Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki tuner wybrać do odbioru brytyjskich kanałów freesat ?

08 Cze 2009 15:43 6786 10
  • Poziom 10  
    Szanowni Państwo,
    Od dwóch lat odbieram (w północno-zachodniej Polsce) brytyjskie kanały FTA (obecnie freesat). Moją permanentną bolączką jest jakość i siła sygnału. Po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości (wielkość anteny, precyzja jej ustawienia, jakość konwertera) polepszenia jakości i siły sygnału chciałbym teraz kupić najbardziej odpowiedni tuner (najlepiej z możliwością odbioru HD) do odbioru nienajsilniejszego sygnału.
    Obecnie używam zwykłego Opticum 7100C i jeżeli nie pada śnieg lub grad to odbieram sygnał z większości transponderów ASTRY 2D. Nie odbieram sygnału z transponderów 10729 V, 10758 V, 10847 V, 10906 V.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Warunkowo odblokowany
    Tylko zmiana miski ci w tym coś pomoże i nic innego.
    Ale to też nie do końca bo wiązka zkierowana jest na UK a teren polski tylko tyka.
  • Poziom 10  
    Doskonale rozumiem że ROZMIAR ma znaczenie - anteny ; ), ale czy na prawdę nie ma żadnych różnic pomiędzy tunerami jeżeli chodzi o ich czułość, zdolność odbierania słabszych sygnałów itp.? Można by odnieść wrażenie, że wszystkie różnice między tunerami kończą się na stopniu rozbudowania menu i ilości slotów na karty.
  • Warunkowo odblokowany
    Są nieznaczne różnice między dekoderami.
    Ale nie aż takie aby poprawiły sygnał z anteny o nawet 10%.
    Tylko wielkość anteny(czaszy)ma wpływ na sygnał,no i oczywiście dobry konwerter.
    Tylko nie przesadzaj z szukaniem konwertera 0,0 db.
  • Poziom 10  
    Konwerterów wypróbowałem już kilka, od zwykłych po 18 zł sztuka począwszy aż po Microelectronics AP8-T2NRC, Best HQDL 101 Plus oraz Invacom SNH-031 skończywszy. Jak na razie najlepszy okazał się niemiecki Best. Niestety najbardziej zachwalanego Invacom nie udało mi sią poprawnie zainstalować. Podobno wymaga on bardzo dokładnego ustawienia a w mojej antenie jest z tym problem.
  • Poziom 12  
    Witam Serdcznie Wszystkich.
    Gottfried napisał:
    ... bolączką jest jakość i siła sygnału. ...

Dziwne.
    Ja z tego kierunku odbieram dokladnie to samo na antenie 35 cm., co na 110 cm - czyli wszystkie FEC=2/3 (3/4).
    I to zupelnie bezproblemowo, bo jest swietna korekcja bledow: FEC=2/3.
    Nawet na antenie 35 cm. ustawionej na Astre 1 (19.2E), udalo mi sie na zezie zlapac QVC (Astra 2 - 28.2E)!!!

Cytat:
    ... odbieram sygnał z większości transponderów ASTRY 2D. Nie odbieram sygnału z transponderów 10729 V, 10758 V, 10847 V, 10906 V.

Niestety transpondery ktore podajesz to Astra 2D, a tutaj w zaleznosci od lokalizacji, potrzebujdesz anteny od 1,2 m. do 3 m.
    Zobacz watek:
    http://forum.satkurier.pl/viewtopic.php?f=70&t=3443&start=15

Ja, w przypadku Szczecina z Astry 2D, mam sygnal 3-4dB, a potrzebuje ~6db , czyli brakuje mi ~3dB.

Mozna schlodzic LNB do -40st.C:
    http://groups.google.pl/group/pl.rec.telewizja/msg/f593b7e8d2dc1b15?hl=pl
    albo zwiekszyc antene z 110 do 150 cm:
    http://sci.pam.szczecin.pl/~pastupam/satel/az/fkalk.html

Wykres SNR zrobiony 28.06.2009, godz.16:30-17:50, polaryzacja H, antena 110 cm., wyglada:

a zgodnie z wykresem:

ze strony [SNR, BER, AGC w obrazkach]:
    http://sci.pam.szczecin.pl/~pastupam/satel/snr/

SNR powinien przekraczac 6 dB.

SNR dla polaryzacji V byl znacznie gorszy - 0,2 do 0,4dB.

Pzdr.J.P.
  • Poziom 10  
    Parę tygodni temu kupiłem tuner HUMAX iCORD. Skonfigurowałem go tak, że na wejściu LNB 1 mam tylko Astrę 2D, a na wejściu LNB 2 zez Astrę 19,2 + Hotbird. Jak na razie sygnał angielskich kanałów znikał mi tylko podczas bardzo gwałtownych letnich ulew i burz. Na BBC1 i BBC2 mam po 75% siły sygnału i 80% jakości sygnału. Poza tym ITV1, Chanell 4 i five też bez uwag.
    W stosunku do tunera Opticum jest zauważalna poprawa.
  • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
    Astra 2D w całości jest skonfigurowana na kierunkowe wiązki z racji platformy Freesat.
    W rejonie Szczecina sa najwięsze szansę na odbiór.

Niestety potrzebne są bardzo duże anteny a i one nie gwarantują dobrego odbioru non-stop.

Linia 47dB na mapce zasięgu nie obejmuje już Danii. Biorąc pod uwagę odległość do polskiej granicy to wymagana jest antena o zdecydowanie większej średnicy niż 200cm. Jeśli już coś odbierzesz to jedynie przy zachodniej granicy Polski.

Dodano po 14 [minuty]:

pastupam napisał:

a zgodnie z wykresem:

ze strony [SNR, BER, AGC w obrazkach]:
    http://sci.pam.szczecin.pl/~pastupam/satel/snr/

SNR powinien przekraczac 6 dB.

SNR dla polaryzacji V byl znacznie gorszy - 0,2 do 0,4dB.

Ciekawy wykresik ale chyba on nie uwzględnia wpływu innych zakłóceń jak np. sygnał sąsiedniego satelity..

10.0E, 11630H, 1852, 7/8, ->SNR: 7.20 - 7.50, BER: 0, Thaqalayn TV, odbiór idealny (na lyngsacie jest podany nieaktualny FEC).
    10.0E, 12611H, 9260, 5/6, ->SNR: 9.50 - 9.80, BER: non-stop około 5500, MGM, kodowany..... ale BER informuje o problemach z odbiorem.

Konwerter jest na pozycję 9.5E - aby odbierać i Eutelsata W2A jak EuroBirda 9A.

Ale za to wg tunera najsilniejszym jest
    10.0E, 12507V, 2000, 1/2, -> SNR: 11.80 - 11.90.... silniejszy o ponad 1dB niż na 11221, 27500, 2/3
  • Poziom 10  
    Mam antenę z tworzywa, offsetową o średnicy 180cm. Pierwotnie służyła jednemu z banków do łączności internetowej. Mój główny problem związany jest z dokładnym wyznaczeniem ogniskowej. Oryginalny konwerter (bardzo duży, z własnym zasilaniem i dyskiem twardym) był zamocowany w dość nietypowy sposób. Montując konwerter do odbioru TV-sat musiałem wykonać mocowanie własnym sumptem a ogniskową znaleść na wyczucie. Mam świadomość, że mój konwerter nie "siedzi" idealnie w ognisku gdyż najsilnijszy sygnał otrzymuje przy jego bardzo lekkim przekrzywieniu w prawo lub w lewo od osi anteny.
  • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
    Gottfried napisał:
    Mam antenę z tworzywa, offsetową o średnicy 180cm. Pierwotnie służyła jednemu z banków do łączności internetowej. Mój główny problem związany jest z dokładnym wyznaczeniem ogniskowej. Oryginalny konwerter (bardzo duży, z własnym zasilaniem i dyskiem twardym) był zamocowany w dość nietypowy sposób. Montując konwerter do odbioru TV-sat musiałem wykonać mocowanie własnym sumptem a ogniskową znaleść na wyczucie.

Ale masz stare mocowanie oryginalnego konwertera/nadajnika? No to promiennik konwertera w tym samym miejscu. To punkt wyjścia do swoje go mocowania..

Gottfried napisał:

Mam świadomość, że mój konwerter nie "siedzi" idealnie w ognisku gdyż najsilnijszy sygnał otrzymuje przy jego bardzo lekkim przekrzywieniu w prawo lub w lewo od osi anteny.

To nieco dziwne ale takie zachowanie może wynikać od sygnałów zakłócających.
    A obracanie konwertera w uchwycie - konwerter nie powinien być pionowo ustawiony dla tej pozycji sat. Dobierz to doświadczalnie.

Jeszcze jedno - odległość od czaszy. Promienniki oryginalnego i Twojego konwertera mogą się różnić