Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony CMT-EH10 - co z anteną?

11 Cze 2009 18:28 5823 9
  • Poziom 2  
    Mam wieżę Sony CMT-EH10. Standardem jest tu antena FM w formie "kabelka". Totalnie nie znam się na takich rzeczach, więc piszę tutaj. Otóż chciałbym zamontować jakąś antenę zewnętrzną z dipola. Byłaby ona zamontowana na ścianie budynku. Proszę o pomoc w wyborze. Aktualnie odbieram całkiem sporo stacji, ale w stereo bez szumów tylko kilka. W moim otoczeniu nie ma wielu budynków. Mieszkam przy granicy z Czechami, więc słucham zarówno radia czeskiego, jak i polskiego. Wydaje mi się, że nie powinna to być antena kierunkowa, chociaż przyznam, że się nie znam.
    Największym problemem jest jednak sam wtyk antenowy, jaki mam w tej wieży. Otóż wygląda to następująco: http://cid-f85af3d252629c24.skydrive.live.com/self.aspx/antena
    Czy do tego można zamontować coś innego, niż ten kabelek fabryczny? Jeśli tak, to proszę o łopatologiczny opis jak to zrobić. Z góry dziękuję.

P.S. Nie wiem czy piszę w dobrym dziale. Jeśli nie, proszę o przeniesienie postu i bardzo przepraszam.

Proszę pliki graficzne zamieszczać według zasad przyjętych na forum:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic983990.html
    /c2h5oh/
  • Poziom 37  
    Hmm generalnie wygląda to dosyć "tragicznie" generalnie najlepszym rozwiązaniem to przerobienie wejścia na standardowe 75 Ohm. Potem to już jakaś antena kupiona np www.dipol.com.pl i myślę, że będziesz zadowolony
  • Poziom 2  
    Ale czy ktoś jest w stanie przedstawić łopatologicznie jak takiej operacji dokonać i przy okazji nie popsuć tego sprzętu?

Napisałem w tej sprawie do Sony i w odpowiedzi dostałem:
    Cytat:
    To wejście antenowe ma charakterystyczne kształt i jeżeli znajdzie Pan inną antenę z odpowiednim złączem to nie powinno być problemu. W palecie naszych produktów nie występuje niestety jakaś inna antena lub zamiennik, który można by zastosować.
  • Poziom 37  
    Musiał byś rozmontować sprzęt i podłączyć gniazdo antenowe tak, że środkowy pin gniazda połączył być z dolnym pinem gniazda w radiu a obudowe (mase) gniazda antenowego łączysz z masą płytki tunera w radiu. Wtedy możesz podłączać dowolną antenę
  • Poziom 2  
    Napisał do mnie ktoś na GG i powiedział, że zastosował u siebie następujące rozwiązanie:
    Do końca tego kabelka-antenyFM założył gniazdo antenowe, a następnie najzwyczajniej w świecie podłączył do niego antenę (dla ścisłości podam, że ze wzmacniaczem). Był bardzo zadowolony z efektów. Powiedział, że ma tą samą wieżę co ja. Czy to rzeczywiście rozwiązanie?

A tak przy okazji: co sądzicie o antenie SV Total Dipola? Ma może ktoś taką? Jak wygląda jej montaż - czy warto jakieś elementy mocujące kupić u Dipola i jakie w ogóle są potrzebne?
  • Poziom 37  
    tak tez mozna z ta roznica ze jednak zamontowanie gniazda do urzadzenia oraz poprawne polaczenie masy powinno dac lepsze efekty niz takie polaczenie. Ale najlepiej sam przetestuj ta mniej inwazyjna metode i sprawdz na ile Ci odpowiada i ewentualnie podejmij decyzje co dalej. Jesli chodzi o anteny z wzmaciaczem bywa z tym roznie. Wzmacniacz wzmacia wszystko jak leci sygnal uzyteczny oraz smieci i jak masz gdzies blisko stacje nadawcza to odbiornik moze zglupiec i odbierac kilka stacji jednoczesnie.
    Za brak polskich znakow przepraszam. Pisze z ppc
  • Poziom 29  
    Jeżeli sprzęt po gwarancji to oddaj fachowcowi ,lub komuś co się zna a dorobi ci wejście koncentryczne na 75Ω .Jak nie, to gorący element przewodu koncentryczego(75Ω) podpinasz do kabelka FM, a oplot przewodu(ekran) do masy radia(tylko jak najkrótszą drogą), drugi koniec przewodu odpowiednio połączony ma być w wybranej przez ciebie ant. FM.
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie potrzebuje anteny do tego modelu miniwieży, nie wiem pan jak sie fachowo nazywa albo gdzie można ja kupić? pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zuberos napisał:
    Witam serdecznie potrzebuje anteny do tego modelu miniwieży, nie wiem pan jak sie fachowo nazywa albo gdzie można ja kupić? pozdrawiam

Możesz zrobić samemu, np. taki układ :

Sony CMT-EH10 - co z anteną?

Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    dzieki sprobuje, z tego co wiem to tam jest wtyk 3 pinowy