Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowanie w Ursus c-360 - kilka pytań

amup 08 Jun 2009 20:38 18495 15
    amup
    Level 15  
    Witam! W moim ciągniku pewnego razu zaświeciła się kontrolka od ładowania,(ze wzrostem obrotów nie przygasała) no więc sprawdziłem czy wszystko w porządku jest ze szczotkami , okazało się że jedna uległa zniszczeniu. Kazałem włożyć nową wujkowi i to wszystko , no ale on coś chyba pokopał. Twierdził że nie było nadal ładowania.I przemienił przewody w regulatorze (18 z 19) , przyszedłem ze szkoły , rozkręciłem regulator no i na jednej z cewek jest zdrowo przygrzany drut. (zamieniłem te przewody tak jak powinny być)
    Prądnica ogólnie działa , wytwarza napięcie. Ale teraz tu moje pytanie, bo tak , kontrolka nadal cały czas się świeci , a jak sprawdziłem napięcie na akumulatorach przy włączonym ciągniku to wynosi , od 6,8 do 12,3V na maksymalnych obrotach . Podejrzewam że ten regulator jest do wymiany , mam rację? Może jest to banalne pytanie , ale wolą zapytać. I dodam że kontrolka od ładowania świeci się cały czas.
    manta
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Niestety regulator do wymiany.
    Pawel wawa
    Regulator do wymiany. Co jeszcze to zobaczysz po wymianie regulatora.
    andrzej0769
    Level 19  
    Kolego zanim zakupisz regulator to wpierw z rzuć pasek z prądnicy i zewrzyj wszystkie przewody przy regulatorze.Tak sprawdzisz czy prądnica jest dobra,przy zwarciu przewodów 19,18,16 prądnica ma się obracać równo,zwalnianie lub hamowanie świadczy o złym tworniku.Na razie ziomal,radzę alternator.
    amup
    Level 15  
    Ok dzięki na razie za odpowiedzi , jutro kupie regulator to napiszę czy wszystko gra.
    robokop
    andrzej0769 wrote:
    Kolego zanim zakupisz regulator to wpierw z rzuć pasek z prądnicy i zewrzyj wszystkie przewody przy regulatorze.Tak sprawdzisz czy prądnica jest dobra,przy zwarciu przewodów 19,18,16 prądnica ma się obracać równo,zwalnianie lub hamowanie świadczy o złym tworniku.Na razie ziomal,radzę alternator.

Mało miarodajna i wiarygodna metoda. Zauważ że przy uszkodzeniu twornika/stojana (zwarcie międzyzwojowe?) prądnica będzie obracać się bardzo wolno, albo bardzo szybko, jak określisz czy kręci się z właściwą prędkością? Ogólnie pozwala tylko stwierdzić przerwę w obwodzie.
    manta
    Można też obciążyć wirnik i kontrolawać pobór prądu jeśli sięgnie 10 A to oki.
    wpsowa692
    Level 24  
    Wszystko dobrze tylko ta metoda jest do ciapka,w 60-tce zacisk 18 trzeba zewrzeć z masą.
    amup
    Level 15  
    Witam po długiej przerwie Panowie. kupiłem nowy regulator i co nic to nie dało .... nadal nie ma ładowania.
    Poczytałem troszkę na necie jak można sprawdzić prądnice czy daje napięcie, a więc łączę punkty na prądnicy 18 oraz 16 i do tego w szereg żarówkę do masy , powinna się zaświecić i tak też uczyniła , czyli niby prądnica jest ok. No a ładować nie ładuje , regulator jest nówka sztuka czyli musi być dobry , wszystkie połączenia do regulatora i do prądnicy w jak najlepszym porządku , ciągłość przewodów sprawdzona(sprawna)
    Jedynie jak dam przewodem od +12 na punkt wzbudzenia no to wtedy żarówka gaśnie od ładowania. Jeżeli macie jeszcze jakieś sposoby do sprawdzania to podpowiedzcie coś...

i coś jeszcze , czy prądnica od perkinsa nada się do 60-tki ?
    viper555
    Level 39  
    Po pierwsze tak się nie sprawdza prądnicy w c-360 ,zwierasz 10 z 18 i do 16 żarówka powinna pokazać ładowanie w zależności od obrotów powinna się rozjaśniać. Po drugie zawsze a może prawie zawsze przy kończących się szczotkach następuje wylutowanie wirnika wystarczy jednej lamelki i prądnica ładować nie będzie.P
    amup
    Level 15  
    viper555 użylem twojej konfiguracji polączenia i żarówka w ogóle się nie zaświeca jak i na malych obrotach i wysokich też , dodam że ta prądnica pochodzi od c-360 -3p tak zwany perkins. Stara leży na pólce , ale jutro ją sprawdze czy żarówka będzię się swiecić w tej twojej konfiguracji. Lecz podejrzewam że i tak coś z nią jest nie tak , bo na obydwóch nie ma ladowania.
    kolodziej_prezes
    Level 14  
    Może prościej zamontować alternator z poloneza, żuka, fiata. Takie rozwiązanie jest korzystne ponieważ daje większy prąd a przeróbek nie ma wiele, u mojego kolegi tylko w c330 też były jaja z ładowaniem to kupił na szrocie altka z poloneza, dorobiliśmy mocowanie podłączyliśmy przewody i wszystko hula, kierunkowskazy nie przygasają a światła świecą jasno nie tak jak przy prądnicy, warto to przemyśleć, nie jest to bardzo inwazyjne i kosztowne. Alternator koło 50zł i nowy regulator koło 15zł a różnica niesamowita
    damian-018
    Level 15  
    Występowały różne rodzaje prądnic i regulatorów (rg-15c,k,m i bodajże g i nie są one wszystkie jednakowe więc oznaczenie nowego i starego musi się zgadzać prądnicy również. możliwe że straciła prądnica magnetyzm szczątkowy.
    guciu.p
    Level 11  
    Dużo alternatorów ma wbudowany regulator w tym przypadku zewnętrzny nie jest potrzebny

Dodano po 1 [minuty]:

a alternator to dobry pomysł
    Arturkac
    Level 15  
    Nowy regulator do prądnicy kosztuje tyle co cały dobry alternator boscha od golfa II na szrocie. Montaż dziecinnie łatwy a ładowanie o niebo lepsze i bezawaryjne..
    amup
    Level 15  
    Zaniedbałem trochę swojego posta , już około 2 tyg. prądnica ładuję . Wirnik prądnicy miał przebicie , po włożeniu innego wszystko wróciło do normy.
    Uważam że posta można zakończyć.