Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

STX GDN-30-100-4-SC w obudowie bass reflex 75L ?

12 Cze 2009 13:59 3884 12
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich!

Mam zamiar zrobić bardzo tanim kosztem subwoofer który zagra lepiej od komputerowego zestawu Logitech X-230.Pytanie do was brzmi-czy głośnik który zamierzam kupić,czyli STX GDN-30-100-4-SC będzie dość dobrym przetwornikiem w obudowie którą znalazłem w piwnicy?

P.S

Miałem montować Alpharda sw 1203 Z SE ale nie jest to najlepszy głośnik z tego co się orientuje.

Wymiary obudowy:
    Szerokość:36cm
    Wysokość:73cm
    Głębokość:36cm
    Materiał:Płyta wiórowa 1,5cm
    tak na oko wychodzi 75-77 litrów

Bass Reflex:
    Szerokość:10cm
    Długość:22cm

Zwrotnica:
    Tonsil

Parametry Głośnika:
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=57&vItemDB=itemdb

Subwoofer zasilany będzie wzmacniaczem AKAI AM-U210
    Prawdopodobnie w sinusie ma 2x50 watt przy 8 ohm

Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuje

Obudowa:
    Sprzęt:
  • Poziom 31  
    Ile masz pieniędzy na głośnik?
    Bo ten co podałeś słaby jest...
  • Poziom 11  
    100-150 zł
    Domyślam się że za te pieniądze nie uzyskam miękkiego niskiego basu,ale niestety "kryzys" mnie dopadł:-P
  • Poziom 31  
    To kup GDN-32-450-4-SC, będzie dużo lepiej.
    Z czasem dokupisz/zrobisz wzmacniacz.
  • Poziom 11  
    Oto co pokazuje program WinISD dla glośnika GDN-30-100-4-SC w mojej obudowie przy strojeniu tunelu na 33Hz :
    Moim zdaniem nie było by aż tak źle,choć do hi-fi daleko!
    Co w takim razie proponujecie?Zostać przy STX-ie czy może kupić coś innego?

Dodano po 16 [minuty]:

Jeszcze jedno pytanie do was.
    Mam na strychu pełno niepotrzebnej waty szklanej ROCKWOOL
    słyszałem że jest to jeden z najlepszych materiałów tłumiących dzwięk.
    Gdybym upchał ją do skrzyni na ścianki pod głośnikiem poprawiło by to znacząco jakość dźwięku czy raczej pozostawić ją bez wytłumienia?

P.S

Mam jeszcze gąbkę ze starej wersalki :-)
  • Poziom 31  
    WinISD to tylko symulator, nie sugerował bym się nim...

Akurat ten gdn30/100/4 jest słaby, marnie będzie się prezentował jako subwoofer...

Kup lepiej to co podałem, albo poszukaj tolsila gdn 30/80 czy 30/100
  • Poziom 21  
    Na początek dowiedz się czy Twój wzmacniacz pracuje przy 4 ohm bo widzę że podajesz moc przy 8ohm a glośniki wybierasz 4ohm. Nie słyszałem tego STX ale co do Tonsila 30/80 to mogę potwierdzić że to całkiem fajny głośnik. Na allegro można dostać niezły egzemplarz po niskiej cenie. Jeśli zależy Ci na niskim budżecie to poszukaj z wykruszonym zawieszeniem górnym bo stoją za grosze - może nawet za 20zł dostaniesz, do tego oryginalne zawieszenie za jakieś 15zł, butapren za 2 zł i za cały głośnik z przesyłkami zapłacisz może z 5 dyszek i przy okazji nawet coś w głowie zostanie bo nauczysz się zawieszenie regenerować a dasz radę na pewno;)
    Pozdrawiam!!

--edit--
    zobacz aukcję 651371309 wmów kumplowi że potrzebuje suba i jak znalazł;)
  • Poziom 11  
    Co do głośnika to padło na STX GDN-30-100-4-SC
    A co do wytumienia co powiecie...dać tą wate czy może pozostawić ją bez???
  • Poziom 31  
    Ale czemu padło akurat na ten strasznie słaby głośnik? Przecież on nawet do subwoofera za bardzo się nie nadaje...
    Do obudowy br, możesz nawet nie stosować wytłumienia, a jak już to w znikomych ilościach, i dobieranych na słuch.
  • Poziom 36  
    Tylko, że ten AKAI ci nie pociągnie głośnika 4 ohm najprawdopodobniej.

więcej basu będzie z tego głośnika:
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=569&vItemDB=itemdb

cena podobna a wymiary mniejsze. chyba że chcesz szpanować dużym ale słabo grającym subem.

no w ostateczności ten:
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=525&vItemDB=itemdb

bo przynajmniej dużo głośniejszy, chociaż też nie najlepszy.

WATA SZKLANA ABSOLUTNIE NIE! do wytłumienia stosuje się watolinę (najlepiej), w ostateczności gąbkę.
  • Poziom 38  
    Cytat:
    słyszałem że jest to jeden z najlepszych materiałów tłumiących dzwięk.

Nie wiem kto takie glupoty rozsiewa... Moze i dobrze tlumi, ale nie nadaje sie do zastosowan domowych,a tym bardziej do wkaldania ja do wnetrza kolumn. WATA SZKLANA PYLI. To jest szkodliwe dla zdrowia (opilki wchodza m.in. do gardla) i dla glosnikow, bo ten pyl dostaje sie wszedzie.

Uzyj lepiej waty, watoliny, gabki, welny, puchu z kurtek lub z ze starej koudry, ale nie waty szklanej...
  • Poziom 36  
    wełna mineralna/wata szklana owszem bardzo dobrze tłumi dźwięk - umieszczona między jedną a drugą warstwą karton-gipsu lub jakiś cegieł, przy budowie ścianek działowych, lub między belkami stropowymi na poddaszu.

stąd zapewne masz to na strychu.
  • Poziom 11  
    Do skrzynki zamontowałem wzmocnienia poziome jak i pionowe co przełożyło się na to że teraz jest idealnie sztywna (2xdeska 4cm na 2cm długość 32cm) kupiłem terminal który umiejscowiłem z tyłu,zwrotnice przymocowałem porządnie na wkrętach do dolnej części tuby.Uszczelniłem ją silikonem i klejem oraz dokręciłem wcześniej wszystkie wkręty.Pojemność po zabiegu niestety zmniejszyła się o parę litrów.W środku zero materiału tłumiącego,wsadzałem gąbkę w różnych ilościach,efektem był zamulasty rozłażący się bass.Zalecam nie tłumić obudów Bass-Reflex,ale to tylko moje zdanie!!!

Co w tym wszystkim najlepsze wkładając teraz do środka subwoofer Logitech x 230 z zatkanym wylotem (skarpetką:-) podłączony przez wtyk Jack 3,5 do wzmacniacza AKAI który z kolei podłączony jest do komputera (SB Live 5.1)zamknięciu otworu na głośnik,skręceniu wszystkich potencjometrów na maxa (tych od niskich tonów ma się rozumieć),bass jest tak potężny że w drugim pokoju na ścianie przesuwa się zegar,szyby w meblach się ruszają a w kuchni chodzi cały zlewozmywak wraz ze szklankami:-) powaga! 30-40Hz po prostu miażdży umysł na kawałkach których słucham (R'n'B i Hip-Hop)

Doszedłem w ten sposób do wniosku ze to nic innego jak obudowa BAND-PASS ponieważ logitech pracuje w tym momencie w zamkniętej obudowie co zwiększa jego impuls i pasmo przenoszenia a skrzynia
    uwydatnia basy w okolicach 33-40Hz co daje świetny efekt.Drugim plusem jest to że BAND-PASS działa jako zwrotnica dla średnich i wysokich tonów więc można z niej zrezygnować.

Po odsłuchu przekonałem się do BAND_PASS-a (duuuuużo większy bass)

**I tu pytanie: jaki przetwornik się do tego nada i czy macie jakieś propozycje przerobienia tej skrzynki BR na skrzynię BP.Jeśli nie to .... a jeśli tak to bardzo proszę,będę wdzięczny**

P.S myślę że głośnik 8" (20cm) będzie wystarczający (logitech posiada tylko 10cm głośnik więc nie ma co szaleć:-)