Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stany nieustalone-stan dynamiczny

walmen 12 Cze 2009 00:40 1218 7
  • #1 12 Cze 2009 00:40
    walmen
    Poziom 8  

Witam,
    W obwodzie:

mam wyznaczyć iL(t) dla t≥0. Problem tkwi w tym że dla stanu dynamicznego ix0+ po dodaniu źródła prądu zamiast cewki mam odrazu gotowy rozkład wartości prądu na każdej z gałęzi i nie bardzo wiem jak się mogę do tego odnieść?czy jako odpowiedź mam poprostu wpisać iL(t)=3*10^-3[A]. Jakaś porada?a może poprawa moich obliczeń i toku rozumowania?

z góry dzięki i pozdrawiam

0 7
  • #2 12 Cze 2009 01:06
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

walmen napisał:
    Witam,
    W obwodzie:

mam wyznaczyć iL(t) dla t≥0. Problem tkwi w tym że dla stanu dynamicznego ix0+ po dodaniu źródła prądu zamiast cewki mam od razu gotowy rozkład wartości prądu na każdej z gałęzi i nie bardzo wiem jak się mogę do tego odnieść? czy jako odpowiedź mam po prostu wpisać iL(t)=3*10^-3[A]. Jakaś porada? a może poprawa moich obliczeń i toku rozumowania?

z góry dzięki i pozdrawiam
    a o czymś takim, jak warunki początkowe słyszałeś?
    Cytat:
    ... po dodaniu źródła prądu zamiast cewki ...
    A dlaczego usuwasz induktor z obwodu?

Pokaż tu coś sam policzył, oraz dlaczego:
    Code:
    iL(t)=3*10^-3[A]
    ?

Pozdrawiam

0
  • #4 12 Cze 2009 01:44
    Quarz
    Poziom 43  

walmen napisał:
    Kolego, to jakiejś żarty ... :?: :?: :?:
    Ja na tej kiepskiej 'fotce' NIC nie widzę ... :!: :!: :cry:

0
  • #6 12 Cze 2009 02:16
    Quarz
    Poziom 43  

walmen napisał:

teraz?
    A teraz to ja nic z tego NIE rozumiem, więc wypływa z tego oczywisty wniosek, iż któryś z nas jest niedouczony ... :idea: :D
    Ja już idę spać ... :cry:

0
  • #7 12 Cze 2009 02:28
    walmen
    Poziom 8  

Hmm...to może powiedz co Ci nie pasuje i jak Twoim zdaniem to powinno być?! Ja policzyłem warunki początkowe czyli prąd na indukcyjności w st. ustalonym, a następnie rozwiązałem obwód w st.dynamicznym dla t=oo(z tego co wiem to w tym przypadku obowiązuje zasada cewka->zwarcie, kondensator->rozwarcie) i t=0(tutaj z kolei ktoś kiedyś wpoił mi, że cewka->źródło prądu o wartości tej którą wyliczyłem w st. ustalonym, kondesator->źródło napięcia również o wartości z war. początkowych). Jeśli to co napisałem jest błędnym rozumowaniem i byłbyś w stanie przedstawić mi poprawne to byłbym wdzięczny ,a jeśli mam rację to jak mam się odnieś do tego co mi wyszło?

z góry dzięki i pozdro

0
  • #8 12 Cze 2009 02:39
    Quarz
    Poziom 43  

walmen napisał:
    Hmm...to może powiedz co Ci nie pasuje i jak Twoim zdaniem to powinno być?! Ja policzyłem warunki początkowe czyli prąd na indukcyjności w st. ustalonym,
    Ale wartość tego prądu płynącego przez induktor - w stanie ustalonym przed komutacją - wynosi więcej jak 3mA ...

walmen napisał:
    a następnie rozwiązałem obwód w st.dynamicznym dla t=oo(z tego co wiem to w tym przypadku obowiązuje zasada cewka->zwarcie, kondensator->rozwarcie) i t=0(tutaj z kolei ktoś kiedyś wpoił mi, że cewka->źródło prądu o wartości tej którą wyliczyłem w st. ustalonym, kondesator->źródło napięcia również o wartości z war. początkowych). Jeśli to co napisałem jest błędnym rozumowaniem i byłbyś w stanie przedstawić mi poprawne to byłbym wdzięczny ,a jeśli mam rację to jak mam się odnieś do tego co mi wyszło?

z góry dzięki i pozdro
    Ale ja tu nie rozwiązuję zadań za studentów - patrz Regulamin pkt. 16. - co najwyżej mogę sprawdzić podane tu rozwiązanie.
    A dla tego obwodu to jest ono banalne i niezależnie, czy rozwiązać to zadanie Metodą Klasyczną, czy też Metodą Operatorową - wykorzystując transformatę Laplace'a.
    Całka ogólna tego rozwiązania - to przewiduję z tzw. 'czapki' - wynosi:
    iL(t) = A•exp[-t/τ] + B, gdzie;
    A i B - odpowiednie stałe (mają wymiar prądu).
    τ - stała czasowa obwodu po komutacji:
    τ = L1/(R1 + R3).

0
  Szukaj w 5mln produktów