Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lakierowanie kolumn. Czy mogę użyć lakieru samochodowego?

kobi 08 Jun 2009 08:35 8448 22
Bosch
    kobi
    Level 22  
    Witam
    Szukalem ale nic na moj temat ;/
    Kolumny na razie wykonczone fornirem i bejcowane (bejca spirytusowa) No i mam pytanko. Czy na to moge polozyc lakier samochodowy? Jest on chyba duzo twrdszy niz do parkietow nie żółknie i ma duzy połysk.
  • Bosch
    Pawel S.
    Level 39  
    tak, mozesz.
    efekt jest duzo lepszy ale i duzo drozszy i duzo wiecej pracy wymaga
    najpierw kup wypelniacz porow i dokladnie wyrownaj fornir. kolega chcial wyrownac lakierem samochodowym i 5 grubych warstw poszlo z pylem zanim efekt byl dobry :???:

tak wiec najpierw wyrownaj powierzchnie a pozniej naloz 3-4 wartswy lakieru - efekt jest naprawde fajny ;)
  • Bosch
    kobi
    Level 22  
    Ten wypełniacz porow to jest to samo co lakier podkladowy do parkietow np DOMALUX CAPON?
    Pawel S.
    Level 39  
    i tak i nie
    normalny capon to podklad.
    jest jeszcze capon wypelniacz porow - taka galaretka
    kosztuje podobnie wiec wielkiego wydatku nie bedzie a efekt naprawde fajny ;)
    parish
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Hola, hola :) Jaki efekt chcesz uzyskać? Jeśli masz konstrukcję w drewnie, to po co psuć jego uroki? Bejca spirytusowa ok, ale mogłeś użyć nitro... Tak samo z lakierem. Radzę Ci lakier nitro, np. firmy OLI, niemiecki. Wszyscy mówią "nitro to najgorsze, nitro nie używaj..." Ale chwileczka, są lakiery nitro już na prawdę zaawansowane i przy tym nie za drogie. Jestem stolarzem i używam go już sporo czasu. daje piękny rustykalny efekt, zdobi drewno. Maluje nim zarówno meble jak i kolumienki. Koledzy, którzy wypowiedzą się po mnie, mogą jechać po lakierach nitro i nie zostawić na nich suchej nitki, ale zapewniam Cię, OLI to inna bajka i będę go polecał mimo wszystko.

Pozdrawiam.
    Pawel S.
    Level 39  
    Quote:
    Radzę Ci lakier nitro, np. firmy OLI, niemiecki. Wszyscy mówią "nitro to najgorsze, nitro nie używaj..." Ale chwileczka, są lakiery nitro już na prawdę zaawansowane i przy tym nie za drogie. Jestem stolarzem i używam go już sporo czasu. daje piękny rustykalny efekt, zdobi drewno
    potwierdzam - tez uzywam lakierow tej firmy ;)

ale samochodowy lakier daje zupelnie inny efekt. zmienia kolor na bardziej intensywny i daje znakomity polysk ;)
    jak podobaja ci sie swiecace wypolerowane drewniane meble to mozesz stosowac samchodowy. no ale to duzo drozej :P
    parish
    Mała historia, trochę offtopu, ale za to ciekawostka.

Kiedyś na szkoleniu zorganizowanym przez OLI miałem przyjemność wykonać pewien niecodzienny test. Jestem palący, więc poproszono mnie o zgaszenie papierosa na stopniu, który wcześniej przy nas był lakierowany z dodatkiem utwardzacza. Dostał 3 warstwy lakieru. Minął dzień (szkolenie odbywało się przez 2 dni, niedaleko Żnina). Był to ten sam dębowy stopień, poznałem po słojach które miały charakterystyczny układ. No i zacząłem gasić, jeszcze specjalnie robiłem to bardzo wolno, bo przecież po co się spieszyć? ;) Niestety, skończyło się to wynikiem 0:1 dla producenta lakieru. Nie było żadnego śladu. Od tamtego czasu lakieruje przeważnie tym lakierem, można powiedzieć, że mu ufam. Z samochodowym - przyznaje się bez bicia, że w łączeniu z drewnem nie mam żadnego doświadczenia. Jednak jeśli Paweł tak mówi, to można śmiało ryzykować, najwyżej zwróci Ci koszta jakie poniosłeś jeśli się nie spodoba :p

Pozdrawiam.
    Pawel S.
    Level 39  
    Quote:
    Z samochodowym - przyznaje się bez bicia, że w łączeniu z drewnem nie mam żadnego doświadczenia. Jednak jeśli Paweł tak mówi, to można śmiało ryzykować, najwyżej zwróci Ci koszta jakie poniosłeś jeśli się nie spodoba :p
    kolega lakierowal swoje monitorki fornirowane jatoba
    efekt byl naprawde super. ale jak pisze, konieczne sa pozadne przygotowania bo bardzo duzo lakieru wchodzi w pory

jaki to byl lakier na ktorym gasiles papieros? chyba nie nitro?
    parish
    No właśnie nitro ;) Też mnie to zdziwiło, gasiłem papierosa z uśmiechem na ustach, że mam okazję zniszczyć tak ładny stopień. Niestety, nie udało się.
    kobi
    Level 22  
    Spokojnie :) Oczekuje duzego polysku i gladkosci no i oczywiscie w miare duzej twardosci. Dlatego pomyslalem o samochodowym. U mnie w firmie robilsmy pewne urzadzenie ktorego panel mial byc polakierowany w celu zabezpieczenia nadruku. No i najlepiej wypadl ( i mi sie najbardziej podobal) lakier samochodowy. Idealnie gladki jak szklo i najbardziej wytrzymaly. Mam nadzieje ze w fornirze sprawe gladkosci zalatwi wypelniacz do porow. Tylko teraz nasuwaja sie pytania Czym nakladac wypełniacz do porów (galaretke)? Ile warstw? Pewnie sie to szlifuje wiec jaka grubosc papieru do tego? Czy lakier samochodowy szlifuje sie miedzy warstwami? Jak tak to tez jaki papier do tego?

P.S
    Znalazlem chyba o to chodzilo z tym wypełniaczem :)
    http://www.domalux.pl/produkt.xml?id=12401
    Pawel S.
    Level 39  
    Quote:
    Tylko teraz nasuwaja sie pytania Czym nakladac wypełniacz do porów (galaretke)? Ile warstw?
    szpachelka. nakladasz tyle zeby bylo rowne :P

Quote:
    Pewnie sie to szlifuje wiec jaka grubosc papieru do tego?
    od 220 w gore
    nie moze byc widocznych rys

Quote:
    Czy lakier samochodowy szlifuje sie miedzy warstwami?
    jak msz pomieszczenie do lakierowania i odstepy czasu miedzy wartwami beda odpowiednie to nie trzeba szlifowac. ale i tak 1-2 warstwy ida na szlif na poczatku
    irek26,09
    Level 10  
    a czy po polakierowaniu takm lakierem widać zarysy drewna? (sory za offtop ale kto pyta nie błądzi :P )
    Pawel S.
    Level 39  
    tak
    czemu ma byc tego nie widac?
    przeciez jest przezroczysty
    nawet duzo lepiej podkresla kolor forniru
    dawidus
    Level 20  
    Witam,
    Temat bardzo stary bo już pół roku... ale mam pytanie.
    Mam kolumienki ZG40C115 i chciałbym je odnowić.
    Też zastanawiam się nad fornirem + lakier samochodowy. Dałby ktoś zdjęcie jak to wygląda?
    czy ten fornir z allegro nadaje się?
    Quote:
    okleina jest podklejona fizeliną co ułatwia przyklejanie jej na rożne powierzchnie

Poobijane kanty kolumny szpachlować szpachlą samochodową?
    Co zrobić ze starą okleiną przed zakładaniem forniru? Musi być całkowicie zerwana a kolumnę wyszlifować papierem ściernym?
    Czytałem już dużo i ściągnąłem nawet szczegółowe zdjęcia z procedury przyklejania ale pozostały mi jeszcze te wątpliwości.
    Pawel S.
    Level 39  
    kolega lakierowal lakierem samochodowym swoje monitorki ale niestety nie mam teraz fotek na kompie - musialbym poszukac (o ile je wogole robilem)

ten fornir to fornir modyfikowany - dla poczatkujacych jest idealny
    tylko uwazaj bo latwo sie go szlifuje

okleine dla pewnosci zerwij - kto wie czy stary klej wytrzyma :P

tak, robi zaszpachluj i wyszlifuj
    dawidus
    Level 20  
    Chciałbym bardzo podziękować za odpowiedź :)
    Zamieszczem zdjęcia moich kolumn.
    Ciągle się zastanawiam czy ta okleina zejdzie... Nie lepiej byłoby papierem ściernym jakimś grubym?
    Fajnie by było jakbyś znalazł te zdjęcia albo znajomy by je przesłał.
    Lakierowanie kolumn. Czy mogę użyć lakieru samochodowego? Lakierowanie kolumn. Czy mogę użyć lakieru samochodowego? Lakierowanie kolumn. Czy mogę użyć lakieru samochodowego? Lakierowanie kolumn. Czy mogę użyć lakieru samochodowego?
    Pawel S.
    Level 39  
    jak masz szlifierke to baw sie papierem sciernym

a co do zdjec - mam ale slabej jakosci bo kolumny byly na nich przypadkowo
    Lakierowanie kolumn. Czy mogę użyć lakieru samochodowego?

to jest fornir czy plastikowa okleina?
    jak fornir to tylko przeszlifuj pozadnie
    dawidus
    Level 20  
    Dzięki za fotke. Na jednej ze ścianek widać ten połysk ale widzę, że nie takiego efektu oczekuję. Zwykły lakier mnie w zupełności zadowoli.
    No właśnie w tym tkwi największy problem jak rozpoznać czy to fornir czy zwykła okleina.
    Jest na to jakaś recepta?

Zacząłem delikatnie podważać dobrym i bardzo ostrym scyzorykiem i oto efekt. Wygląda mi to jednak na fornir. Czyli wystarczy papierem przejechać?
    Lakierowanie kolumn. Czy mogę użyć lakieru samochodowego? Lakierowanie kolumn. Czy mogę użyć lakieru samochodowego?
    PS: Czym odmalować czarną część pierścienia na gdny? Może być farba w sprayu do metalu matowa?
    Tak sobie myślę, że ten lakier samochodowy mógłby fajnie wyglądać gdyby kolumna była czarna. Tak żeby było jeszcze słoje drewna widać. Wtedy taki połysk by wyglądał znakomicie.
    Pawel S.
    Level 39  
    w tych monitorkach tylko gorna scianka byla lakierowana na wysoki polysk - istne lusterko :P

tylko jedna scianka poniewaz poszlo na nia chyba 8 warstw lakieru.
    tak wiec bez wypelniacza porow nie masz co myslec o lakierowaniu na wysoki polysk

plastikowa okleina to plastik lub cos podobnego
    a fornir to drewno :P
    odetnij kawalek nozem lub przejedz papierem sciernym a sam sie przekonasz w czym tkwi roznica ;)

tak, to jest fornir

tak, moze byc farba w sprayu - tylko przygotuj dobrze powierzchnie zeby nie robic tego 2x :P

ale masz swiadomosc tego ze lakiery samochodowe sa bardzo drogie?
    dawidus
    Level 20  
    Lakierowałem sobie niedawno auto więc wiem jaki to koszt. I wcale nie taki duży... chyba żeby liczyć 8 warstw :P
    Jutro zaniose kolumny do garażu i zabiorę się za robotę.
    Będę pisał w razie problemów :)
    Pawel S.
    Level 39  
    w porownaniu do lakieru nitro za 8-15zl/litr to samochodowki sa baaardzo drogie :P
    dawidus
    Level 20  
    Witam,
    położyłem właśnie fornir na kolumny i stoję przed wyborem zakupu lakieru.
    Co polecicie?
    Kleiłem na Pattex Universal Classic.