Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometry, jaka różnica?

11 Cze 2009 16:47 1878 4
 • Poziom 17  
  Witam
  Jeżeli ktoś wie, to proszę mi powiedzieć czym różnią się poniższe potencjometry 1MOhm.

  T93YA1M
  T93YB1M
  czy te dwa pierwsze to (B - logarytmiczny, A - liniowy) ?

  T63YB1M
  T181M
  a te różnią się tylko obudową ?

  Wszystkie wyszukane w TME.

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Witam!

  Przecież masz tam pdf'a, który wszystko wyjaśnia:

  A lub B w oznaczeniu określa sposób wyprowadzenia z obudowy pinów (A- piny w lini prostej, B - "rozrzucone" w trójkąt),

  X lub Y w oznaczeniu to sposób wyprowadzenia śruby regulacyjnej (X - regulacja "z boku" obudowy, Y - regulacja "z góry" obudowy)

  To są wieloobrotowe potencjomety montażowe (dostrojcze) a nie regulacyjne do gałek, więc nie ma tutaj podziału na charakterystykę działania.

  Pozdrawiam
  PS
  T181M - opis
  T63YB1M - opis
 • Poziom 17  
  dzięki wielkie r2d2004 :)
  powiedz mi jeszcze czy takie potencjometry są wytrzymałe na częste zmiany rezystancji? chciałbym nim ustawiać częstotliwość zegara :)
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Witam!

  Na pewno wieloobrotowy potencjometr montażowy (helitrim) będzie duuuużo lepszy w takim zastosowaniu niż typowa, PRka jednoobrotowa (popularna i małoprecyzyjna "podkowa"). Niestety zawsze "coś za coś" - niewygoda w używaniu helitrimów polega na tym, że nie jesteśmy w stanie określić z grubsza, tak "na oko", jaka jest aktualnie ustawiona wartość rezystancji (bo nie widać ile obrotów śrubą zostało wykonanych) - to ewidentnie przekreśla możliwość użycia helitrimów jako potencjometrów precyzyjnych do bieżącej, ciągłej regulacji rezystancji w trakcie pracy urządzenia - do tego celu używa się precyzyjnych potencjometrów regulacyjnych 10-cio obrotowych z ośkami (tzw. helipotów) dostosowanych do współpracy z gałkami ze skalą i przekładnią planetarną. Niestety helipoty z gałkami planetarnymi są dużo większe od helitrimów, no i ceny takich kompletów są jak dla amatora "kosmiczne". Krótko mówiąc: helitrim używamy jako precyzyjny dostrojczy, helipot z gałką planetarną jako precyzyjny regulacyjny.

  Jeśli chodzi o parametry, to dokładnie czytaj pdf'y (ale realnie dziel to "na pół" bo wiadomo, że każdy producent lubi się chwalić ;-) ), np. ten helitrim, o którym wspominałeś typ T63 (VISHAY) ma:

  - czas życia: 1000 godzin ze zmianą rezystancji na styku nie gorszą jak 1-2%

  - ilość obrotów: 200 cykli przy zmianach rezystancji na styku nie gorszych jak 2%

  ... a tutaj masz jak wyglądają helipoty (10-cio obrotowe potencjometry precyzyjne z ośkami) i gałki z przekładnią planetarną do nich

  Pozdrawiam
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Przeniosłem z: Elementy Elektroniczne