Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki regulator temperastury do pieca akumulacyjnego

ryszard233 11 Cze 2009 09:28 4181 7
  • #1 11 Cze 2009 09:28
    ryszard233
    Poziom 12  

Witam.
    Mam pokój 12m2 zrezygnowałem z pieca kaflowego i kupiłem piec akumulacyjny 2KW oczywiscie dynamiczny.Chciałbym zamontować terzaz taki regulator temp na ścianie ktory by sterowal rozladowaniem pieca..gdzie mozna taki kupić i jak to wszystko podłączyć..z góry dzięki za pomoc

0 7
  • #2 11 Cze 2009 09:43
    kaczmarj
    Poziom 23  

Nie da się skutecznie regulować temp. w piecach akumulacyjnych ze względu na bardzo dużą bezwładność termiczną. Regulator nie wiele pomoże. Najsensowniejszym rozwiązaniem jest wyłącznik szasowy taki do gniazda jako przelotka. Można to kupiś w wersji mechanicznej za ok kilka złotych lub elektronik za ok 25 zł. Przemyślane ustawienie czasu działania da dobry efekt.

0
  • Pomocny post
    #3 11 Cze 2009 10:08
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Rozwiązanie z czasówką jest OK,ale trzeba to podłączyć przez stycznik lub przekażnik.Przy takim obciążeniu sama czasówka długo nie pożyje.

0
  • #4 11 Cze 2009 10:17
    ryszard233
    Poziom 12  

ok..powiedz kolego jak wyglada taki stycznik i gdzie to kupic i jak podlaczyc...ja posiadam mala wiedze elektryczna wiec chyba dam rade.prosze o pomoc

0
  • #6 11 Cze 2009 10:59
    ryszard233
    Poziom 12  

Mozecie podac schemat podlaczenia stycznika do pieca sterowanego takim czasowym wlacznikiem...dzieki

0
  • #7 11 Cze 2009 12:48
    kaczmarj
    Poziom 23  

nie ma potrzeby montowania stycznika. Ten jaki ci pokazałem wytrzymuje 3.5 kW . Zupełnie wystarczy. wkładasz do gniazda, ustawiasz czas załączenia i aktualny, do niego wpinasz wtyczkę od pieca i to wszystko. Sprawdzone na takim regulatorze i nie ma żadnych problemów.

0
  • #8 23 Gru 2010 01:14
    Jan_Werbinski
    Poziom 31  

Tylu fachowców, ale nikt nie zauważył że chodzi o piec _dynamiczny_, a pytający pyta o sterownik _rozładowania_, a nie ładowania. Wstyd panowie...

Nieprawdą jest niemożność sterowania temperaturą z uwagi na dużą bezwładność. To dotyczy pieców _statycznych_.

Nieprawda że do 2kW musisz używać stycznika. Zwykłe zegary czasowe mają maksymalne obciążenie 3,5kW.

Po pierwsze. Ładujesz w taniej taryfie przy użyciu zegara. Zegar ze stycznikiem włączy zasilanie na grzałki.

Rozładowaniem sterujesz przez termostat (zwykły za 40 zł) na ścianie, który załączy wentylator. W tym celu doprowadzasz zwykłe zasilanie 220V do pieca, które jest niezależne od zasilania grzałek (nie jest wyłączane w drogiej taryfie) i kabel do sterownika. Możesz też zamontować zegar w pobliżu pieca i wtedy 230V dochodzi do zegara i poprzez niego do grzałek, a przed zegarem rozdzielasz na zasilanie wentylatora i ew termostatu jeżeli kupisz taki z elektroniką bez baterii.

1