Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzorowanie się poborem pradu ,strojenie anten

07 Cze 2009 17:36 4393 8
  • Poziom 10  
    Od dawna mnie nurtuje to pytanie czy można stroić antenę obserwując pobór prądu nadajnika podczas strojenie , zauważyłem że SWR wysoki pobór prądu niski , SWR niski pobór prądu wysoki.

Przykład na CB:
    kanał 1 pobór prądu 1 Amper po wysunięciu anteny 1,20 A
    kanał 40 ----------- 1,14 Amper po wysunięciu anteny 1,05

Czy można się tym wzorować przy strojeniu anten nie mając miernika poborem prądu ?.Sam osobiście posiadam mierniki SWR na różne pasma, w pasmach krótkofalarskich podobnie jest z tym.
  • Poziom 40  
    To trochę podobnie jak z DIP-METREM ;)
    Ciekawy pomysł - kilkukrotnie z braku laku posługiwałem się amperomierzem w zbliżonych klimatach ;) Efekt był zadowalający.
  • Poziom 16  
    We wzmacniaczach lampowych obserwowało się prąd anody podczas strojenia PI-filtrem. Podczas dostrajania prąd wzrastał aż w momencie dokładnego dostrojenia występował gwałtowny spadek tzw. dip o niewielką wartość.
  • Poziom 21  
    Większość nadajników tranzystorowch wyposażona jest w układ ALC ograniczający moc oddawaną do anteny przy braku dopasowania. Wiąże się to ze zmniejszeniem prądu pobieranego przez stopień końcowy. Zwykle WFS>1,3:1 powoduje ograniczenie mocy. Jezeli takie niedopasowanie jest do przyjęcia można chyba spróbować takiej metody kontroli zestrojenia.
    W moim trx-ie ALC działa skokowo, obcinając sterowanie PA przy WFS>1,5:1
  • Poziom 40  
    Temat dotyczy CB. 99% CB dopuszczonych do sprzedaży w Polsce nie ma ALC (Automatycznej Regulacji Mocy po polskiemu).
  • Poziom 10  
    No dobrze sq6ade skoro większość CB nie posiada ALC to dlaczego tak się dzieje właśnie u mnie podpowiem testowałem to na radiu lafayette zeus i taki sam efekt mam na yaesu 7800E .
    Spróbujmy wyjaśnić to bo sam jestem ciekaw .
  • Poziom 30  
    TEST
    Cobra 19 DXIV
    U zaś. 12V
    kanał 20
    pomiary prądu przy nadawaniu:
    bez anteny 0,63A
    zwarcie gniazda 0,63A
    na dostrojonej ant. 0,8A

Według mnie nie da się,
    Marek
  • Użytkownik usunął konto