Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

łączenie traf

15 Maj 2004 10:11 1782 5
  • Poziom 35  
    mam problem złączeniem traf czy jak połącze 2 trafa 70wat i 100 wat
    to ile razem bedzie mocy 140 bo słąbszy wytrzyma 70 czyli połówe czy 170? nie bedzie wymuszonego chłodzenia
    pozatym czy dwa trafa 150wat połączone tak jak na rys wytrzymajątyle co 1 trafo 300wat? chodzi o wzmacniacz akustyczny
    i czy takie łączenie jak na rys jest poprawne w celu uzyskania większej mocy? po prostu nie mam kasy na jedno dużę trafo myśle więć nad połączeniem kilku słąbych za wszystklo z góy dzięki :) sory że obrazek w wordpadzie ale paint mi sie skaszaniłł :(
  • Poziom 23  
    W/g rysunków wszystko jest Ok.Należy tylko pamiętać przy połączeniach uzwojeń pierwotnych by początki uzwojeń poszczególnych traf były połączone z początkami a końce z końcami w przeciwnym wypadku napięcia wyjściowe będą się znosić.Nadmieniam,że moce transformatorów przy właściwym połączeniu dodają się.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 30  
    geguś - niedokładnie. Powiedzmy że mamy dwa trafa: 1. 250W 24V 9A i 50W 5,6V 9A. połączyme je szeregowo(jedno za drugim) I teraz pytanie co dostaniemy? Dostaniemy 24+5,6V=ok30V na 9A a to znaczy że sie dodało. A teraz zmieńmy nieco parametry:
    1. 150W 20V 7,5A
    i ten sam drugi
    2. 50W 5,6V 9A

Co teraz otrzymamy? Odp 25,6V na 7,5A. Możan by sądzić że tr2 może więcej ale wtedy tr1 będzie już przeciążony. W tym wypadku należy liczyć sie z tym że moc jest mniejsza niż suma mocy obu traf. Dlatego najpierw należy dobrać sobie prądy wymagane w urządzeniu, potem napięcia na uzwojeniach do wymaganego a dopiero to wyznaczy nam moc potrzebnych transformatorów. Oczywiście nie należy przesadzać z dobieraniem prądu aż tak bardzo - odchyłki rzędu 5-8% sa dopuszczalne i w praktyce nie odczujemy ich wpływu. Wkońcu moc trafa i tak dobiera sie zawsze z wystarczającym zapasem.
  • Użytkownik usunął konto