Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiary oscyloskopem. Rysowanie schematów z oscyloskopem.

Rockers 09 Cze 2009 21:00 3880 5
 • #1 09 Cze 2009 21:00
  Rockers
  Poziom 9  

  Witam. Ze względu na to że egzamin zawodowy z elektroniki już za tydzień mam pytanie odnośnie rysowania schematów z oscyloskopem. Zwykle rytsowane jest koło i 4 kreski w środku. Co one oznaczają? Dlaczego czasami podłączone są dwie a czasami 4, kiedy zwierać do masy itd... Może to ktoś w jasny sposób wyjaśnic?

  0 5
 • #2 09 Cze 2009 22:23
  cavendish
  Poziom 17  

  Rockers napisał:
  Zwykle rytsowane jest koło i 4 kreski w środku. Co one oznaczają?


  Pozostałość z czasów dominacji sprzętu analogowego. Kółko symbolizuje lampę oscyloskopu a 'kreski' to płytki odchylania pionowego i poziomego. W przypadku pomiaru w trybie YT na płytki odchylania poziomego podaje sygnał podstawy czasu. Na drugą parę płytek z kolei podaje się napięcie mierzone/obserwowane po odpowiednim wpierw jego kondycjonowaniu.

  0
 • Pomocny post
  #4 10 Cze 2009 14:40
  cavendish
  Poziom 17  

  Poczytaj tutaj. Jest tam dobry, szczegółowy rysunek pokazujący strukturę lampy oscyloskopu. Staraj się zrozumieć jak to wszystko funkcjonuje. Pytaj jeśli będziesz mieć jakieś wątpliwości.

  0
 • #5 10 Cze 2009 19:58
  Rockers
  Poziom 9  

  bardzo fajny opis ale mi chodzi konkretnie kiedy wykorzystywać dwa kany, i jak je podpinać. Kiedy np. podłączać z wejść i wyjść układu, kiedy dopinać do generatora

  0
 • #6 18 Cze 2009 18:44
  cavendish
  Poziom 17  

  Rockers napisał:
  kiedy wykorzystywać dwa kany, i jak je podpinać


  Kiedy wykorzystać dwa kanały? Wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Nie wiem czy nie mylisz tutaj sytuacji 'wykorzystania dwóch kanałów' z wykorzystaniem obydwu rodzajów płytek odchylających. Jeśli na schemacie podpięte są dwie płytki (odchylanie pionowe) to oscyloskop pracuje w trybie YT czyli wyświetlany jest przebieg napięcia w czasie. Do pozostałych płytek (odchylanie poziome) podaje się wewnętrzny sygnał generatora podstawy czasu. Jeśli natomiast ustalamy zależności fazowe miedzy dwoma sygnałami (krzywe Lissajous) lub zdejmujemy jakąś charakterystykę typu pętla histerezy magnetycznej, należny użyć trybu XY i wtedy do obydwu rodzajów płytek dostarcza się zewnętrzne napięcia. Jeśli chcemy wykorzystać dwa kanały oscyloskopu do pracy w trybie YT to wtedy multipleksuje się sygnały z tych kanałów podając je naprzemiennie (np co okres generatora podstawy czasu, w przypadku szybkozmiennych przebiegów) na płytki odchylania pionowego. W tym przypadku płytki odchylania poziomego także pozostaną 'niepodpięte' co oznacza, że są podpięte do wewnętrznego generatora podstawy czasu.

  Rockers napisał:
  Kiedy np. podłączać z wejść i wyjść układu, kiedy dopinać do generatora


  To nie zależny od samego oscyloskopu ale od układu jaki badamy i tego co chcemy w nim zmierzyć. Na to uniwersalna odpowiedz się nie znajdzie. Musielibyśmy tu rozważyć konkretny przypadek aby dać konkretna odpowiedz.

  0