Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

partycje

15 Maj 2004 18:18 1007 6
  • Poziom 10  
    skasowałem partycję (miałem trzy) w tej chwili mam tylko jedną c .Więc mam pytanie jak zrobić partycje najlepiej w fdisku i najlepiej krok po kroku .Z góry wielkie dzięki
  • Poziom 11  
    Czyl caly dostepne miejsce to jedna partycja ????
    Jak tak to najprosciej skasuj wsio i :
    -utworz podstawowa partycje - jak nie chcesz zeby zajmowala caly dysk to odpowiedz negujaco na pytanie czy przeznaczy........, wpisz ile chcesz zeby ona iala w MB (to bedzie twoje C:\)
    -utworz rozszezona partycjie - teraz chcesz aby przyznano jej reszte dostepnego miejsca, potem pyta czy utworzyc dyski logiczne - to tez chcesz i wpisujesz ile moja zajmowac - jak dasz wszystko to bedziesz mial jeszcze d:, jak mniej to potem dasz reszte na e: itd.
    - teraz ustaw partycje aktywna (czyli to z ktorej system sie bedzie ladowal, zazwyczaj 1-sza czyli twoje c:)
    Po wszystkim kilka razy ESC i reset, potem format i masz podzielony dysk
    Wszytko pisalem z pamieci ale jakos tak to bylo
  • Poziom 10  
    czyli mam usunąć tą partycję 80 gb i utworzyć wszystko na nowo ?
  • Poziom 22  
    Tak dokładnie. Musisz partycje usunąć i zrobić jeszcze raz.
  • Poziom 2  
    mozesz tez zrobic partycje poprzez plyte instalacyjna windowsa XP lu programu partitin maigc
  • Poziom 24  
    Witam jak w poście wyżej, z poziomu Windowsa, wersja PM7 ( była na którymś z miezbędników), dyskietki startowe z PM i konwersja - nie musisz niczego usuwać.

ArteXL
  • Poziom 12  
    Zamiast FDISKa można użyć prostego fajnego programu o przyjemnym interface graficznym który zwie się RPM i mieści się obok systemu DOS na dyskietce startowej Win98 (aby go znmieścić z dosem niczego nie trzeba usuwać wystarczy na niego miejsca) i też jest programem formatujacym niskiego poziomu.

http://www.ranish.com/part/

wybierz wersję opisaną jako stable (stabilną) , rozpakuj i dograj do dyskietki startowej. Ściągnij sobie helpa i zanim zaczniesz cokolwiek robić poczytaj go. Co prawda nic nie popsujesz, ale lepiej poczytać helpa na poczatek, aczkolwiek jest to chyba najprostszy program z jakim sie dotychczas spotkałem. Cenię go wielokrotnie wiecej od fdiska który wg mnie jest nieporozumieniem.

W dysku 80GB daj na partycję systemową nawet 10GB - będziesz miał pewność że zmieszczą ci się wszystkie programy i gry. A inne partycje jaki tylko rozmiar sobie zażyczysz. Nie trzymaj na partycji systemowej żadnych ważnych danych bo jak system sie sypnie to będziesz miał spory problrm z ich odzyskaniem, jest to oczywiście możliwe ale kłopotliwe. (Zajrzyj na www.cichy.w.pl i poszukaj czegoś takiego jak "Cichy Boot Disk", a także dowiedz sie czegoś o Knoppix-ie www.knoppix.org). Ja wolę nie trzymac niczego ważnego na C bo potem są tylko problemy z odzyskaniem. Jeśli system się sypnie nie naprawiaj go ani nie nainstalowywuj ponownie na zepsutym, lepiej jest sformatować partycję systemową i założyć syystem od nowa. Przedtem (naturalnie wtedy kiedy system jest jeszcze sprawny zrób sobie kopie bezpieczeństwa plików rejestracyjnych językowych ( *.lang, *.lic, *.reg *.key ), zgrac też możesz szablony worda jesli używaśz niestandardowych. Nie będziesz musiał potem znowu kombinować z poszukiwaniem plików rejestracyjnych.

Starczy tego. Teraz krótko o RPM. Jeśli choć troche znasz angielski poradzisz sobie bez problemu.

Bootujesz z dyskietki, piszesz "rpm" i klikasz enter. Pokazuje się okienko i na środku numerki - w mojej wersji możliwe jest stworzenie bodajże 8miu partycji w bardzo róznych systemch plików (ale ja nigdy nie kombinowałem, zawsze wszystkie robię FAT32, ustawiam C jako botującą, a potem instalując XP formatuje ją w NTFSie, jeśli nie zmieniam rozmiaru partycji a tylko zmieniam system bo stary się sypnął, to do formatowania używam tylko płytki instalacyjnej XP).
    Pokaże wielkość dysku w kilobajtach i "rozpiętość" w sektorach (od którego do którego) i coś jeszcze. Jak na 80ce zrobisz pierwsza partycję 10GB to pozostałe wolne miejsce zeskoczy niżej, z niego wydzielisz sobie następna partycje i następną itd. Ostatnią (albo drugą, zależy ile chcesz mieć partycji) wpisz sobie taką jaka sugeruje (a zazwyczaj sugeruje największa możliwą) - ja ma 60kę (dokładnie 57GB) podzieloną na 8, 12, 20 i 16 (więcej się nie dało RPM sam tyle zasugerował) bo tak mi się akurat podobało. Między wierszami chodzisz strzałkami, partycję bootujacą (czyli ta na której będzie system operacyjny, ta z której będzie uruchamiało) ustawiasz po najechaniu kursorkiem na pierwszą od góry partycję naciskajac klawisz "B" , na koniec zapisujesz wszystko na dysku w MBRze (obszar zawierający informacje o rozmiarze i lokalizacji partycji) klikajac "F2", a wychodzisz klikajac ESC.

Pozdrawiam, Powodzenia