Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobic uziemienie podgrzewacza wody w sieci TNC ???

trojanek1969 08 Cze 2009 11:54 5074 12
  • #1 08 Cze 2009 11:54
    trojanek1969
    Poziom 9  

Witam! Prosze o porade jak zrobic uziemienie podgrzewacza wody w sieci TNC? Czy wystarczy w gniazdu polaczyc bolec PE z N jednym przewodem z sieci, oczywiscie PEN czy musze kombinowac z przerobka instalacji na TNC-S, rozdzielac przewod PEN na PE i N oraz robic dodatkowy uziom w miejscu rozdzielenia? Czy takie rozdzielenie przewodu PEN musi byc wykonane przed licznikiem oraz czy konieczne jest zrobienie uziomu w miejscu rozdzielenia? Do domu dochodzi w miare nowa instalacja bo byla wymieniana cala siec,slupy i transformator 3 lata temu, przewody do skrzynki zewnetrznej z licznikiem 16mm2 aluminiowe, od skrzynki zewnetrznej do skrzynki z bezpiecznikami w domu 4mm2 miedziane, w domu nowa instalacja 3 x 2,5mm2. Oczywiste jest ze samo zmostkowanie w gniazdkach byloby rozwiazaniem nie wymagajacych praktycznie zadnych kosztow ale czy wystarczajacym dla bezpiecznego korzystania... Z gory dziekuje i pozdrawiam.

0 12
  • #2 08 Cze 2009 13:06
    retrofood
    Moderator

To jak masz w końcu: TN-C czy instalację trójprzewodową?

0
  • #3 08 Cze 2009 14:22
    trojanek1969
    Poziom 9  

W domu polozona jest nowa 3-przewodowa ale jeszcze nic nie podlaczone natomiast do skrzynki zewnetrznej z licznikiem dochodza dwa przewody z sieci i potem do skrzynki bezpiecznikow w domu rowniez dwa. Ani przy skrzynce ani przy najblizszym slupie (ok. 20 metrow od domu) nie ma uziomu.

0
  • #4 08 Cze 2009 18:18
    retrofood
    Moderator

To zapytam jeszcze co za elektryk to robił, kto to odebrał i jakim cudem masz napięcie podane na taką instalację?
    Tylko bez obrazy, ja po prostu pytam, bo nie wiem co ci odpowiedzieć, aby w razie szkód nie narobić. Jak bedę więcej wiedział, to ci podam najbezpieczniejsze rozwiązanie jak z tego wybrnąć.

0
  • #5 08 Cze 2009 21:07
    trojanek1969
    Poziom 9  

Instalacje do skrzynki zewnetrznej z licznikiem oraz dalej do skrzynki bezpiecznikow w domu robil tamtejszy Zaklad Energetyczny z Bialegostoku natomiast napiecie "konczy sie" wlasnie na wejsciu do skrzynki w domu. Dalej jest polozona instalacja na scianach ale nic wiecej nie podlaczone, nawet w skrzynce. Do podgrzewaczy w lazience i kuchni doprowadzone przewody 3x2,5 miedziane, pozostale gniazdka 3x1,5 miedziane, oswietlenie 2x1,5 miedziane.fakt ze moze tutaj ja troche zawinilem ale zalezalo mi na czasie a jeszcze do konca nie wiedzialem jaki bedzie plan rozwiazania uziemienia i kable 3-przewodowe byly ukladane tak na wszelki wypadek w razie zmian w przyszlosci lub przerobki instalacji na TN-C-S itp.

0
  • #6 08 Cze 2009 21:20
    stomat
    Specjalista elektryk

Bez sensu byłoby gdybyś mając przewód 3x2,5 do gniazda robił w nim mostek z bolca. Rozdziel PEN na N i PE w rozdzielnicy (tej twojej skrzynki z bezpiecznikami). Oczywiście należałoby wykonać i doprowadzić do rozdzielnicy uziemienie. Licznik nie ma nic wspólnego z rozdziałem PEN.
    Trochę małe przekroje tej instalacji, zwłaszcza że wspominasz o ogrzewaczach do wody w łazience i kuchni. To wszystko ma iść na dwa razy 4 kwadrat ?

0
  • #7 08 Cze 2009 21:40
    trojanek1969
    Poziom 9  

Niestety chyba tak bedzie szlo na te 2x 4mm2. Podgrzewaczy sa dwie sztuki po 3,7kW, istnieje duza szansa i checi ze nigdy nie beda jednoczesnie uzywane. Oprocz tego pobor jest dosyc maly bo to maly domek letniskowy, w zasadzie chodzi tylko lodowka i energooszczedne lampy w dwoch pokojach. Czy takie zmostkowanie pomimo 3-przewodowej instalacji ma sens jako tymczasowe rozwiazanie ? Rozumiem ze najlepiej byloby zrobic porzadny uziom, roznicowki ale to koszta i czas a tu juz sie wakacje zaczynaja,rodzinka chce z dzialki korzystac a ja moge sie tym zajac dopiero w sierpniu. W tej chwili szukam wiec najprostszego i najszybszego sposobu na bezpieczne korzystanie z podgrzewaczy przez ten krotki okres czasu.

1
  • #8 10 Cze 2009 08:54
    Darrieus
    Poziom 38  

Tymczasowo możesz zrobić zerowanie - (nie podoba mi się to wszystko).
    Pamiętaj o zasadzie zerowania, najpierw N na bolec dopiero od bolca do prawego zacisku gniazda.

P.S. Do czasu kiedy ktoś nie skończy tej instalacji trzeba ją traktować jak TN-C a przewód PE jako ozdobę. (scyzoryk się otwiera) ....

0
  • #9 10 Cze 2009 09:36
    retrofood
    Moderator

lubamet napisał:
    Tymczasowo możesz zrobić zerowanie - (nie podoba mi się to wszystko).
    Pamiętaj o zasadzie zerowania, najpierw N na bolec dopiero od bolca do prawego zacisku gniazda.

P.S. Do czasu kiedy ktoś nie skończy tej instalacji trzeba ją traktować jak TN-C a przewód PE jako ozdobę. (scyzoryk się otwiera) ....

NIE!!!

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest jednak doprowadzenie tego wszystkiego do jako takiego ładu. PEN należy bezwzględnie rozdzielić zaraz po liczniku i wykorzystać instalację jako trójprzewodową. Nie trzeba tu żadnych inwestycji, no może na róznicówkę ochraniającą obwody podgrzewaczy. Obwody, bo nie może być jeden, ich moc jest na to za duża.
    Punkt rozdziału można uziemić, ale to zalecenie, a nie obowiązek. Uziom można wykonać jako szpilkowy prostą i tanią metodą: wykopujemy dołek na ok. 70 cm, w dno dołka wbijamy pionowo odcinek 2,5 metra rury ocynkowanej, może być calowa. Jak z dna będzie wystawać już tylko fragmencik, to przyspawujemy kawałek bednarki, zabezpieczamy spaw przed korozją i dołek zasypujemy. Wyprowadzony na powierzchnię drugi koniec bednarki należy doprowadzić do miejsca rozdziału PEn i uziemienie mamy gotowe.
    Taki uziom robi się dwie godziny. Wypicie dwóch piw wliczone w czas wykonania.
    PS. Uprzedzam, że w razie pożaru (odpukać) spowodowanego niefachowym wykonaniem instalacji elektrycznej nie ma mowy o żadnym odszkodowaniu. Każdy ubezpieczyciel się wypnie.

1
  • #10 10 Cze 2009 09:41
    Darrieus
    Poziom 38  

Tylko kto to koledze zrobi, wakacje zaraz ;)

Instalacje można traktować jak TN-C "bo na razie taka jest" więc nie wiem dlaczego krzyczysz NIE, tyle lat było TN-C o zielono żółtym kabelku elektrycy tylko śnili i nikt nie krzyczał NIE.

Na szybkiego można też zrobić rozdział PEN bez uziemiania punktu rozdziału - bo wcale nie ma takiego obowiązku.

Ja wiem że szybko to sie króliki.... ale jak ktoś chce to niech sobie robi.

0
  • #11 10 Cze 2009 09:45
    retrofood
    Moderator

lubamet napisał:

Na szybkiego można też zrobić rozdział PEN bez uziemiania punktu rozdziału - bo wcale nie ma takiego obowiązku.

Też tak napisałem, dlatego protestuję przeciwko TN-C.:D
    Do wakacji to tą instalację to można jeszcze siedemnaście razy zrobić.

0
  • #12 10 Cze 2009 09:50
    Darrieus
    Poziom 38  

Zasadniczo masz racje, ale jak ktoś się uprze to lepiej niech ma dobrze zrobione TN-C jak ma nie mieć żadnej ochrony....
    Fakt zrobić rozdział bez kopania, i podłączenie wszystkiego to kwestia godziny - bez piwa , ale jak ma przyjść Zenek i grzebać w przewodach to będzie elektryczne lato :| bo na razie na to się zanosi.

0
  • #13 14 Cze 2009 21:49
    trojanek1969
    Poziom 9  

Wszystkim dziekuje za porady i poswiecony czas. Instalacja w zasadzie juz zrobiona, pozostalo kilka drobiazgow. PEN zostal podzielony za licznikiem, zrobiony uziom szpilowy 4,5 m, podlaczona wszedzie instalacja 3-przewodowa z roznicowka na podgrzewacze. Pozdrawiam

0