Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podświetlenie klawiatury w określonych godzinach.

mgpentium 12 Cze 2009 10:08 5713 33
  • #1 12 Cze 2009 10:08
    mgpentium
    Poziom 16  

Witam.
    Mam zamiar podświetlić sobie klawisze mojej klawiatury. Jest to Chicony KB-9810. Myślałem nad zrobieniem jakiegoś układu dzięki któremu ledy włączały by się w określonych godzinach np. 19.00-7.00. Ale nie mogłem znaleźć żadnego schematu który by to umożliwiał. W końcu wpadłem na pomysł napisania programu, ale moja wiedza dotycząca c++ jest zbyt mała by taki program napisać. Dodam że zasilanie do ledów będzie z molexa 12V. Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł i potrafi coś takiego wykonać to proszę dać pomysły.

0 29
  • #2 12 Cze 2009 10:46
    IzzyMan!
    Red. Komputery FAQ

A nie prosciej na włacznik sobie zrobić?? Prawie 0 roboty z zabawą...

0
  • #3 12 Cze 2009 10:50
    mgpentium
    Poziom 16  

Myślałem o tym .
    Ale nie podoba mi się ten pomysł. Więcej satysfakcji mi da i bardziej praktyczne będzie zrobienie właśnie tak jak napisałem w pierwszym poście.

0
  • #4 12 Cze 2009 12:24
    venice_s
    Poziom 10  

Satysfakcja? Ok!

Ale "praktyczność"? ;)

0
  • #5 12 Cze 2009 12:31
    piterus99
    Poziom 43  

Jakis LPT, COM w pececie? Program najlatwiej bedzie Ci chyba napisac w Delphi, a co do schematu to spojrz na discolitez, zwlaszcza ten schemat z tranzystorami(kiedys, gdy byl stary wyglad tych schematow, potrafilem to odnalezc, teraz nie wiem gdzie to sie podzialo).
    Praktycznosc? Raczej szpan przed znajomymi.;]

0
  • #6 12 Cze 2009 21:59
    mgpentium
    Poziom 16  

Nazwijcie to jak chcecie :D. Ale wolałbym by właśnie było w określonych godzinach. Podobno jest jakiś użytkownik elektrody który to zrobił, szkoda że nie wiem jaki ma nick. No i nie będę się zabierał za podświetlenie klawiatury dopóki się nie dowiem jak takie coś wykonać.

Dodano po 1 [minuty]:

W sumie to wolałbym aby był jakiś program napisany a nie układ elektroniczny, ponieważ nie mam zbyt wiele miejsca w klawiaturze. Ledwo ledy zmieszczę.

0
  • #7 12 Cze 2009 22:43
    piterus99
    Poziom 43  

i tak musisz te ledy jakoś zasilać..
    Podświetlenie klawiatury w określonych godzinach., IRL540 i odpowiednio dobrane rezystory dla diod, powinno działać.
    Program to już jakiś znajdziesz, widziałem takie..

0
  • #8 12 Cze 2009 22:58
    mgpentium
    Poziom 16  

Skoro widziałeś to daj. Bo ja jakoś nie mogę znaleźć.

0
  • #10 13 Cze 2009 10:51
    mgpentium
    Poziom 16  

AAa jeszcze jedno skąd wziąłeś ten układ ? Bo tego tranzystora IRL540 nie ma za bardzo w elektroniku.

ps. Punkty Ci dam jak wszystko będzie działać :D.

0
  • #12 14 Cze 2009 09:47
    mgpentium
    Poziom 16  

No ale nigdzie nie moge znaleźć tego tranzystora IRL540. Może na jakimś innym układzie ?

ps.
    Znalazłem na internecie ale zanim dojdzie do mnie przesyłka to szybciej wy coś lepszego znajdziecie. ;D

A ten schemat jak byście nazwali ? Bo szukam pod różnymi nazwami i nic nie mogę znaleźć.

0
  • #14 14 Cze 2009 21:36
    mgpentium
    Poziom 16  

Program już mam.
    Chodzi mi o układ by zwiększyć napięcie w porcie lpt z 3,5 v na 12v. Wtedy podłączyłbym 4 diody szeregowo. Kolega piterus99 podał dobry schemat ale za nic nie mogę znaleźć tranzystora irl540. Dlatego szukam innego układu i proszę o pomoc w szukaniu tego układu. :)

0
  • #15 14 Cze 2009 21:52
    program185
    Poziom 13  

Jak możesz mieć w lpt 3,5v przecież standard to 5v! No a poza tym to w lpt masz 8 wyjść, więc o co chodzi i tak i tak leci cały kabel.

0
  • #16 14 Cze 2009 21:57
    mgpentium
    Poziom 16  

Dobra pokąbinuje trochę jak coś będę potrzebować to się odezwę.

0
  • #17 14 Cze 2009 22:09
    program185
    Poziom 13  

Rozmieszczenie pinów
    Pin Nazwa Funkcja
    1 +DATA Dane
    2 Reserved Zarezerwowane*
    3 GND Masa
    4 Vcc zasilanie +5V prądem stałym o natężeniu do 100mA
    5 +CLK Zegar
    6 Reserved Zarezerwowane**
    *w niektórych laptopach jako dane myszy
    **w niektórych laptopach jako zegar myszy

Teraz możesz pokombinować jak się włamać do portu 2 i 6 może podłonczenie do lpt przy obudowie i nie będzie szedł kabel do klawiatury

0
  • #18 15 Cze 2009 09:25
    mgpentium
    Poziom 16  

o czym ty w ogóle piszesz ? Kabla do PS2 nie zamierzam zmieniać ani nic z nim robić. Zamierzam jeszcze jeden kabel odprowadzić od klawiatury do portu lpt. To będzie od zasilania diod. Tylko nie wiem pod które piny podłączyć kable.

0
  • #19 15 Cze 2009 14:45
    program185
    Poziom 13  

Czytałeś link który Ci podałem?
    Kable możesz podpiąć od D0 do D7, czyli masz 8 wyjść. A po co chcesz drugi kabel do klawiatury? Jakbyś użył kabla tego normalnego PS/2 i go rozkroił przy gniazdku i włączył byś się w kable 2 i 6 (tymi od LPT)to byś miał tylko jeden kabel.

0
  • #20 15 Cze 2009 22:06
    mgpentium
    Poziom 16  

A jakie napięcie jest między tymi pinami 2 i 6 ?

0
  • #21 16 Cze 2009 12:23
    program185
    Poziom 13  

Z tego co przeczytałem na wikipedi to są nieużywane żyły. Spróbuj je odpiąć i sprawdź czy klawiatura będzie działać, tylko pamiętaj że jak wyłączysz klawiaturę to musisz zresetować komputer żeby poszła. Jeśli klawiatura będzie działać to śmiało możesz się wpiąć w te przewody. Chodzi tu tylko o walor estetyczny żeby nie szły ci dwa kable do klawiatury (LPT+normalny) bo jak ktos pociągnie to będzie lipnie wyglądać. I np. w te dwa kabelki wpinasz sygnał i zasilanie a masę to do normalnego z klawiatury. Trochę zmonciłem ale powinno być oki. Jeśli nie chcesz kombinować to po prostu daj dwa kable.

0
  • #22 16 Cze 2009 15:26
    _tl_
    Poziom 17  

A moze zamiast zakresu czasowego w jakim klawiatura miala by byc podswietlona zrobic to na zasadzie fotodiody i zalacznia oswietlenia w zaleznosci od ilosci oswietlenia w pokoju.
    Twoi znajomi oszaleli by z zachwytu i siedzieli by u Ciebie godzinami w oczekiwaniu az sie stanie jasnosc ;) .

Pozdrawiam.

0
  • #23 16 Cze 2009 22:45
    mgpentium
    Poziom 16  

_tl_ to bardzo dobry pomysł ale nie na moje nerwy :) ale masz u mnie DUŻY + za ten pomysł. A co do program185 to nie sprawdzę tego zbyt łatwo. Nie mam innej klawiatury na PS\2 a nie chcę tej niszczyć. Poza tym nie wiem jakie tam napięcie jest. jak za duże to nie problem, starczy rezystor. ale jak się okaże że 1,5 v to skąd ja wezmę zasilanie do tego ? Przetwornica ?
    Dlatego chyba zostanę przy dwóch kablach: jeden do lpt a drugi do PS\2. Tylko nadal nie wiem pod które piny w porcie lpt mam podłączyć diody.

0
  • #24 17 Cze 2009 18:30
    program185
    Poziom 13  

Jeśli możesz z tym problemem poczekać to w wakacje mogę to popróbować na mojej starej. Kolega w diy zrobił klawiaturę bezprzedowową i tam użył 4 kabli do nadajnika od klawiatury, popytaj się go co i jak. Ja bym proponował, jak w szereg diody do jedna żyła sterująca z lpt a druga +12 z molexa i tranzystor jakiś w klawiaturze.

0
  • #25 17 Cze 2009 22:35
    mgpentium
    Poziom 16  

Ja i tak nie wiem do których pinów podpiąć zasilanie i sterownik. A mógłbyś podać nick tego kolegi który to właśnie zrobił i może link do tego tematu ?

0
  • #26 17 Cze 2009 22:55
    piterus99
    Poziom 43  

Uciekł mi gdzieś ten temat, ale już go mam spowrotem.
    Z tym IRLEM to przegiąłem, faktycznie.. Najlepiej dać układ ULN, załączam schemat z obrazkiem.

Napięcie do +50V. [Jedna kostka to 8 wyprowadzeń, ale od przybytku głowa nie boli..]

0
  • #27 17 Cze 2009 23:08
    program185
    Poziom 13  

Ach tak zapomniałem!
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1343394
    Tam na schemacie wyraźnie widać że od klawiatury wykorzystywane są tylko 4 żyły. Jutro ci to narysuję jak to widzę. Kolega wyżej narysował Ci jak możesz zrobić zasilanie na +12, ale wydaje mi się że jest to przerost formy na treścią.

0
  • #28 18 Cze 2009 08:16
    mgpentium
    Poziom 16  

A więc potrzebuję już tylko schematu do których pinów podłączyć sterowniki i zasilanie.

0
  • #29 18 Cze 2009 13:34
    program185
    Poziom 13  

To powinno wystarczyć. Zamiast LM317T możesz dać coś innego bo tego wziąłem ze schematu na kontroler obrotów wiatraczka i nie wiem jakie tam jest napięcie sterujące!
    Na pierwszym foto jak przyłączyć kable a na 2 jak wpiąć diody.

0
  • #30 18 Cze 2009 13:55
    mgpentium
    Poziom 16  

Jak już pisałem wolałbym kabla od PS\2 nie niszczyć tylko dwa kable jeden LPT i drugi PS\2. Dlatego proszę o schemat okablowanie bez ruszania kabla PS\2.

0