Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie mogę rozpoznać starych lamp

maniak0790 10 Cze 2009 16:09 1845 10
  • #1 10 Cze 2009 16:09
    maniak0790
    Poziom 21  

Mam problem identyfikacją lamp, pierwszy raz mam styczność z lampami, nie wiem z jakiego urządzenia zostały wyjęte. Proszę kolegów o identyfikację lamp oraz do czego się mogą przydać.

Nie mogę rozpoznać starych lamp

0 10
  • #2 10 Cze 2009 16:45
    niutat
    Poziom 37  

Moim zdaniem to ECH81 tyle że różnych producentów.

0
  • Pomocny post
    #3 10 Cze 2009 17:02
    krel
    Poziom 18  

Lampa po lewej to ECH81 (jeśli pochodzi z radia) lub ECH84 (jeśli pochodzi z telewizora). Lampa po prawej to najprawdopodobniej EBF89.
    Jeśli starły się napisy to jedną z metod ich odczytania jest włożenie lamp do zamrażalnika na kilkanaście minut. Po wyjęciu z zamrażalnika czasem daje się odczytać napisy.

0
  • #5 10 Cze 2009 18:02
    maniak0790
    Poziom 21  

Metoda włożenie do zamrażalnika nie pomogła. Ta lampa z prawej chyba jednak EBF89 z lewej ECH81 albo ECH84.

Dziękuje kolegom za pomoc.

Moderowany przez stołek_-92:

Wyciąłem fragment odnoszący się do usuniętego postu.

0
  • Pomocny post
    #6 15 Cze 2009 10:49
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  

stołek_-92 napisał:
    Lewa lampa - ECH81 lub ECH84, prawdopodobnie Tesli.

Zdecydowanie Tesli, i ponad wszelką wątpliwość ECH81. Ma ona czystą od środka bańkę, podczas gdy ECH84 jakie spotkałem, zawsze były silnie zasrebrzone. Ostateczne wątpliwości rozwiałoby porównanie kolejności wyprowadzeń. ECH81 ma na końcówce nr1 siatki 2 i 4, ECH84 - siatkę 3.
    Cytat:
    Prawa lampa - EBF89, raczej polska

Taki ekran z perforowanej blachy istotnie występował w polskich EBF89 (i EF89, ale te ostatnie miały nieco krótszą bańkę). Trzeba zajrzeć w okienko wycięte w górnej części ekranu, widoczne na zdjęciu: powinny być widoczne anody obu diod. Obecność EBF89 tym bardziej przemawiałaby za ECH81, z kóra tą lampą EBF89 występowała w zdecydowanej większości polskich radioodbiorników. Wprawdzie w niektórych telewizorach (np. Fiord) EBF89 występowała wraz z ECH84, w takim razie jednak pytający nie omieszkałby się pochwalić znacznie pokaźniejszym zbiorem lamp ;)

A przydać się te lampy mogą - chyba przed wszystkim do naprawy jakiegoś odbiornika lampowego, w których by ich brakowało. Albo do zbudowania nowego superheterodynowego odbiornika lampowego AM, o ile znajdzie się i dorobi takie części jak filtry p.cz. 465kHz, cewki obwodów wejściowych (np. na antenie ferrytowej) oraz hetreodyny, kondensator zmienny powietrzny wytrzymujący dostatecznie duże napięcie. Zdecydowanie nie zrobi się na nich "Hi-End-OTL-SE", czy innego "wzmaka do gitary" o jakie pyta się najczęściej. Oczywiście, obie te lampy jakoś da sie wykorzystać w stopniach wzmacniaczy napięciowych m.cz (w takim charakterze pracowała pentoda lampy EBF89 w odbiornikach "Tatry" i "Rapsodia"). Również na ECH81 można by zrobić przedwzmacniacz i to dwustopniowy (np. z regulacją barwy: trioda w stopniu wstępnym, regulator wachlarzowy, drugi stopień z heptodą w połączeniu pentodowym z siatką trzecią na masie), choć w tym wypadku wspólna katoda zmusi do starannego projektowania obwodów polaryzacji siatek sterujących aby uniknąć wzbudzenia się na częstotliwościach podakustycznych. Wreszcie, można je wykorzystać do generowania efektów specjalnych, np. EBF89 do kompresji dźwięku, z wykorzystaniem diod w roli detektora amplitudy, natomiast ECH81 - do mieszania dwóch sygnałów akustyczych, np. z mikrofonu lub gitary oraz sygnału generowanego przez system triodowy.

Tomek Janiszewski

0
  • #7 15 Cze 2009 13:28
    maniak0790
    Poziom 21  

Bardzo dziękuję za odpowiedź, wraz z tymi lampami dostałem jeszcze EM84 i ECL86 z EBF89 i EM84 planuje zrobić wskaźnik wysterowania. Wydaje mi się ze te wszystkie lampy mogły pochodzić z jakiegoś radia.

0
  • #8 15 Cze 2009 14:19
    Bobekmaster
    Poziom 24  

ECH81, EBF89,ECL86,EM84 to typowy komplet lamp stosowany w wielu radioodbiornikach. Często do tego zestawu dochodzi ECC85.

0
  • #9 15 Cze 2009 14:20
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

maniak0790 napisał:
    Wydaje mi się ze te wszystkie lampy mogły pochodzić z jakiegoś radia.

Co tylko potwierdza tezę, że ECH81 to faktycznie ECH81.

Cytat:
    Ma ona czystą od środka bańkę, podczas gdy ECH84 jakie spotkałem, zawsze były silnie zasrebrzone.

ECH81 też bywają nieźle zapaprane :idea:

0
  • #10 26 Cze 2009 00:08
    barto125
    Poziom 16  

Podobny problem mam.
    Lampa 7 nóżek, napisy:
    6*5n
    1084
    CAEnAH0BCCCP
    Co to za lampa, ew. do czego mogę ją wykorzystać ?

0
  • #11 26 Cze 2009 00:47
    OTLamp
    Specjalista - urządzenia lampowe

6Ż5P (6Ж5П) - to bardzo liniowa, szerokopasmowa pentoda. Można zrobić mały wzmacniacz mocy audio (około 0,7W), lub wykorzystać do sterowania lamp dużej mocy, zwłaszcza triod, które potrzebują dużej amplitudy sygnału do pełnego wysterowania. Przy napięciu zasilania 400V, lampa ta może dostarczyć sygnału o amplitudzie 120V z bardzo małymi zniekształceniami nieliniowymi.

0