Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzanie procesora, przycinanie obrazu co to może być.

11 Cze 2009 20:46 5005 36
  • #1 11 Cze 2009 20:46
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #2 11 Cze 2009 20:50
    any56
    Poziom 39  

Chyba wentylatora karty grafiki...
    On musi pracować.
    Wygląda na to, że może być uszkodzony.

0
  • Pomocny post
    #3 11 Cze 2009 20:52
    Lzep
    Poziom 39  

Cytat:
    I mam jeszcze pytanie co do wentylatora karty dźwiękowej.Czy on ma się włączać razem z komputerem? Bo jeszcze nigdy nie widziałem żeby on pracował.
    Na pewno dźwiękowej ? Nie widziałem jeszcze takiego dziwoląga !

0
  • #4 11 Cze 2009 20:54
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #5 11 Cze 2009 21:23
    zak12
    Poziom 17  

Temperatura procesora na poziomie 38 stopni moim zdaniem jest prawidłowa. Może to być wina karty grafiki . A może coś dodatkowo pracuje w tle? Czy po oddaniu do serwisu miałeś odtworzony system na dysku na nowo? Jak zachowuje się komputer np podczas odtwarzania filmów?

0
  • Pomocny post
    #6 11 Cze 2009 22:07
    opalach
    Poziom 11  

Masz wersje z wentylatorem?
    jeżeli nie to nie od tego a jeżeli tak to tam jest mały radiator więc to na 98% od tego

0
  • #7 11 Cze 2009 23:36
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #8 11 Cze 2009 23:39
    mat_ed
    Poziom 43  

Sam powinien się włączyć. Sprawdź czy kurz się nie zgromadził na nim. Być może będzie konieczność wymiany.

0
  • #9 11 Cze 2009 23:41
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #10 12 Cze 2009 10:41
    opalach
    Poziom 11  

45C na procku to jeszcze nie tragedia ja jak gram crysisa to wacha sie od 50~60 a grafika od 60~70 i nie łapie żadnej zwiechy

gdzieś na necie znalazłem to:max temp dla tego procka to 72 st. V max 1.5

chłodzenie zestawu silent powinno wyglądać tak:

Code:
    http://img.tomshardware.com/us/2006/06/02/graphics_card_quiet/gigabyte_nx76t_schematic3.jpg

0
  • Pomocny post
    #11 12 Cze 2009 11:18
    etezet
    Poziom 26  

Cytat:
    Aha to zdjęcie mojej karty z netu ma przecież duży radiator nie powinna się aż tak grzać

Aha podczas oglądania filmów nic nie przycina temp procesora stoi martwa na 32 i ani myśli iść dłużej.Film oglądałem koło godziny I popatrzcie na to.Słuchajcie sprawdzałem w ewereście jak pograłem chwilkę to temp karty spadła z 63 na 59 czyli wentylator się włączył ale temp procesora poszła na 45!!

1. To, że ma duży radiator jeszcze nic nie znaczy. Za prawidłowe odprowadzanie ciepła z karty graficznej odpowiedzialna jest również wentylacja obudowy komputera. Proponowałbym taki test:
    Sciągnij pokrywy obudowy i kontroluj temperaturę.
    2. 45st jak na taki procesor w stresie to norma.
    3. Oczyść dokładnie komputer z kurzu. Spróbuj sciągnać chłodzenie i wymienić pastę, która pewnie już dawno wyschła. Ale jeżeli tego nie umiesz, to poleć to komuś kto umie.

Pozdr.

0
  • #12 12 Cze 2009 16:57
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #13 12 Cze 2009 21:21
    Lzep
    Poziom 39  

Jak wspomniał kolega etezet, ważne jest przewietrzanie całej obudowy. Wentylatory na karcie i procesorze wydmuchują ciepłe powietrze z radiatorów, ale jak nie będziesz go wyciągał na zewnątrz, to te ciepło zostaje w obudowie i pogarsza pracę wszystkich zespołów, także dysków, pamięci, chipsetu itd. Ja mam na wlocie wentylator 120 mm, a na na wylocie 2x80 mm i temperatury wewnątrz są niskie - praktycznie niezależne od obciążenia - różnica między luzem a stresem to ok. 5 st.

0
  • #14 12 Cze 2009 22:46
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #16 13 Cze 2009 00:34
    Lzep
    Poziom 39  

szefuńcio napisał:
    kurde ja mam jeden na procesorze jeden na grafie jeden w zasilaczu i jeden wydmuchujący na zewnątrz.A grałem teraz i temperatura procka poszła na 63 :(
    Te na procesorze, grafice i w zasilaczu to sobie podaruj - prawie wszyscy je mają (ja mam nawet dwa w zasilaczu !). Istotne jest utworzenie tzw. kanału przepływu powietrza - z przodu wciągamy chłodne, z tyłu wyciągamy ciepłe. Oczywiście przydaje się przy tym uporządkowanie (wymiana) kabli tak, żeby nie przeszkadzały w przepływie powietrza.

0
  • #17 13 Cze 2009 08:19
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 13 Cze 2009 16:30
    DollarMan
    Poziom 26  

szefuńcio napisał:
    temp procesora rośnie jak to naprawić?

Wymienić chłodzenie na np. Pentagram Karakorum.

Tak na serio, to normalne że pod obciążeniem temperatura procesora rośnie, więc nie ma się czego obawiać. Obawy możesz zacząć jak temperatura będzie przekraczać 70*C. Wtedy zastosuj się do powyższej porady.

0
  • #19 13 Cze 2009 16:35
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #20 13 Cze 2009 16:38
    DollarMan
    Poziom 26  

Rośnie? Jeżeli nie rośnie powyżej 70*C to znaczy, że wszystko jest w NORMIE. Chyba, że kręciłeś procka?

0
  • #21 13 Cze 2009 16:45
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #22 13 Cze 2009 16:57
    DollarMan
    Poziom 26  

Zazwyczaj zaraz po uruchomieniu kompa, w idle (bezczynność) temperatury są niskie. Jak naprawdę chcesz się przekonać do ilu dochodzi temperatura procesora pod obciążeniem to proponuję "pomęczyć" go ze 2 godzinki programem Orthos.

0
  • #23 13 Cze 2009 17:04
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #24 13 Cze 2009 17:13
    DollarMan
    Poziom 26  

Nie możliwe, że z uruchomionym Orthosem temperatura spadła. Podczas zwykłego użytkowania "w Windowsie" temperatury nie rosną, ponieważ obciążenie procesora jest praktycznie zerowe (jak nie wierzysz to włącz menedżera zadań i sam sprawdź).
    Jeżeli czasem temp ci skakała powyżej 60*C to zapewne procesor był dosyć obciążony (grałeś pewnie w jakąś wymagającą gierkę).
    Uruchom na jakiś czas Orthosa to sam się przekonasz, że podskoczy ci znacznie temperatura.

0
  • #25 13 Cze 2009 17:46
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #26 13 Cze 2009 17:54
    DollarMan
    Poziom 26  

Cytat:
    proponuję "pomęczyć" go ze 2 godzinki programem Orthos.

Jeżeli nie masz tyle czasu to dobrze będzie jak "przynajmniej" z godzinkę sobie pochodzi.

0
  • #28 14 Cze 2009 11:53
    Smoła
    Poziom 12  

Tak sobie czytam i trochę mnie dziwi niektórych rady.

Po pierwsze dlaczego nikt nie zakłada błędnego odczytu programów ? Jeżeli po uśpieniu temp. rośnie a po restarcie nic takiego się nie dzieje a w obu przypadkach wentylatory pracują tak samo to ewidentnie program do odczytu temp. głupieje. Nie mając pirometru można organoleptycznie sprawdzić - temp około 30 stopni będzie zimny/letni radiator przy 50/60 stopniach będzie parzył.

Po drugie Orthos'a można włączyć i na 24 h - nic to nie da jeżeli odpowiednio się go nie ustawi. Domyślnie pracuje na levelu 1 który nic nie daje, poziom 9-10 dopiero pokazuje co "w trawie piszczy".

Co do temperatur ogólnie to jeżeli wrzuciłbyś zdjęcie z wnętrza obudowy można by było rozmawiać co jest nie tak.
    Mój E2160 fabrycznie pracujący z 1,8 Ghz u mnie pracuje na 3,6 Ghz w zakresie temperatur 35-45 stopni chłodzony powietrzem a ponieważ robi za media center to i cicho musi być :).

0
  • #29 14 Cze 2009 12:52
    DollarMan
    Poziom 26  

Smoła napisał:
    Po drugie Orthos'a można włączyć i na 24 h - nic to nie da jeżeli odpowiednio się go nie ustawi. Domyślnie pracuje na levelu 1 który nic nie daje, poziom 9-10 dopiero pokazuje co "w trawie piszczy".
    Zakładam, że ktoś już sobie poradzi z odpowiednią konfiguracją programu.

Nie przeczytałeś dokładnie tematu, kolego. szefuńcio pisze, że po rozruchu komputera (i po jakichś 15 minutach) temperatury wachają się pomiędzy 30*-36*, a dopiero pod obciążeniem jakichś gier pokazuje temp grubo ponad 50*
    Smoła napisał:
    Po pierwsze dlaczego nikt nie zakłada błędnego odczytu programów ? Jeżeli po uśpieniu temp. rośnie a po restarcie nic takiego się nie dzieje a w obu przypadkach wentylatory pracują tak samo to ewidentnie program do odczytu temp. głupieje.
    Przy odczytach temperatury akurat programy są bardzo dokładne (inna sprawa z napięciami). Czasem zdarza się, że program pomyli temp chipsetu z prockiem ale to żadkość. Jeżeli temperatury pokazywane w programach są "dziwne" to zawsze można zasięgnąć do BIOSu.

0
  • #30 14 Cze 2009 18:59
    Smoła
    Poziom 12  

XadrianoX napisał:
    Zakładam, że ktoś już sobie poradzi z odpowiednią konfiguracją programu.

Coś co dla Ciebie jest oczywiste dla kogoś innego może nie być - nie raz już widziałem "magików" co się niby na komputerach znają jak się chwalili stabilnością swojego OC na lev 1 :D

XadrianoX napisał:

Nie przeczytałeś dokładnie tematu, kolego. szefuńcio pisze, że po rozruchu komputera (i po jakichś 15 minutach) temperatury wachają się pomiędzy 30*-36*, a dopiero pod obciążeniem jakichś gier pokazuje temp grubo ponad 50*

Pisał też że po uśpieniu miał wysokie temperatury.

XadrianoX napisał:

Przy odczytach temperatury akurat programy są bardzo dokładne (inna sprawa z napięciami). Czasem zdarza się, że program pomyli temp chipsetu z prockiem ale to żadkość. Jeżeli temperatury pokazywane w programach są "dziwne" to zawsze można zasięgnąć do BIOSu.

A co jak bios źle pokazuje - ja już miałem kilka przypadków ostatnio - jedna płyta Gigabyte i Asusa po aktualizacji biosów temperatury zaczynały wariować, albo zawyżać - nie wierzysz google i forum asusa się kłania :).
    Co do samego Everest'a to nie raz widziałem że potrafił "głupieć" jeżeli chodzi o temperatury - szczególnie jeżeli są włączone systemy oszczędzania energii/ dynamicznego taktowania i mnożnika. Na swojej konfiguracji widziałem 1 sekundowe skoki do 100 stopni z 35 więc raczej bujda na resorach, dlatego ja używam pirometru albo po prostu palucha.

0