Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nieznane Pamieci.

Kelas 15 May 2004 20:32 1357 7
    Kelas
    Level 18  
    Witam!
    Wyciagnalem ze starej drukarki dwie rosyjskie pamieci, kasowane promieniami UV.
    Po zapytaniu w dziale "UKłady Scalone" o jakies "normalne" oznaczenia tych pamieci uzyskalem odpowiedz ze to odpowiedniki 27C16.
    Jednak po obejrzeniu not katalogowych tych pamieci (27C16) okazalo sie ze wystepuja w wogole innej obudowie, moje sa w DIP24 a tamte w DIP42 i na dodatek nie posiadaja okienka do kasowania promieniami UV.
    Widnieja na nich oznaczenia:
    K573PФ5 8705
    a na drugiej:
    K573PФ5 8712

Stad tez moje glowne pytanie, czy to aby napewno odpowiedniki 27C16 czy jakies inne kosci?
    Czy moge je skasowac inaczej niz promieniami UV ? Jesli nie to czy potrzebna jest do tego specjalna lampa czy wystarczy zwykle zrodlo promieni UV (przepraszam za tak oczywiste dla niektorych pytanie ale w tym temacie jestem zupelnie zielony)?
    W jakim programatorze moge je zaprogramowac?
    Skad moge wziasc opis wyprowadzen tych pamieci?

Pozdrawiam
    elektryk
    Level 42  
    Kelas wrote:
    Jednak po obejrzeniu not katalogowych tych pamieci (27C16) okazalo się ze wystepuja w wogole innej obudowie, moje sa w DIP24 a tamte w DIP42
    Nie możliwe, jakiś bład w druku, DIP24 oznacza 24 wyprowadzenia w obudowie 2 rzędowej do montażu przewlekanego.
    Kelas wrote:
    Czy moge je skasowac inaczej niz promieniami UV ? Jesli nie to czy potrzebna jest do tego specjalna lampa czy wystarczy zwykle zrodlo promieni UV (przepraszam za tak oczywiste dla niektorych pytanie ale w tym temacie jestem zupelnie zielony)?
    Wymagana jest specjalna lampa UV ew taka do opalania, coś jak w solarium ale trzeba dobrać moc i czas naświetlania.
    PS kasować można jedynie wersje z okienkiem przezroczystym, jeśli na obudowie nie ma takiego szklanopodobnego kółeczka (szybki ze szkła kwarcowego), to taka kość jest praktycznie jednorazowa (chociaz można "doprogramować" niezaprogramowany obszar pamięci).
    Kelas wrote:
    W jakim programatorze moge je zaprogramowac?

Do dość standardowa kość, jednak czasy popularności ma już za sobą, szukaj programatora pamięci eprom 27Cxxxx
    Kelas wrote:
    Skad moge wziasc opis wyprowadzen tych pamieci?
    Ze specyfikacji.
    Nemo
    Level 31  
    Te scalaki były także w cartridge do Atari z systemem KSO. To najzwyklejsze EPROM'y 2716, ale nie 27C16. Programują się chyba na 21V lub 26V, nie pamiętam dokładnie. Kasują się ładnie na UV. No i ładnie wyglądają - duże okienko, ceramiczna biała obudowa i cała masa złota wewnątrz. :) A jak ślicznie widać je pod mikroskopem...
    Pozdrawiam.
    Kelas
    Level 18  
    :arrow: Elektryk chyba zle mnie zrozumiales.
    Racja 27c16 sa w obudowie DIP42. Moje rosyjskie pamieci sa w mniejszej obudowie.

Mowiac o braku okienka do kasowania promieniami UV mialem na mysli pamieci 27c16 (tak wynikalo z noty) a nie moje pamieci, moje takowe posiadaja.

:arrow: Faktycznie to pamieci 2716, napiecie programowania to 25V.
    Programuje je Willem, szkoda ze kasuje sie je tylko promieniami UV.

Hm.. Czy mozna zbudowac taka lampe (do kasowania pamieci) w domu?
    Jaka zarowka jest potrzebna?

Apropo tych pamieci, znalazlem jeszcze jedna(tak mi sie przynajmniej wydaje :)) - tez w tej drukarce. Jest w tej samej obudowie, choc juz nie w bialej ceramicznej tylko zwyklej czarnej DIP24. Ma podobne oznaczenia:
    KP580BИ53 8701
    Ta juz nie posiada okienka do kasowania promieniami UV.
    Czy to tez pamieci 2716? Jesli tak to jak je skasowac?
    Moze to inny typ pamieci, jaki?

Pozdrawiam
    Nemo
    Level 31  
    To może być ROM z matrycą znaków - ale to tylko moja spekulacja. Nie spotkałem się nigdy z takim układem. To może być faktycznie EPROM OTP, albo coś podobnego. Tego nie skasujesz. Chyba, że rentgenem.
    Pozdrawiam.
    marmur99
    Level 17  
    elektryk wrote:
    Wymagana jest specjalna lampa UV ew taka do opalania, coś jak w solarium ale trzeba dobrać moc i czas naświetlania.

Elektryku Czy widziałeś kiedyś w solarium lampę w paśmie UVC? (bo takie właśnie są w kasowarkach) Gdybyś zobaczył i opalał się tam przez 10-15 minut to pewnie nic więcej byś nie zobaczył.

Marmur99
    elektryk
    Level 42  
    marmur99 wrote:
    Elektryku Czy widziałeś kiedyś w solarium lampę w paśmie UVC? (bo takie właśnie są w kasowarkach) Gdybyś zobaczył i opalał się tam przez 10-15 minut to pewnie nic więcej byś nie zobaczył.
    To jest taka kwestia że są lampy i lampy i znam osobe który używa takie "słoneczko" do opalania, całkiem starej daty do kasowania pamięci eprom. W solarium raczej jest to juz zakazane, bo "niezdrowe" ;)
    marmur99
    Level 17  
    Może nie na temat, ale ku przestrodze.
    Gdy mieszkałem na stancji, babcia poprosiła nas, żebyśmy jej mrówki w pokoju "wycieli". No więc z kumplem postawiliśmy kasowarkę z lampą UVC na dwie godzinki. Po tym czasie w pokoju był charakterystyczny zapach sterylizacji. Mrówek faktycznie nie było, ale zapomnieliśmy też wynieść dużego kwiatka z pokoju :(.
    Babcia lamentowała, że miała go przez 10 lat. Wszystko przeżył. Zabiła go kasowarka do EPROMów.
    Uważajcie ludzie bo to były tylko dwie godziny :!:

Marmur99