Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mozna przerbic antene cb zeby byla krótsza i sie stroiła?

07 Cze 2009 21:24 5333 14
  • Poziom 27  
    Jak w temacie, mam stara antene cb President Maryland która seryjnie ma 155cm długosci, jest to troche za duzo biorac pod uwage ze musze ja codziennie chowac do auta.

Moje pytanie jest takie, czy mozna coś zmienic w konstrukcji anteny badz w dlugosci kabla aby mozna bylo antene zestroic poprawnie na bacie ktorego dlugosc byla by zblizona do 1m?

Zgodnie z punktem 15 regulaminu, proszę poprawić post.
    Użyj przycisku Mozna przerbic antene cb zeby byla krótsza i sie stroiła? przed wysłaniem postu.
    Nie kasować wpisu! /c2h5oh/
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Trzeba nawinąć inną cewkę.
    Do tego przyda sie analizator antenowy.
    Na przykład MFJ259 albo VNA.
    Michał
  • Poziom 27  
    a nie mozna skrocic o kilka zwoji istniejacej i probowac stroic batem? nie ma na to jakiegos wzoru o ile zmienic jej dlugosc?

Zgodnie z punktem 15 regulaminu, proszę poprawić post.
    Użyj przycisku Mozna przerbic antene cb zeby byla krótsza i sie stroiła? przed wysłaniem postu.
    Nie kasować wpisu! /c2h5oh/
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Są programy do tego. Loadcoil, RFsim chyba też da radę.
    Michał
  • Moderator
    Można kabel zakończyć rezystorem 50Ω. Będzie krótka antena.
    A tak na poważnie. Wszystkie wynalazki krótsze niż 170 cm trudno nazwać antenami.
    Fizyki nie da się oszukać. Antena MUSI mieć swoje wymiary by była anteną.
  • Poziom 17  
    c2h5oh napisał:

Fizyki nie da się oszukać. Antena MUSI mieć swoje wymiary by była anteną.

Dokładnie się z tym zgadzam. Nie polecam Ci ingerować w cewkę tej anteny bo raczej ciężko będzie to zrobić tak żeby nie popsuć. Musiałbyś nawinąć cewkę o większej indukcyjności. Lepiej kupić jakiegoś hustlera za 50 zł
  • Poziom 29  
    Po co się martwić jak chcesz to "na oko".(bedzie haha a;e niech.....)
    Dowiń ze 4 zw. do istniejącej cewki ,a nast, spróbuj dokonać pom. na 1 i 40. Jak wyższy na wyższy

Dodano po 9 [minuty]:

Po co się martwić jak chcesz to "na oko".(bedzie haha a;e niech.....)
    Dowiń ze 4 zw. do istniejącej cewki ,a nast, spróbuj dokonać pom. na 1 i 40. Jak wyższy na wyższym to skracaj bat, aż się wyrównają na 1 i 40 wówczas na 19tym powinien być najniższy.
    Gdyby długość była niezadowalająca(długi) dowiń jeszcze 2 zw.etc.(Wymaga to trochę praktyki ale to nie za wielka częstotliwosć to sobie poradzisz, najważniejsze by wykres WFS w przedziale częstotliwości na paśmie (kanałach) był paraboliczny,wówczas ant, powinna mieć najlepszą sprawność w tym przedziale widma.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Witam, neonówką to się stroiło anteny nadajników z lampowym stopniem końcowym, w tranzystorowym PA uszkodzisz tranzystory.
    A neonówka pokazywała akurat raczej "brzusiec" prądowy w antenie.

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    kotuniunia napisał:

Dowiń ze 4 zw. do istniejącej cewki .

4 zwoje to raczej trochę za mało... nawet 6 nie wiele da.. Ten kto rozkręcał antenki lemm AT 900 i AT 1500 wie jaka jest różnica między cewkami (cieńszy drut itp.)

Dodano po 1 [minuty]:

Także mimo wszystkiego nie radzę autorowi postu ingerować w cewkę bo szkoda antenki :D

Proponuję zapoznać się z teorią anten "skracanych" i później podpowiadać na forum elektrody.
    Regulamin pkt. 12 . [SP5ANJ]
  • Poziom 15  
    Na allegro kupisz nawet za 10 pln !
  • Poziom 12  
    Dlaczego nie ingerować w cewkę. Ja zrobiłem właśnie w ten sposób, tylko , że odwrotnie (mogliśmy się zamienić :D:D:D)
    Miałem krótką antenkę AT-900. Wyjąłem cewkę, wylutowałem (nie niszcząc jej) i nawinąłem na to miejsce inną cewkę trochę grubszym drutem (nie ma to bardzo istotnego znaczenia) tylko zmniejszając ilość zwojów. Było 52 a ja nawinąłem 32. Włożyłem nowy promiennik (bat) o długości 165 cm i zacząłem skracać. Na długości 145 cm osiągnąłem SWR na k.19 1.1, N k.1 i 40 ok.1,25. Słychać mnie bardzo dobrze i ja słyszę czysto. Więc nic nie szkodzi popróbować. Dla bezpieczeństwa zachowaj sobie "starą" cewkę a właściwie uzwojenie. Zawsze możesz wrócić do pkt. wyjścia pod warunkiem , że nie potniesz promiennika. Tnij najpierw jakiś zamiennik a jak efekty będą zadowalające to zrób wszystko na "gotowo". Po co wydawać na allegro 50 zeta jak za te pieniądze będziesz miał zabawy przez cały dzień :D:D:D
  • Poziom 11  
    Zgadzam się z Matek-23 ,robiłem różne konfiguracje
  • Poziom 15  
    Jasne że można . Ja na swoich przeciwwagach w okolicy grudnia wieszam bombki :D a włos anielski sprawia , że całość wydaje się bardziej przysadzista ;)

A tak na poważnie , to zestroić można właściwie wszystko , co się za nadto nie rusza podczas całej operacji . Jeśli nie chcesz bawić się z cewką , co jest chyba najwłaściwszym podejściem , to pozostaje Ci matcher . Widelec można tym zestroić albo cokolwiek podobnej długości , byle by metalowe było .
    Ja jednak odradzam . Osiągi polecą na łeb . Wprawdzie da się tak oszukać radio , żeby końcówka nie odparowała , ale to chyba jedyna korzyść z całego przedsięwzięcia . Tylko na kablu będzie Ci się coś pętało niepotrzebnie . Krótszy promiennik to mniejsza skuteczność całej instalacji , choćby nawet cewka ze srebra była :)
    Najlepiej byłoby zamienić się po prostu na coś krótszego ale to z kolei pozbawi Cię satysfakcji cięcia stali , no i bezcennego praktycznego doświadczenia naukowego :D

Pozdrawiam !

z przymrużeniem oka ;)
  • Poziom 12  
    mam antene sirio as 100 mag i jestem b.zadowolony jednak wjezdzajac do garazu musze ja demontowac. czy moge zamontowac w podstawie od sirio inna antene,ale krotsza na wyjazdy wkolo komina a na dluzsze trasy mialbym oryginal?

Moderowany przez c2h5oh:

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    3.1.19. (13) Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.