Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator sinusoidalny ...cewki zamiast kondensatorów ?

czosi 11 Cze 2009 21:02 2529 8
  • #1 11 Cze 2009 21:02
    czosi
    Poziom 9  

Witam.
    Mam problem z zadaniem egzaminacyjnym, w którym to trzeba wyznaczyć wejścia wzmacniacza, dobrać indukcyjność cewek i wartość rezystora na sprzeżeniu, aby generator generował sinusa o częstotliwośi 5/pi kHz. Sam już nie wiem jak sie za to zabrać ..próbowałem symulacji obwodu ale dla zadnych moich losowo wybranych wartości ten układ sie nie wzbudza ( moze to jakieś podchwytliwe zadanko i to ma nie działać ?) Generalnie próbowałem je liczyć tak jak dla mostka Wiena ..ale też jakoś mi to nie wychodzi:/ Help ?

Generator sinusoidalny ...cewki zamiast kondensatorów ?

Ja dochodze do tego że skoro w przypadku mostka Wiena dochodzi sie do wzoru na pulsacje w=1/CR ..to analogicznie stosuję tą zależność dla tych cewek ...a znając szukaną czestotliwość czyli f=5/pi no a wzór na omege jest w=2pif wiec z tego cewka powinna mieć indukcyjność:

L=1/wR

R=10k
    w=10000

L=0,00000001

no a szukane R to powinno być 2 razy wieksze czyli Rszukane=20K
    No a z racji ze dla przypadku generatora z mostkiem Wiena na kondensatorach wzmacniacz był nieodwracający to tutaj uważam ze też tak powinnobyć ..czyli u góry znak "-" a na dole "+".
    ktoś wie czy tak to ma być ?

0 8
  • #3 11 Cze 2009 22:29
    Rzuuf
    Poziom 43  

Teoretycznie taki układ jest możliwy, choć cewka jest elementem na tyle "niewdzięcznym", że nawet buduje się układy do symulacji indukcyjności - właśnie bez cewek.
    Szukany opór może być większy, niż 20k, zwłaszcza, że stratność cewek jest o rząd większa, niż kondensatorów.
    Konfiguracja wzmacniacza operacyjnego powinna być taka sama, jak dla układu RC, tzn. ujemne sprzężenie zwrotne jest w gałęzi oporowej, a układ selektywny doprowadza sygnał do wejścia "+" wzmacniacza.
    Do obliczenia częstotliwości: stała czasu układu RL jest τ=L/R, zatem ω=1/τ=R/L (analogia do τ=RC, stąd ω=1/τ=1/RC).

0
  • #4 11 Cze 2009 23:16
    czosi
    Poziom 9  

no dobrze to policzyłem tą wartość cewki i wychodzi według podanych danych ...1 H ... dalej nie wiem jak sie dobrać do tej rezystancji bo stosując analogie do mostka W to powinna ona wynosić conajmniej dwukrotną wartość rezystancji która w tym wypadku wynosi 10k ...i wrzucam sobie to do symulacji i dalej sie nie wzbudza ten układ :P

EDIT:
    dodam jeszcze ze tą symulacje robie sobie na http://www.falstad.com/circuit/(wiem mało profesjonalne ale na szybko zeby sprawdzic wystarczy bo układ ten sam tylko ze z kondensatorami działał ...a ten nie chce ..)

0
  • #5 11 Cze 2009 23:22
    jony
    Specjalista elektronik

Widać nie umiesz "obchodzić" się z symulacją.
    U mnie dla F=1KHz dałem R=2.2K i L=360mH
    A w sprzężeniu zwrotnym zastosowałem diodowy układ ograniczający amplitiudę. I jakoś dział.
    PS. PSpice
    A daj wzmocnienie większe od 3V/V

0
  • #7 12 Cze 2009 00:12
    czosi
    Poziom 9  

no dobra to na PSpice ruszyło w takiej konfiguracji jaką podał jony ..no ale jak nie dam tego zenerowego ogranicznika i puściłem to tak jak jest podane w zadaniu to mi nie działa ...wiec mozna stwierdzić ze ten układ jest praktycznie nie wykonalny i moze nie generować tak?

0
  • Pomocny post
    #8 12 Cze 2009 01:21
    jony
    Specjalista elektronik

W "idealnym" świecie symulacji każdy generator ma problemy ze wzbudzeniem.
    A na dodatek ta "prosta" teoria generacji mówi o spełnieniu dwóch warunków, fazy i wzmocnienia.
    A nic nie wspomina co będzie z amplitudą generowanego sygnału i ile ona będzie wynosić.

0
  • #9 12 Cze 2009 08:50
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Amplituda generowanych przebiegów ustala się tam, gdzie zaczyna się zakrzywienie charakterystyki wzmocnienia wzmacniacza w torze (czyli nieliniowość). Jeżeli użyjesz wzmacniacza idealnego to amplituda będzie narastać bez ograniczeń.

Niestety oparcie się na samej nieliniowości prowadzi do zniekształceń przebiegu - przebieg jest obcinany. W praktycznych rozwiązaniach generatora w obwodzie sprzężenia stosuje się obwód automatycznej regulacji amplitudy np. w postaci żarówki (której rezystancja rośnie w miarę rozgrzewania i zmniejsza wzmocnienie wzmacniacza) ewentualnie układ z tranzystorem polowym (jako zmiennym rezystorem) sterowanym z układu pomiaru amplitudy przebiegu wyjściowego. Wzmocnienie jest tak sterowane by amplituda była stabilna a jednocześnie wzmacniacz się nie nasycał.

Przy symulacji to trzeba w układzie wymusić stan odchylenia układu od stanu równowagi wyliczonego przez symulator, bo w układzie matematycznym nie występują szumy czy zakłócenia powodujące start układu. W symulatorze wymusza się po prostu jakiś stan początkowy różny od ustalonego, w którymś węźle.

0