Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie mogę rozpoznać starych lamp

10 Cze 2009 16:09 1923 10
 • Poziom 21  
  Mam problem identyfikacją lamp, pierwszy raz mam styczność z lampami, nie wiem z jakiego urządzenia zostały wyjęte. Proszę kolegów o identyfikację lamp oraz do czego się mogą przydać.

  Nie mogę rozpoznać starych lamp
 • Poziom 36  
  Moim zdaniem to ECH81 tyle że różnych producentów.
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  Lampa po lewej to ECH81 (jeśli pochodzi z radia) lub ECH84 (jeśli pochodzi z telewizora). Lampa po prawej to najprawdopodobniej EBF89.
  Jeśli starły się napisy to jedną z metod ich odczytania jest włożenie lamp do zamrażalnika na kilkanaście minut. Po wyjęciu z zamrażalnika czasem daje się odczytać napisy.
 • Pomocny post
  Admin Grupy Retro
  Lewa lampa - ECH81 lub ECH84, prawdopodobnie Tesli.
  Prawa lampa - EBF89, raczej polska.

  Zastosuj się do rady porzednika i wsadź je do zamrażarki, po czym chuchnij i pooglądaj.
 • Poziom 21  
  Metoda włożenie do zamrażalnika nie pomogła. Ta lampa z prawej chyba jednak EBF89 z lewej ECH81 albo ECH84.

  Dziękuje kolegom za pomoc.

  Moderowany przez stołek_-92:

  Wyciąłem fragment odnoszący się do usuniętego postu.

 • Pomocny post
  Poziom 32  
  stołek_-92 napisał:
  Lewa lampa - ECH81 lub ECH84, prawdopodobnie Tesli.

  Zdecydowanie Tesli, i ponad wszelką wątpliwość ECH81. Ma ona czystą od środka bańkę, podczas gdy ECH84 jakie spotkałem, zawsze były silnie zasrebrzone. Ostateczne wątpliwości rozwiałoby porównanie kolejności wyprowadzeń. ECH81 ma na końcówce nr1 siatki 2 i 4, ECH84 - siatkę 3.
  Cytat:
  Prawa lampa - EBF89, raczej polska

  Taki ekran z perforowanej blachy istotnie występował w polskich EBF89 (i EF89, ale te ostatnie miały nieco krótszą bańkę). Trzeba zajrzeć w okienko wycięte w górnej części ekranu, widoczne na zdjęciu: powinny być widoczne anody obu diod. Obecność EBF89 tym bardziej przemawiałaby za ECH81, z kóra tą lampą EBF89 występowała w zdecydowanej większości polskich radioodbiorników. Wprawdzie w niektórych telewizorach (np. Fiord) EBF89 występowała wraz z ECH84, w takim razie jednak pytający nie omieszkałby się pochwalić znacznie pokaźniejszym zbiorem lamp ;)

  A przydać się te lampy mogą - chyba przed wszystkim do naprawy jakiegoś odbiornika lampowego, w których by ich brakowało. Albo do zbudowania nowego superheterodynowego odbiornika lampowego AM, o ile znajdzie się i dorobi takie części jak filtry p.cz. 465kHz, cewki obwodów wejściowych (np. na antenie ferrytowej) oraz hetreodyny, kondensator zmienny powietrzny wytrzymujący dostatecznie duże napięcie. Zdecydowanie nie zrobi się na nich "Hi-End-OTL-SE", czy innego "wzmaka do gitary" o jakie pyta się najczęściej. Oczywiście, obie te lampy jakoś da sie wykorzystać w stopniach wzmacniaczy napięciowych m.cz (w takim charakterze pracowała pentoda lampy EBF89 w odbiornikach "Tatry" i "Rapsodia"). Również na ECH81 można by zrobić przedwzmacniacz i to dwustopniowy (np. z regulacją barwy: trioda w stopniu wstępnym, regulator wachlarzowy, drugi stopień z heptodą w połączeniu pentodowym z siatką trzecią na masie), choć w tym wypadku wspólna katoda zmusi do starannego projektowania obwodów polaryzacji siatek sterujących aby uniknąć wzbudzenia się na częstotliwościach podakustycznych. Wreszcie, można je wykorzystać do generowania efektów specjalnych, np. EBF89 do kompresji dźwięku, z wykorzystaniem diod w roli detektora amplitudy, natomiast ECH81 - do mieszania dwóch sygnałów akustyczych, np. z mikrofonu lub gitary oraz sygnału generowanego przez system triodowy.

  Tomek Janiszewski
 • Poziom 21  
  Bardzo dziękuję za odpowiedź, wraz z tymi lampami dostałem jeszcze EM84 i ECL86 z EBF89 i EM84 planuje zrobić wskaźnik wysterowania. Wydaje mi się ze te wszystkie lampy mogły pochodzić z jakiegoś radia.
 • Poziom 24  
  ECH81, EBF89,ECL86,EM84 to typowy komplet lamp stosowany w wielu radioodbiornikach. Często do tego zestawu dochodzi ECC85.
 • Admin Grupy Retro
  maniak0790 napisał:
  Wydaje mi się ze te wszystkie lampy mogły pochodzić z jakiegoś radia.

  Co tylko potwierdza tezę, że ECH81 to faktycznie ECH81.

  Cytat:
  Ma ona czystą od środka bańkę, podczas gdy ECH84 jakie spotkałem, zawsze były silnie zasrebrzone.

  ECH81 też bywają nieźle zapaprane :idea:
 • Poziom 16  
  Podobny problem mam.
  Lampa 7 nóżek, napisy:
  6*5n
  1084
  CAEnAH0BCCCP
  Co to za lampa, ew. do czego mogę ją wykorzystać ?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  6Ż5P (6Ж5П) - to bardzo liniowa, szerokopasmowa pentoda. Można zrobić mały wzmacniacz mocy audio (około 0,7W), lub wykorzystać do sterowania lamp dużej mocy, zwłaszcza triod, które potrzebują dużej amplitudy sygnału do pełnego wysterowania. Przy napięciu zasilania 400V, lampa ta może dostarczyć sygnału o amplitudzie 120V z bardzo małymi zniekształceniami nieliniowymi.