Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

NES Portable - NIE! zrobiona z części od prawdziwego NES-a

11 Jun 2009 17:28 5792 21
Altium Designer Computer Controls
    User removed account
    Level 1  
  • Altium Designer Computer Controls
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    Inner_Bushman
    Level 17  
    Takie przedsięwzięcie będzie kosztować naprawdę dużo pieniędzy a jeszcze więcej czasu. A że czas to pieniądz będzie to kosztować mnóstwo pieniędzy do kwadratu.
    Płytka drukowana to jest najmniejszy problem. Najwięcej pracy będzie przy pisaniu emulatora bo wątpię aby udało ci się zmieścić "bebechy" NES'a do skrzynki wielkości GameBoy'a.

Najlepiej zrobisz jak sobie odpuścisz ten pomysł. Ale jak dalej uparcie chcesz to zrobić to zacznij od nauki programowania i projektowania układów elektronicznych bo inni za ciebie tego nie zrobią. Sorry ale life is brutal and full of zasadzka.
    User removed account
    Level 1  
    Inner_Bushman
    Level 17  
    Masz jakieś schematy NES'a? Z ciekawości zajrzałbym do środka. Jak masz jakieś linki to daj.
  • Altium Designer Computer Controls
    Inner_Bushman
    Level 17  
    Heh, co z tego że jest? Zapracuj na pomoc :P
    User removed account
    Level 1  
    Inner_Bushman
    Level 17  
    Musisz wybrać albo procesor na którym to odpalisz "natywnie" albo taki, który będzie miał wystarczającą moc obliczeniową aby to emulować. Jeżeli wybierzesz opcje jeden, pytanie brzmi co procesor uczyni po załadowaniu programu... gdzie będzie wyświetlał, gdzie będzie generował dźwięk itd. W przypadku emulacji wszystko zależy od programisty a wcześniej od projektanta układu elektronicznego całej zabawki ale wymaga mnóstwa pracy. Wydaje mi się że porywasz się z motyką na słońce.
    User removed account
    Level 1  
    michal_rybka
    Level 32  
    tez chce cos takiego zbudowac :) tyle ze nie z NESa gdyz nie ma prawie do tego kartridzy tylko z pegazusa/Famicoma (ponoc sa przejsciowki do kartridzy NES<->pegasus) ale nic konkretnego nie wiadomo, ja akurat nie mam tak szalonych planow budowy emulatora tego, choc bylo by to fajne jak mozna by bylo gdzies wrzucic pliki .nes i to by otiweralo,

ja zamierzam po prostu plytke z pegasusa wlozyc w obudowe zepsutego przenosnego diwidelka takiego otwieranego (ekrany zwykle maja wejscie composit, lub luminancji i chrominancji albo sa na RGB (lepsza 1 wersja)) a ze mam takie i takie diwidelko to to z luma i chroma pojdzie na konsole :) teraz tylko szukam tandetnego chinskiego pegasusa, takiego gdyz ma mala plyteczke tylko z plamami, porzadna plytka pegazusowa na scalakach sie nie zmiesci

jak beda jakies posepy to dam znac :) narazie nie mam wszystkiego zeby to skontruowac...

Proszę o korzystanie z przycisku NES Portable - NIE! zrobiona z części od prawdziwego NES-a przed wysłaniem postu. Błędy ortograficzne/ gramatyczne nie będą tolerowane, regulamin pkt 15.
    "Poprawna polszczyzna źródłem sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym!"
    Wpis moderacyjny dotyczy wszystkich piszących w temacie!
    Nie kasować wpisów moderacyjnych!
    Proszę to poprawić.
    [_P_]
    Inner_Bushman
    Level 17  
    Zapowiada się rozsądnie. Powodzenia. Czekam na fotorelacje.

Bushman
    Marcin_xx1
    Level 21  
    Tak w ogóle to zastanawiam się co autor miał na myśli pisząc w tytule
    "zrobiona z części od prawdziwego NES-a" przecież to nie problem
    bo schematy są, nesa/pegasusa na scalakach na części wciąż można kupić.
    Ale robić swoją płytkę do tego nie ma większego sensu.
    Zrobić tą maszynkę po swojemu sprzętowo to bardzo ciekawe i trudne zadanie
    ale niestety mimo iż jest to bardzo stara konstrukcja i w sieci można znaleźć
    sporo opisów działania wykonanie tego sprzętowo czy prpogramowo to
    poważna wirtuozeria. Życzę powodzenia.
    _PREDATOR_

VIP Meritorious for electroda.pl
    jacynka84
    Level 26  
    A ma ktoś w ogóle materiały na temat jak "wygląda" plik z grą, typu NES?
    michal_rybka
    Level 32  
    oczywiscie ze sa zgrane romy gier. w zalaczniku rom najpopularniejszej chyba nesowej gry - Super Mario Bros

a tak poza tym to zrobilem przenosnego NESa tak jak pisalem z dvd i chinskiej glutowej plyteczki, wszystko ladnie wbudowalem, dzialalo 2 dni i chinska plyteczka umarla.. musze poszukac "mniej chinskiej" ale tez malej bo scalakowa wersja nie wejdzie

pozdrawiam :)
    jacynka84
    Level 26  
    Mi nie chodziło o czy macie gry...
    Tylko jak wygląda budowa pliku *.nes.
    Chętnie poczytam taką analizę.
    Np jak emulatory na PieCe odczytują taki plik.
    Inner_Bushman
    Level 17  
    Blokowo przedstawia się to tak:

- nagłówek: w nim znajdują się informacje na temat dalszej części pliku/romu
    - blok programu: tu znajdują się procedury i główna pętla programu zapisane w kodzie maszynowym
    - blok danych: tu znajdują się teksty, obrazy i dźwięki.

Dokładna mapa adresów różni się dla każdego pliku/romu. Jeżeli chcesz poznać dokładniejsze szczegóły to poszukaj dobrze na google albo poczytaj komentarze kodu źródłowego jakiegoś emulatora. Gdy bawiłem się z romami go GameBoy'a znalazłem tego typu informacje bez problemu.
    llafar
    Level 11  
    Projekt mało realistyczny.

Polecam mimo wszystko hardware'owego nes'a zbudować. Jeden z lepszych projektów jest tutaj: http://www.ladyada.net/make/gamegrrl/, nie dlatego że najładniejszy, ale pokazują krok po kroku budowę. W sieci znajdziesz mnóstwo tego typu projektów - wystarczy szukać "nes portable". Na allegro za 30zł dostaniesz famiclona, czyli nic = nes in chip. Na płytce, gdzie wlutowane jest złącze kartridży, po drugiej stronie laminatu chińczycy montują chipa i nes gotowy. Płytkę z zasilaniem możesz wyrzucić, tyko weź ten tranzystor dopasowujący sygnał video. Gorąco polecam takie rozwiązanie.

Co do sprzęt + emulacja, jeżeli masz budżet zorientuj się w płytkach uruchomieniowych / zestawach testowych/developerskich dla procesorów typu strong-arm itp.
    michal_rybka
    Level 32  
    witajcie ponownie

moze trwalo to dlugo ale jest i dziala!

moje urzadzenie powstalo z uszkodzonego przenosnego dvd "ferguson" ktore ma przelacznik dvd/av i wejscie AV composit tak wiec nadawalo sie idealnie bez kombinowania z szukaniem ktore sciezki przecinac, no i byla pewnosc ze nie potrzebuje sygnalu RGB tylko composit (niektore dvd maja tylko RGB i composit nigdzie nie wystepuje, wtedy trzeba konstruowac "rozkladaczke" a to juz jest troche roboty i na pewno by sie nie zmiescilo w taka obudowe.

czesc pegazusowa jest to w zasadzie standardowy "glutowy" pegazus z ostatniej serii, w zasadzie to juz 2 wersja urzadzenia, gdyz pierwsza byla na plytce pegazusowej "bardzo chinskiej", takiej ze strasznie chinskiej podrobki pegazusa za 20zl, i odradzam konstruowanie z tego typu dziadostwa, gdyz po 1 ciagnie to straszne ilosci pradu (stabilizator 7805 strasznie sie grzal) a po 2 podzialalo to 2 dni i padlo (nie z powodu stabilizatora, ktory nie spalil sie). tak wiec 2 wersja powstala z tez "glutowej" ale jednak firmowej wersji Pegazusa - SP60 - szkoda, bo to pegasus jednak ale juz z ostatnich, tandetnie wygladajacych serii (taki co wyglada jak SNES) ale elektronika jest calkiem dobra, i pobiera duzo mniej pradu - 7805 sie nie grzeje.

po wyjeciu z SP60 plytki z "glutem" musialem obrocic zlacze kartridza o 90 stopni tak aby kart wchodzil od boku a nie od gory, nalezalo wiec wylutowac cale zlacze, wygiac nozki z jednej strony o 90st, wlutowac, a te po drugiej stronie poprzedluzac drucikami i podlutowac w odpowiednie punkty. poza tym bylo trzeba zalozyc ten "tranzystor do wizji" ktory jest potrzebny aby dopasowac wyjscie z pegasusowego scalaka aby bylo kompatybilne ze standardem composit. w tej plytce bylo nawet miejsce na ten tranzystorek i na oporek (tranzystor npn, oporek 220ohm) wiec je tam wlutowalem, po czym polaczylem wizje, fonie i mase do wejscia composit, a zasilanie do stabilizatora 7805 ktory jest na tej wielkiej miedzianej blasze gdyz wczesniej sie strasznie to grzalo, teraz juz w zasadzie wcale modul ze zlaczami padow jest z tej 1 wersji bardzo chinskiej, ale standard jest ten sam, a ta plytka jest mala i tam pasuje idealnie, poza tym na ekranie lcd pistolet nie bedzie dzialac wiec zlacze pistoletu nie jest potrzebne. podlaczylem ja analogicznie do tej orginalnej z pominieciem pinow do pistoletu.

ostatecznie nalezalo jeszcze to wszystko wpasowac w obudowe, wyciac odpowiednie otwory na karta, na zlacza padow, plytki zostaly przyklejone na "czarne mazidlo" czyli taki klej rozpuszczany pistoletem lub w moim wypadku lutownica. czarne jest duzo lepsze od tego przezroczystego - lepiej klei i lepiej sie rozpuszcza

w planach jest jeszcze zrobienie przelacznika (pad wew/zew) i pada 1 na tych przyciskach po prawej stronie na gorze ktore sluzyly kiedys do sterowania funkcjami dvd. prawdopodobnie bedzie to zrobione z uzyciem plytki od jakiegos rozebranego pada ktorych mam toche ale puki co jeszcze to nie jest zrobione. pad potrzebuje +5v, mase, clock, i data wiec wystarczy przelaczac tylko sygnal data miedzy zlaczem wew/zew

bateria orginalnie byla nimh-owa ale ze to straszne dziadostwo ze wzgledu na duze samorozladowanie, to wnetrze baterii pochodzi z innego przenosnego dvd i ma 4 duze ogniwa li-lon wraz z elektronika ladujaca. orginalne ogniwo ni-mh bylo 9V a to ma 7.2V ale niczemu to nie przeszkadza o dziwo, mimo ze bateria ta nie byla ladowana juz z pol roku to pegazus ten dzialal juz na tym ze 2 godziny i nadal sie nie rozladowala na tyle zeby byly jakies problemy z obrazem, bo pegazus i tak ma stabilizator 5V wiec do 5V jeszcze jest zapas

pozdrawiam i zapraszam do ogladania zdjec :) mam nadzieje ze projekt sie podoba :)

NES Portable - NIE! zrobiona z części od prawdziwego NES-a NES Portable - NIE! zrobiona z części od prawdziwego NES-a NES Portable - NIE! zrobiona z części od prawdziwego NES-a NES Portable - NIE! zrobiona z części od prawdziwego NES-a