Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Amica PB 5580B421 i błąd E05

gniewko 12 Jun 2009 12:55 13026 12
    gniewko
    Level 11  
    Witam.
    Od kilku dni podczas prania pojawia się na wyświetlaczu pralki błąd E:05. Oczywiście pralka przestaje prać i zatrzymuje się. Przed zatrzymaniem zaczyna intensywnie migać dioda GOTOWA, natomiast dioda PRACUJE cały czas się świeci. Zauważyłem że w tym momencie jednocześnie woda jest odpompowywana i napełniana. Po około 3 min od momentu rozpoczęcia mrugania diody GOTOWA pralka zatrzymuje się.
    Bywa że jak pralka postoi 1-2 dni, to na innym programie poprawnie wypierze pierwszy wsad, a na drugim wsadzie do pralki już pokazuje bład.

Co może być przyczyną takiego stanu ?
  • Helpful post
    warsztatmed
    Level 10  
    Witam.
    Brak sygnału z presostatu
    po 10 minutach od
    rozpoczęcia napełniania
    Wyświetlany jest kod 05
    Możliwe przyczyny:
    - Brak dopływu wody;
    - Bardzo niskie ciśnienie wody
    - Uszkodzony elektrozawór;
    - Uszkodzony presostat;
    - Zawór przesterowania (pralki z AquaSpray)
    zablokowany w pozycji „wyłączony”
    gniewko
    Level 11  
    warsztatmed wrote:
    Witam.
    Brak sygnału z presostatu
    po 10 minutach od
    rozpoczęcia napełniania
    Wyświetlany jest kod 05
    Możliwe przyczyny:
    - Brak dopływu wody;
    - Bardzo niskie ciśnienie wody
    - Uszkodzony elektrozawór;
    - Uszkodzony presostat;
    - Zawór przesterowania (pralki z AquaSpray)
    zablokowany w pozycji „wyłączony”

Wykluczone:
    - Brak dopływu wody;
    - Bardzo niskie ciśnienie wody.

Elektrozawór raczej działa poprawnie - otwiera i zamyka dopływ wody.

Jak sprawdzić pozostałe rzeczy ?
    ROBSON33
    Admin of household appliances group
    Prawdopodobnie do oczyszczenia układ hydrostatu .
    gniewko
    Level 11  
    Rozebrałem dół pralki i wyczyściłem gumowy łącznik prowadzący wężyk do presostatu. Był trochę zabrudzony, ale nie zatykał przelotu.

Następnie rozebrałem zawór przesterowania (kierujący wodę do aqua spray) i wyczyściłem go. Ale był czysty. Wygląda to tak - Link

Natomiast zauważyłem pewną prawidłowość. W momencie kiedy pralka nabierze wody i ja podgrzeje po kilku minutach zaczyna wypompowywać wodę, zamiast kierować ją na aqua spray. Sprawdziłem napięcie na zaworze przesterowania i jest 0 V. Czyli nie dochodzi napięcie do sterowania zaworem przesterowania i zamiast przestawić w pozycję aqua spray to zawór pozostaje w pozycji odpompowania.

Co dalej należy zrobić ?
    tomspeed
    Level 14  
    do wymiany zawor przesterowania i triak sterujacy tym zaworem

i oby sie tylko na tym skonczylo
    gniewko
    Level 11  
    Zawór przesterowania działa raczej prawidłowo. Podłączyłem 230V i po chwili trzpień się wysunął. Po odłączeniu napięcia po upływie 30 sekund powoli się cofnął.
    Natomiast zauważyłem, że jak jest podłączone napięcie to się mocno grzeje, jest wręcz bardzo gorący. Czy to normalne ?

Mój triak to Z7MY236. Można taki nabyć w handlu?
    Ewentualnie który to jest dokładnie do wymiany, bo jest ich tam pięć ?
  • Helpful post
    andrzej2000
    Level 20  
    Sprawdź jaki prąd pobiera zawór przesterowania, jeżeli będzie 0,8A lub więcej to zawór jest do wymiany. Ja miałem do wymiany zawór przesterowania, drabinkę rezystorów oraz triak. Zastosowałem MAC08M
    Pzd
    gniewko
    Level 11  
    Sprawdziłem prąd na zaworze przesterowania - 44 mA w momencie startu (trzpień w pozycji schowanej) i po około 30 sekundach - 26 mA w pozycji max wysuniętego trzpienia. Później natężenie spada, ale odłączyłem układ bo strasznie się grzeje, wręcz parzy.
    Po odłączeniu zasilania powraca do pozycji startowej po około 65 sekundach.
    Co jest jeszcze ciekawostką, to mniejsze natężenie i krótszy czas wysuwania się trzpienia jak układ jest nagrzany - start 33mA - 24 sekundy - 23 mA (trzpień wysunięty).
    bolo51
    Level 17  
    Zawór ma się grzać i to normalne że jak nagrzany to krótszy czas wysunęcia.Triak często można wzrokowo stwierdzić że jest rozsadzony lub pęknięty.Na tym jednak się nie kończy,bo często trzeba jeszcze wymienić jedną lub dwie drabinki koło procesora.Profilaktycznie przy tego typie uszkodzeniu też konieczne zawór.
    gniewko
    Level 11  
    Wizualnie żaden triak nie jest uszkodzony. Pozostałe podzespoły też wyglądają OK.
    W załącznikach zdjęcia modułu.

piotrr79
    Level 2  
    Witam,
    czy kolega moze powiedziec co w sumie bylo z pralką mam wlasnie podobne objawy
    gniewko
    Level 11  
    Uszkodzony jest sterownik. Nie naprawiałem pralki (koszty) - poczekam jeszcze trochę i kupię nową. Działa poprawnie tylko na programie bawełna kolor, ponieważ to jest jedyny program prania, który nie używa aqua spray.