cieplnych, powinny być podłączone na stałe z indywidualnymi kanałami spalinowymi, z uwzględnieniem instrukcji technicznej producenta urządzenia, o której mowa w przepisach dotyczących zasadniczych wymagań dla urządzeń spalających paliwa gazowe.”,
    b) ust. 6 otrzymuje brzmienie:
    „6. Przewody i kanały spalinowe, odprowadzające spaliny od grzewczych urządzeń gazowych, powinny być dostosowane do warunków pracy danego typu urządzenia.”;
    32) w § 175 ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:
    „2. Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu. Dopuszcza się sytuowanie tych wylotów poniżej 2,5 m, lecz nie mniej niż 0,5 m ponad poziomem terenu, jeżeli w odległości do 8 m nie znajduje się plac zabaw dla dzieci lub inne miejsca rekreacyjne.
    3. Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien otwieranych i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m.”;
  • Level 24  
    Jakie przepisy a gdzie zdrowy rozsądek.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    To raczej w parze nie chodzi...Ale jeśli tak jest,to wielu ludziom rozwiąże to problem.