Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Adaptery/Konwertery RS232

08 Cze 2009 13:44 42625 38
  • Poziom 16  
    Temat zamieszczam na forum ponieważ co jakiś czas pojawiają się pytania typu: jaką przejściówkę kupić? na jakim układzie? czy zadziała mi z?
    Poza tym sam z chęcią przeczytał bym podobny opis przed decyzją o zakupie danego adaptera :D .

Na co dzień używam złącza RS232 na karcie PCMCIA wyposażonej w układ UART. Niestety nowe laptopy takiego złącza coraz częściej nie posiadają. Zastępuje je ExpressCard ale przejściówki tego typu są podobno widziane jako adaptery USB-to-Serial (wiadomości znalezione na elektrodzie). Dlatego postanowiłem kupić sobie tanią przejściówkę USB<->RS232

Adaptery/Konwertery RS232Adaptery/Konwertery RS232

Przejściówka jakiej używam kosztowała mnie na allegro 19 zł i opisana jest symbolem AK50. Została wyprodukowana na Tajwanie. Oparta jest na układzie Prolific PL2303.

Poniżej garść przydatnych danych:
    System: Vista Bussines (32 bit)
    Identyfikator sprzętu (VID): USB\VID_067B&PID_2303&REV_0300
    USB\VID_067B&PID_2303
    Wersja sterownika: 3.0.1.0
    Port: COM1
    Prędkość: 9600 bps
    Bity Danych: 8
    Parzystość: brak
    Bity stopu: 1
    Sterowanie przyepływem: brak
    Użyj buforów FIFO: Tak

Co do drivera to chciałem zainstalować nowszy ale ten dostępny na stronie Prolific (v 3.3.3.114) nie chce mi hulać, pomimo że VID się zgadza.

Do tej pory miałem okazję przetestować adapter z następującymi urządzeniami:
    - GE Fanuc VersaMax Micro + kabel RS232 (DB9 – RJ45), Proficy Machine Edition: działa
    - Siemens S7-200 + kabel PC/PPI (RS232), tryb PPI/Master, Step7 Micro: nie działa
    - Siemens S7-200 + kabel PC/PPI (RS232), tryb PPI/Freeport, Hyperterminal: działa

Jestem nieco zaskoczony działaniem adaptera z S7-200. Być może jest to kwestia ustawień, może wersji sterownika jakiego używam. W przyszłości zrobię kilka dodatkowych testów na innych ustawieniach.

Listę postaram się uzupełniać w miarę upływu czasu i okazji do testowania nowego sprzętu.

Zachęcam do zamieszczania opisu swoich adapterów wraz z wersjami systemu, sterowników oraz listą urządzeń i aplikacji z jakimi zostały przetestowane.
    Osobiście najbardziej interesują mnie adaptery na ExpressCard.
  • OptexOptex
  • Poziom 24  
    Karta PCMCiA, 1 x port RS232.
    Chipset Oxford seria 16CF95x.
    Widziany jako PCcard OX16CF950.

Działa pod WinXP, Vista, Linux Ubuntu.
    Współpracuje z
    - LogoSoftCOmfort do programowania PLC Siemens LOGO!
    - PLC FATEK
    - HMI Weintek
  • Poziom 16  
    Cytat:
    Identyfikator sprzętu (VID): USB\VID_067B&PID_2303&REV_0300
    USB\VID_067B&PID_2303
    Wersja sterownika: 3.0.1.0

Zrobiłem upgrade drivera do wersji 3.3.2.105 ale niestety nie pomogło to na komunikację z S7-200.
    Z chęcią przetestowałbym działanie przejściówki z LOGO! Jak tylko będę miał okazję to zamieszczę wynik.
  • Poziom 14  
    Konwerter USB 2.0-RS232 Model: MP00102 firmy meraprojekt. Wystarczy przy pierwszym podłączeniu mieć aktywne łącze, a sterowniki instalują się same. To samo z aktualizacją. Cena około 40 plz. Działa ze sterownikami WAGO, HORNER, BECKHOFF oraz panel WEINTEK. Innych sterowników nie miałem okazji programować. Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    szarak65 napisał:
    Konwerter USB 2.0-RS232 Model: MP00102 firmy meraprojekt.

Z tego co wyczytałem jest oparty na chipie FTDI (FT232RL). Jak możesz to napisz coś więcej na jego temat w szczególności z jakimi dokładnie urządzeniami go używałeś i z jakim rezultatem.
  • OptexOptex
  • Poziom 12  
    witam,

ja używam konwertera firmy DIGITUS też na FTDI. komunikuje się m.in.: FATEK (PLC), WEINTEK (HMI), BALDOR (serwonapędy, kontrolery ruchu).

plusem w porównaniu do konwerterów na Profilic na USB jest to że komputer "zapamiętuje" port COM pod jaki przypisane jest urządzenie. (niezależnie do którego portu USB włoże przejściówkę mam zawsze np. COM2). W konweretrach na profilic miało to znaczenie COM zmieniał się w zależności od portu do którego trafiał konwerter.

no i odkąd używam na FTDI konwertera nie było problemów z komunikacją podczas programowania oraz z wgrywaniem firmware'ów do urządzeń. Natomiast testowaliśmy w firmie kilka (lub nawet kilkanaście) różnych przejściówek chyba wszystkie się nam trafiały na Profilic i mieliśmy problem żeby pracowało to OK ze wszystkimi urzadzeniami poprawnie.

Owszem był okres czasu kiedy na Profilic wszystko fajnie działało ale później zaczęły być problemy z tym i wtedy szukaliśmy różnych konwerterów aż trafiliśmy na DIGITUSa. oznaczenie konwertera: A-DA-70146. Wiem że dystrybutorem jest ASSMANN w Polsce.

UWAGA: DIGITUS ma też konwerter na Profilic - nie testowałem. Na FTDI działa OK. przy czym najlepiej jest ściągnąć najnowszy driver do konwertera ze strony producenta. (miałem raz przygodę że po postawieniu nowego systemu komputer wieszał się ale po zainstalowaniu najnowszego drivera do konwertrka wszystko śmiga super)

Pozdrawiam,

Krzysztof Gołąb
    MULTIPROJEKT
  • Poziom 23  
    Witam. Mam dokładnie takie samo doświadczenie z Prolific vs FTDI. Mamy w firmie chyba 5 sztuk Prolifica. 2 lata temu urządzenie to pracowało z kompami i 2 laptopami przy wgrywaniu softu do sterowników Johnson Controls. Dokupiliśmy jeszcze ze 3 lapki. Obecnie tylko jeden lapek pracuje z prolificiem. Aktualizacja systemu XP w tym lapku robiona było ostatnio na początku 2008 roku. Pozostałe lapy i kompy stacjonarne mają aktualne łaty. I nie chcą działać poprawnie z tymi adapterami. Komunikacja ze sterownikami trwa tylko 1-2 sekundy po czym jest maksymalny zwis komputera. Sterowniki - wymiana starsze/najnowsze nic nie dają. Dodatkowo nasze Prolifici nigdy nie osiągały prędkości prawdziwego portu szeregowego, zawsze działały około 3x wolniej przy zgrywaniu i wgrywaniu softu od prawdziwego RS232.
    Teraz zakupiłem adapter z FTDI na pokładzie f-my I-Tec (uwaga - wersja z kabelkiem stałym jest na Prolificu, a bez kabelka na FTDI - producent o tym nie informuje). Kompletnie zero problemów, prędkość jeśli nie taka sama, to prawie jak prawdziwego RS232.
    Smaczku dodaje fakt, że z inną serią sterowników JC (FXy) Prolific działa na każdym sprzęcie. Moim zdaniem do zgodności porównywalnej z FTDI bardzo dużo mu jeszcze brakuje.
  • Poziom 14  
    Konwerter oparty na Prolific PL-2303.Działa z Omronami CJ1, oryginalnymi adapterami Simensa do 300tek.
  • Poziom 17  
    Witam,
    jakiś czas temu sprawiłem sobie konwerterek jak TUTAJ.
    Może nie jest zbyt poręczny, ale za to jest to konwerter z USB na RS232, RS422 i RS485 w jednym, i to z optoizolacją. Jak dotąd nie wykorzystywałem jeszcze RS422, ale mam jednego Melseca na oku i wkrótce też się do niego dobiorę. Po RS232 komunikacja śmiga z IDECem, UNITRONICSem i KOYO, po RS485 komunikacja w Modbusie z falownikami i serwami też śmiga.
  • Poziom 10  
    Potwierdzam poprawne działanie konwertera Prolific PL-2303 (jak na zdjęciu "gigipawel") ze sterownikami PLC C60H, CPM1, CPM2A, CPM2C, Cj1, CS1, C200H, C200HX pod SYSWINEM oraz CX- Programerem, dodatkowo współpracuje z panelami OMRONA serii NT21s, 631 przy wykorzystaniu oprogramowania NTST 4.6 i 4.8 pod XP i Vistą. Zrywa połączenie w programie NTM dla paneli NT20M (ale to jyż inna bajka - bo program DOSowy). Poprawnie pracuje z oryginalnym przewodem SC-09 do programowania PLC Mitsubishi serii FX, A oraz Q w trybie komunikacji RS232 1:1. Generalnie jestem zadowolony z tego konwerterka ponieważ na moje potrzeby jest dość uniwersalny i ma "pancerną" obudowę
  • Poziom 16  
    gigipawel, normo jak możecie to zamiescie sterowniki z jakich korzystacie z ta przejsciowka?
    Uklad powinien byc w zasadzie taki sam wiec moze to kwestia sterownikow?
  • Poziom 14  
    Ja moje sterowniki to standardowe z płytki.Dość stare: 2.0.0.18 .
  • Poziom 12  
    asher napisał:
    Temat zamieszczam na forum ponieważ co jakiś czas pojawiają się pytania typu: jaką przejściówkę kupić? na jakim układzie?

Przejściówka jakiej używam kosztowała mnie na allegro 19 zł i opisana jest symbolem AK50. Została wyprodukowana na Tajwanie. Oparta jest na układzie Prolific PL2303.

Kupiłem ostatnio dokładnie taką samą i nie pracuje poprawnie z niczym, dwie rozebrałem. Kostka PL2303 (ponoć ID 067b:2303 Prolific Technology, Inc. PL2303 Serial Port) jest przyklejona na płytce i zalana jakimś tworzywem - bardzo po chińsku. Driver TTL na RS232 to już normalny układ MAX211ECAI http://datasheets.maxim-ic.com/en/ds/MAX200-MAX213.pdf

wylutowałem MAXa połączyłem RXd z TXd bezpośrednio na płytce konwertera i dzieje się to samo co przy próbie użycia przy każdym urządzeniu, po kilkudziesięciu przesłanych znakach pl2303 "zawiesza się" i tak już zostaje do jej wyłączenia i podłączenia ponownie. Czy to wada tych kilkunastu sztuk które kupiłem ? Czy komuś pracują poprawnie ?
    AK50 na pl2303 wewnątrz:
  • Poziom 23  
    asher napisał:
    gigipawel, normo jak możecie to zamiescie sterowniki z jakich korzystacie z ta przejsciowka?
    Uklad powinien byc w zasadzie taki sam wiec moze to kwestia sterownikow?

Moje doświadczenia z PL2303 są takie że jeśli nawet działa prawidłowo (np: na starym lapku) to i tak osiąga najwyżej połowę prędkości 9600bps porównując z prawdziwym RS232. Zmiana sterowników nic nie pomaga - to też testowałem - od tych z płyty, po jakieś stare i najnowsze z www. Te kilka prolificów które posiadam są produkowane przez różne firmy. Być może moje prolifici nie zostały dobrze zrobione zgodnie z zaleceniami producenta (np: pominięto jakieś układy dopasowujące poziomy sygnałów). Zmieniłem na FTDI i zapomniałem o tych problemach.
  • Poziom 10  
    czy ta gruba przejściówka od gigapawel ma +- 12V czy tylko ttl - bo kupiłem AK50 i nie działa z tunerem sat...
  • Poziom 15  
    Ja też zakupiłem produkt PROFILIC AK50(ten czarny zalany plastikiem) i z diagnozą opla nie widzi interfejsu .
  • Poziom 15  
    Ja posiadam kabel Prolific PL2303, na aukcjach wyraźnie piszę, że współpracuje z tunerami Ferguson, niestety nie jest to prawdą.
    Na domiar wszystkiego, jedyny sterownik po jakim nie wyświetla się wykrzyknik w menadżerze (na laptopie) to sterownik z 2003-07-16, nowsze z 2005 r lub listopada 2009 nie działają, przy tych nowszych wyświetla się wykrzyknik i koniec.
    Może komuś udało się połączyć z Fergusonem za pomocą tego kabla?
    ----------
    Ale myślę o zakupie "Konwerter USB<>RS232 TTL [na FT232R FTDI]" z allegro, myślę że to obsłuży Ferdka? Co?
  • Poziom 16  
    Małe uzupełnienie odnośnie przejściówki AK50 na chipie Prolific PL2302. Przetestowałem ją jeszcze z kilkoma innymi urządzeniami.

- Panele wagowe Axis z RS232: nie działa
    - Kit AVT2787 (termometr): nie działa (nie jestem pewien czy to wina przejściówki czy niedopracowanego oprogramowania)
    - Tunery satelitarne (Chińskie krzaki): nie działa

Biorąc pod uwagę moje doświadczenia jak i opinie innych użytkowników z forum wniosek jest następujący: przejściówka działa prawidłowo jedynie z niektórymi urządzeniami i nie jest warta kupna.

Zastanawiam się obecnie nad kupnem przejściówki na PL2303 takiej jak gigipawel albo jakiejś na FTDI. Skłaniam się jednak ku temu drugiemu. Jeżeli ktoś posiada takie urządzenie (sprawdzone w działaniu) nabyte na Allegro to proszę o linka. Sam też umieszczę odpowiedni opis i testy po kupnie.
  • Poziom 11  
    Do siemensa s300 i fanuka 30-90 diała zwykły za 50zł : USB to serial converter (PL2303) używam i nie ma problemów
  • Poziom 13  
    uzupełnienie, przejściówka opisana jako AK50
    przetestowana z:
    Ferguson FX-7600 uci : działa (wykonywałem ściąganie i wgrywanie listy kanałów)
    Phoenix Diablo Dual: nie działa
    Phoenix/Funprog: nie działa

przy obu czytnikach phoenix występuje losowe działanie, tzn przy ogromnym szczęściu może coś zadziała.

ALE, teraz sprawdziłem moja przejściówka ma: VID_1A86 PID_7523 wychodzi na to ,że to podróbka prolific ? sprzedawca pisał że taki właśnie chipset jest w środku.
  • Poziom 12  
    Witam
    Kupiłem właśnie przejściówkę taką jak na górze AK50, zainstalowałem najnowsze sterowniki z tego roku, ale jest problem w właściwościach sprzętu jest taki komunikat "Nie można uruchomić tego urządzenia. (Kod 10)".
    Spotkał się już ktoś z tym ? I jak sobie z ty poradzić ?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    arkady_pl napisał:
    Karta PCMCiA, 1 x port RS232.
    Chipset Oxford seria 16CF95x.
    Widziany jako PCcard OX16CF950.

Działa pod WinXP, Vista, Linux Ubuntu.
    Współpracuje z
    - LogoSoftCOmfort do programowania PLC Siemens LOGO!
    - PLC FATEK
    - HMI Weintek

Dodatkowo mogę dodać, że karta ta działa z:
    - S7-300 przez PC Adapter i TS Adapter(zarówno MPI jak i DP)
    - z Omronem CPM1 przez przejściówkę RS na peripherial(teraz nie pamiętam nazwy)
    - z ARMem LPC213x
  • Poziom 13  
    ADAPTER USB NA RS232 ( COM ) PL-2303 PROLIFIC z Allegro

Adaptery/Konwertery RS232 Adaptery/Konwertery RS232 Adaptery/Konwertery RS232

W systemie widziane jako: Vid_1a86&Pid_7523
    Sterowniki mam wgrane: USB-SERIAL CH340 (w załączniku)

Sprawdzałem tuner Head (pochodna Fergusona) i działa.

POZDRAWIAM
  • Poziom 20  
    Używam konwerter USB-RS232 PROLIFIC . Działa pod win XP ale nie z każdym oprogramowaniem.
    Z każdym programem działa konweter na PCMCIA chiński AK41.
    Fajną sprawą jest też konwerter USB to RS232 TTL. Nie potrzeba używać MAXA.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 31  
    Z racji że potrzebowałem informacji na temat jakości podrzędnych (czyli tanich) przejściówek USB na RS232, zakupiłem jeden z najtańszych produktów na serwisie aukcyjnym, przejściówke AK7.
    Do przejściówki dostałem sterowniki do Prolific PL2303

Niczego specjalnego po tej cenie nie oczekiwałem, jak pisałem potrzebowałem wiedzieć na co można liczyć w tej cenie.

Wszystkie piny wyjściowe poza oczywiście Rx i Tx ustawione stany miały na sztywno dodatnie, o napięciu w okolicach 3V5.
    A prędkości transmisji nie udało mi się zmienić. Stale miała 19kb. Pomimo zmian we właściwościach.
    Testowałem z dostarczonymi sterownikami pod win i z linuksem.

Zastanawiające czy ten chip jest jakiś wybrakowany czyli udaje niepełny PL2303, czy też może są to jakieś odrzuty.
  • Poziom 16  
    Witam!
    Poniżej zdjęcia przejściówki na chipie FTDI FT232R jaką zakupiłem na allegro

W systemie widziany jest jako Vid_0403&Pid_6001
    Sterowniki do ściągnięcia ze strony producenta. Oferują kilka ciekawych opcji ;)

Adaptery/Konwertery RS232Adaptery/Konwertery RS232

Jak do tej pory nie zawiodłem się na nim. Działa między innymi z urządzeniami z jakimi nie radził sobie mój Profilic:
    - Panel XBTN401 od Schneidera
    - S7-200 po kablu PPI (bez względu na tryb)
    - Siemens PC-Adapter (MPI i DP)

Myślę że konwerter warty uwagi.
  • Poziom 11  
    kupiłem oryginalny kabel ST-Lab rs232/usb i jeszcze nie napotkałem urządzenia które nie chciałoby przezeń gadać z laptopem (XP Prof). Chipset PL2303. Działa z:
    sterowniki:
    Fanug 90-30,wszystkie versy
    Siemens 200/300 i 400
    Omron CPM
    Twido
    OEMax (Rockwell Automation Korea)
    Cicon
    Delta
    Panele:
    Blue Leaf, Weintek
    Falowniki Control Techniques Lenze, Siemens
    inne:
    kilka HARTów,
    komunikacja z zaworami proporcjonalnymi Rexroth,
    Znajomy podrasowywał nim swojego Fergusonka

Niestety ST-Lab nie ma w Polsce oficjalnego Dystrybutora. Była gdzieś w północnej Polsce firma, która to sprowadzała ale nie wystawiała faktur VAT w zł, a dwa lata temu było to jeszcze obligo dla firm które nie były płatnikami VAT UE. Korzystałem więc z pośrednictwa zaprzyjaźnionej firmy, która mogła VAT odliczyć. Kosztowały ok. 15 Euro/szt. Ale warto było, bo do tej pory mam chyba z pięć konwerterów które z czymś działają a z czymś nie działają. Ktoś zdetrminowany na pewno znajdzie w necie tę firmę.