Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieliniowość drukarki czy skanera?

12 Cze 2009 13:36 1204 2
  • Poziom 28  
    Posiadam skaner Epson 2580 Photo.

Skaner posiada małą wadę, która polega na tym, że mniej więcej od połowy do prawej krawędzi obraz jest nieco ciemniejszy. Widać ją tylko wtedy, jak się zeskanuje białą kartę. Domyślam się, że tego nie da się naprawić, wiec albo trzeba coś wykombinować, albo kupić nowy skaner.

Miałem do zeskanowania wydruk prezentacji PowerPoint wykonany tak, że kartkę trzyma się pionowo i na jednej stronie jest 6 slajdów. Postanowiłem to zeskanować i opracować tak, żeby otrzymać plik ze slajdami, który ogląda się w taki sposób, jak pierwotną prezentację.

Radząc sobie z powyższą wadą oraz przy okazji eliminując możliwość, że wydruk wyszedł krzywo na kartce postanowiłem zrobić tak:

Zaginam wzdłuż kartkę na pół tak, żeby linia zgięcia była równoległa do brzegów slajdów. Kładę kartkę na skaner tak, że linia zgięcia dotyka brzegu skanera, skanuję i kładę kartkę podobnie, tylko, że skanuję drugą połówkę. Skany wykonuję w trzybie cz-b, 1200dpi.

W ten sposób otrzymuję dwie bitmapy, po 3 slajdy w każdej, przy czym jedna bitmapa jest odwrócona i ją odwracam o 180 stopni.

Następnie kadruję z obrotem (nie zawsze uda się idealnie prosto zagiąć) obraz według krawędzi slajdów. Otrzymuję 6 bitmap, w każdej jeden slajd. Następnie każdy obraz (w sposób automatyczny) skaluję do rozdzielczości 2048x1536 bez zachowania proporcji. Na koniec pozostaje złożyć obrazki w jeden plik PDF lub PPT lub TIFF.

Niby wszystko jest w porządku, tylko po przygotowaniu obrazków 2048x1536 ujawniła się wada skanu polegająca na nieliniowości obrazu.
    Nic nie wiem na temat drukarki, na której wykonano wydruk, po wydruku wygląda na laserówkę.

Wada polega na tym, że w co drugim slajdzie (pierwszy jest na lewej połówce kartki, drugi na prawej połówce, trzeci na lewej itd.) widać, że stałe elementy mają nieco inne wymiary. To tak, jakby środek slajdu był przesunięty. Sprawdziłem, przed skalowaniem obrazów już ta wada była.

Przedstawiam dwa kolejne slajdy z tej prezentacji. Na gorze i na dole są stałe napisy. Powinny być takie same, a nie są.

Wydaje mi się, że wymiary i proporcje powinny być takie same bez względu na to, w którą stronę położy się kartkę. Sposób skanowania i obróbki nie powinien mieć wpływu na proporcje i wymiary uzyskanych obrazów, czyli nie powinien wprowadzać opisanej wady.

Wydaje mi się, że jest jedna z dwóch przyczyn takich zniekształceń:
    - Mój skaner - listwa z elementami światłoczułymi nie jest idealnie liniowa.
    - Drukarka - ta, na której wykonano wydruk nie jest precyzyjnie zrobiona.

Która z przyczyn jest bardziej prawdopodobna?
  • Poziom 27  
    Ostawiam, że obie te rzeczy. Niewykluczone, że troszkę porościągałeś kartkę przy składaniu. Robiłem kiedyś skany map na domowym skanerze A4 Mustek BearPaw 2400TA. Mapy miały rozmiary nie co większe od A3 i nigdy poszczególne kawałki nie pasowały do siebie. Różnice sięgały 3-4 mm, więc i tak powinieneś się cieszyć, że masz tak małe różnice. Niestety dobre skanery to nie tylko rozdzielczość, ale i precyzja mechaniki, stąd bardzo wysokie ceny.
    Drukarka też na pewno swoje 3 grosze dodała. Po za tym nie masz pewności, że twórca prezentacji nie naciągał elementów, żeby mu się więcej zmieściło.
  • Poziom 28  
    marakus napisał:
    Po za tym nie masz pewności, że twórca prezentacji nie naciągał elementów, żeby mu się więcej zmieściło.

Jeżeli chodzi o napisy w górnych narożnikach i na dole, które są te same w obu slajdach, to na pewno są takie same, bo tę prezentację wykładowca nam wyświetlał i tam było równo, potem ją udostępnił wydrukowaną.