Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner Unitra Diora AS252 problem z filtrami w.cz.

tascom 11 Cze 2009 21:24 3748 5
  • #1 11 Cze 2009 21:24
    tascom
    Poziom 11  

Po przestrojeniu polegającym na wycięciu i zamianie kondensatorków w głowicy w.cz. Jest problem z filtrami wejściowymi - gdy puści się sygnał z anteny nie jest odbierany, za to gdy sygnał w.cz. poda się z punktu 40(kołek w głowicy w.cz.) to jest sygnał, który ma zadowalająca jakość, jednakże posiada on niewielkie zakłocenia w postaci szumu.
    Do tego niekiedy układ TDA1578 się konkretnie nagrzewa, występuje to przy przełączaniu zakresów z AM na FM i odwrotnie. UStaje to dpoiero po wyłączeniu i włączeniu tunera.
    Załączam schemat tunera z oznaczeniem gdzie jest obecnie podawany sygnał.
    Schemat z zaznaczonym punktem podawania sygnału.
    Druga część schematu

0 5
  • Pomocny post
    #2 11 Cze 2009 22:01
    zak12
    Poziom 17  

Podany przez ciebie układ TDA nie ma nic wspólnego z przestrojeniem . To dekoder stereo. Natomiast punkt na który podajesz sygnał( z czego go podajesz) omija całą głowicę - podajesz go na mieszacz . Po mojemu masz gdzieś zwarcie które wynikło przy wycinaniu lub wylutowaniu kondensatorów w głowicy, Jak sądzę wymieniałeś 3 kondensatory. Sprawdź je ponownie . Jeśli wcześniej głowica pracowała prawidłowo to wymiana nie powinna wprowadzić uszkodzenia. Zakładam , że heterodyna po przestrojeniu stroi w zakresie 98 118 MHz bo nic nie piszesz , że nie działa? Samo wlutowanie nowych kondensatorów nic może nie dać . Trzeba dodatkowo zestroić obwody głowicy na dole i górze zakresu UKF CCIR. Chociaż są przypadki , że po wlutowniu nowych elementów coś można już "złapać" - Pozdrawiam

Dodano po 18 [minuty]:

Proponuję wylutować kondensatory 18 pF w głowicy (4szt) z numeracją C 9..
    i spróbować złapać jakąś silną lokalną stację o znanej częstotliwości, Wtedy możesz spróbować umieścić ją na skali tunera w odpowiednim miejcu delikatnie zmieniając małym śrubokrętem ( nie z metalu) położenie rdzenia filtru heterodyny poznasz go bo będzie miał kolor aluminium lub mosiądzu. Następnie spróbuj dla tej stacji zmieniać położenia rdzeni zaczynając od obwodu wejściowego uzyskać polepszenie jakości odbioru tej stacji jeśli jest na dole zakresu a trymerami jeżeli jest w pobliżu końca zakresu. I potem spróbuj złapać jakąś słabszą stację i znowu próbuj dla niej tak jak powyżej pisałem. Powinieneś coś złapać . Zastosuj do strojenia dobrą antenę. Wtedy rezultaty będą lepsz. Wiem że to pracochłonne ale bez mierników to jedyny sposób. Jeżeli nic nie możesz złapać to spróbuj rdzeniem w heterodynie (aluminiowym ) i trymerem obok niej przesunąć zakres dla złapania jakiej ś stacji. Gdy coś odbierzesz to sprawdź na jakiej f ona nadaje i odpowiednio przesuń ją na skali aluminiowym rdzeniem . Poźniej rób jak pisałem powyżej

0
  • #3 11 Cze 2009 23:00
    tascom
    Poziom 11  

Jak heterodyna pracuje to nie wiem - nie mam takich przyrządów pomiarowych, tuner łapie na pewno na dole pasma RMF, a na górze jest "Zetka". czy podanie sygnału z anteny szerokopasmowej do TV może pomóc w strojeniu?

0
  • Pomocny post
    #4 11 Cze 2009 23:29
    psooya
    Poziom 37  

Bez częstościomierza lub generatora FM radia się nie stroi. Znajdź stare radio samochodowe z gałką do strojenia i cyfrowym wskaźnikiem częstotliwości i wymontuj ten wskaźnik czyli właśnie częstościomierz i po kłopocie. Heterodyna na 87,5MHz+10,7MHz = 98,2 MHz lub deczko mniej strojona rdzeniem cewki a dla 108+10,7MHz= 118,7 lub deczko więcej strojona trymerem. Czynność powtarzać do upadłego czyli pokrycia zakresu (dla wprawionego jest to max 5 razy). Zamiast anteny używa się na początku długiego przewodu np od miernika a po wstępnym zestrojeniu stroi się na max wzmocnienia na przewodzie np 5 cm. Obwody wejsciowe stroimy jak heterodyne czyli wyszukujemy jakaś stację w okolicy 88MHz i stroimy cewkami na max potem w okolicy 107MHz i trymerami na max i tak w kółko aż pasmo się pokryje.
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #5 12 Cze 2009 15:14
    zak12
    Poziom 17  

Znaczy to że mieszkasz niedaleko mnie. RMF nadaje w moim rejonie na 88,2 i chyba 100,1 natomist zetka na 105,3 i chyba 107,0 albo 107,2 .

0
  • Pomocny post
    #6 20 Cze 2009 17:05
    Andrzej L.
    Poziom 27  

Co do nagrzewającego się stereodekodera TDA1578A w AS252 to norma.
    Twórcy w Diorze przekombinowali i zwyczajnie przy specyficznym szybkim przełączeniu stereo-mono-stereo za pomocą isostat-a dekoder się zawiesza (jakieś wzbudzenie, drgania styków isostat-a czy coś w tym rodzaju) dioda stereo zaczyna się świecić ciągle i kość zaczyna się pierońsko grzać.
    W nocie TDA1578A jest jeszcze druga metoda z nóżką 4. W AS252 był zwierany przez małą rezystancję 100 Ohm sam oscylator (nóżka 14) i tam się po takim zwarciu "monofonicznym" robiły jakieś jaja - ta metoda jest jakaś kulawa.
    Po przeróbce na wyłączanie stereo na nóżkę 4 (zwierana do masy) problem wzbudzania i palenia szeregowego rezystora na zasilaniu TDA1578A zniknął jak ręką odjął.
    Jak polegniesz to poszukam tej przeróbki gdzieś w swoim papierowym archiwum i Ci zeskanuję.
    Obejrzyj sobie notę do TDA1578A

0