Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ładowarka akumulatorów z 86"

07 Cze 2009 16:30 2063 4
  • Poziom 17  
    Witam:)

Do zimy jeszcze czas, ale chcę zając się budową ładowarki do akumulatora:) żeby potem w zimie nie szukać na szybko:)

W starej książce „Zrób Sam -Vademecum” Wydawnictwo NOT-SIGMA z 1986roku znalazłem opis ładowarki do akumulatorów, projekt jest dość prosty i z opisu wynika ze jest też dość dobry w późniejszym użytkowaniu, bo nie dopuszcza do przeładowania..

W projekcie są podane trochę duże wyliczenia<zawyżone 2x, może wtedy inne były teorie na temat ładowania akumulatorów> ja chciał bym ustawić wartości 2 x mniejsze tak jak powinno być czyli bezpiecznie:)

W załącznikach dorzucam skany z tej ksiąski i mam prośbę do ludzi, którzy na co dzień bawią się elektroniką, czy wszystkie te elementy na schemacie jeszcze są dostępne i czy ma to ręce i nogi i opłaca się budować. Jak nie, to proszę o schemat podobnie działającego prostownika.

ładowarka akumulatorów z 86" ładowarka akumulatorów z 86"

pozdrawiam
  • Poziom 37  
    Mam też tą książkę ;) uczyłem się z niej elektroniki :D

Co do ładowarki poskładałem jak w opisie i od kilku lat pracuje bezawaryjnie więc nie widzę sensu zmieniacz czegokolwiek
  • Poziom 17  
    a powiedz mi czy prad ładowania ustawiłes tak jak autor pisał czy tak ja "teraz" twierdzą ze powinno sie ładowac akumulator

w ksiązce jest podane ze ladowac pradem <pojemnosc akumulatora/5h>
    a teraz twierdzą ze <pojemnosc akumulatora/10h>

jaki jest zakres regulacji wartosci prądu ładowania??

bo nie ukrywam ze z tego co szukałem to ta ładowarka wydaje sie naj rozsądniejsza:)

pozdro
  • Poziom 37  
    No ale kolego popatrz prądem 1/10 ładujesz akumlator non stop tym samym prądem a w tym układzie fakt prąd ładowania to 1/5 ale zobacz na charakterystykę największy prąd jest podawany w wązkim zakresie charakterystyki ładowania i wtedy taki prąd jest dopuszczalny
  • Poziom 17  
    acha chyba ze tak:) no to w tkim razie zaczne kompletowac cesci i zabiore sie za montaż:)