Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

generator impulsów losowych

sebasw1 09 Cze 2009 20:48 2066 5
  • #1 09 Cze 2009 20:48
    sebasw1
    Poziom 9  

Witam, [początkujący - proszę o pomoc ] zmontowałem taki układzik z oferty AVT. Potrzebuję uzyskać sygnał zmienny w czasie o losowym przebiegu. W/g opisu tego układu w trzecim punkcie pomiarowym powinno pojawić się napięcie o amplitudzie do 2 V. Dla mnie byłoby to idealne. Lecz pojawił się problem - układ nie działa ani montowany na płytce, ani też na płytce stykowej. Gdzie szukać przyczyny. Elementy są ok wymieniłem wszystkie na nowe. Układ zasilam napięciem +5V.

Poniżej linki do układu i przebiegu jaki powinien być w punkcie 3.

https://obrazki.elektroda.pl/61_1244572922.jpg

https://obrazki.elektroda.pl/84_1244572931.jpg

Chyba, że ma ktoś inny pomysł na uzyskanie takiego przebiegu o amplitudzie do 2-3 V.

0 5
  • #2 09 Cze 2009 21:38
    deseng
    Poziom 22  

Na pierwszy rzut oka układ powinien działać. Najprawdopodobniej musisz zwiększyć napięcie zasilania, min. 7-8V.

0
  • #3 09 Cze 2009 22:46
    Bonkot
    Poziom 39  

sebasw1 napisał:
    Witam, [początkujący - proszę o pomoc ]Lecz pojawił się problem - układ nie działa ani montowany na płytce, ani też na płytce stykowej. Gdzie szukać przyczyny. Elementy są ok wymieniłem wszystkie na nowe. Układ zasilam napięciem +5V.
    Chyba, że ma ktoś inny pomysł na uzyskanie takiego przebiegu o amplitudzie do 2-3 V.

Witam
    Czyżbyś nie zauważył, że tam jest TL082 a ten według NOTY KATALOGOWEJ przy tym napięciu nie ma prawa poprawnie działać. A cały artykuł jest TU i wystarczy go uważnie przeczytać.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 09 Cze 2009 23:40
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    Zamiast złącza B-E (T1) spróbowałbym użyć diody Zenera z zakresu 3,3V÷4,7V (eksperymentując z kilkoma egzemplarzami o różnych napięciach - zgodnie zresztą z sugestiami autora).
    Pozdrawiam.

ps. LM358 nadaje się - moim zdaniem - do tego układu (pojedyncze napięcie zasilania 5V).

0
  • #6 10 Cze 2009 19:01
    sebasw1
    Poziom 9  

Udało mi się uzyskać (mniej więcej) pokazany na zdjęciu przebieg. Potrzebne do tego było zasilanie 9V. Rozwiązało to częściowo problem ponieważ cały układ wraz tym generatorem pasowałoby zasilić z 5V. Czy da się jakimś niedużym układem zwiększyć to napięcie do 9 ? Jeśli tak to prosiłbym o jakieś schematy.

0