Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ekran dotykowy z użyciem kamerki internetowej (Touchlib)

farmazon3000 08 Jun 2009 14:12 10900 10
  • Ekran dotykowy z użyciem kamerki internetowej (Touchlib)

Do zbudowania takiego urządzenia potrzebne jest kilka elementów:
    - rozłożony ekran LCD (zastosowanie podobne jak w rzutnikach multimedialnych DIY),
    - kamerka internetowa przerobiona tak, że "widzi" tylko podczerwień (na obiektyw założony prosty filtr z kawałka rolki filmu fotograficznego),
    - źródło światła (aby podświetlić matrycę LCD),
    - źródło podczerwieni (na filmiku widać specjalny IR-pen, można też użyć po prostu pilota)

Kamerkę wraz ze źródłem światła umieszczamy w pudełku, zamiast pokrywki, na pudełko nakładamy matrycę gołą matrycę LCD. Następnie odpalamy Touchlib i przesuwając źródło podczerwieni po ekranie cieszymy się ciekawym efektem :).

Źródło:
    http://www.techolive.com/2009/06/diy-multitouch-display.html

Podobne, ale jeszcze prostsze:
    http://www.engadget.com/2008/04/30/multitouch-surface-made-out-of-box-webcam-and-glass/

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    farmazon3000
    Level 15  
    farmazon3000 wrote 259 posts with rating 21, helped 3 times. Been with us since 2005 year.
    mariusz.grot_1993
    Level 13  
    Heh, dobry bajer, szkoda tylko że nie mam żadnej matrycy w domku. Tania alternatywa na zrobienie ekranu``dotykowego`` bo oczywiście nie jest to ekran dotykowy, a szkoda :). Pozdrawiam
    xml2000
    Level 17  
    W sumie gdyby rozwiązac problem umieszczenia kamerki tak jak w rozwiązaniu komercyjnym (kolega przedemną zaprezentował ) to urządzenie super sprawdziło by się w szkole bo zajmuje mało miejsca i jest stosunkowo nie drogie bo koszt komputera projektora kamerki i pióra odpowiedniego to maxymalnie 4-5 tyś oczwiście jesli kupimy sprzęt używany i zamontujemy wszystko sami tylko jestem ciekaw czy mozna by to wykorzystać w auto-cadzie bo czasami łatwieji szybciej jest narysowac skomplikowane kształty ręcznie niż za pomoca dostepnych narzędzi bo tablety a3 są trochę za drogie jak na kieszonkowe ucznia a jakoś sie trzeba uczyć :) .
    organista
    Level 15  
    Wystarczy zamiast matrycy położyć kawałek plexi. Wtedy nie potrzeba podświetlania od dołu, a efekt jest identyczny. No prawie, bo niewidzimiy ;) ale tablet można w ten sposób zrobić. Jedyną decydującą sprawą jest rozdzielczość kamerki...
    naelektryzowany
    Level 17  
    Jest coś na tej samej zasadzie tylko z monitorem komputera. Wypróbowałem i działa.
    opis jak to zrobić i programy wymagane do pracy z komputerem znajdują się na TEJ stronie.
    xml2000
    Level 17  
    Pomysł jest dobry ale zajmuje duzo miejsca bo kamerka i komputer musza byc oddalone od tablicy a jesli bysmy wywmyslili sposób na montaz kamerki w górnym rogu tablicy to było by wszystko idealnie bo swoją postacią się nie zasłanie wtedy widoku kamerce .
    naelektryzowany
    Level 17  
    Ja umieściłem kamerkę pod kontem ok 30° i na wysokości monitora działało i nie zasłaniałem monitora głową.

Znalazłem też instrukcję po polsku
    xml2000
    Level 17  
    No to już jest coś bo wiadomo że można by ewetualnie podwiesić kamerkę pod projektorem ale czy mógłbyś sprawdzić pod jakim najmniejszym kątem tak jak w tym rozwiązaniu komercyjnym praktycznie na samej tablicy jeśli to by się udało to można by uzyskać super ekran interaktywny :)
    naelektryzowany
    Level 17  
    Najmniejszym!! Chyba największym im mniejszy kont tym lepiej. Próbowałem z większymi kontami. Działa ale z mniejszą dokładnością. A jeżeli chodzi o projektor to musi wyświetlać odpowiedni duży kawałek ściany bo jeżeli ekran będzie widoczny w 1/4 obrazu widzianego przez kamerkę to też kiepsko. Moja kamerka jest dość daleko ale za uwarzyłem, że jeżeli ustawimy w opcjach kamerki wyższą rozdzielczość to program wycina tylko lewy górny róg i ja ustawiam kamerkę na 3,2 mpx i jest ok (program wymaga jakieś 1280 na 960 pixeli) Nie wiem dlaczego ale nowa wersja EXE nie chce mi chodzić dawniej była JAR i java go otwierała.

PS. Znacie nazwy programów z takimi efektami jak na filmiku powyżej, tylko że na PC?

PS2. Dla większej wygody diodę umieściłem na wyłączniku i jak dotknę diodą do ekranu sama zaczyna świecić (nie trzeba "klikać").