Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Remont Radia Pionier U

GamaD 12 Jun 2009 14:39 5329 20
e-mierniki
 • #1
  GamaD
  Level 12  
  Witajcie! Dzisiaj zupełni niespodziewanie stałem się posiadaczem tego odbiornika. Jest on w drewnianej skrzynce, którą będzie trzeba odnowić bo jest brudna i zeszpecona przez ząb czasu. Brakuje także gałki potencjometru głośności oraz zmiany zakresów, a gałka zmiany częstotliwości jest. Jeśli ktoś na na sprzedanie takie gałki jestem chętny! Wyjąłem radio z obudowy i wyczyściłem z duużej warstwy kurzu. Stan niezwykle dobry! Zero rdzy na całym chassis! Szybka była dość brudna i dałem mamie do wyczyszczenia, jednak zdarzył się mały wypadek i trochę napisy się pozacierały... nikt nie wiedział że tak się stanie i na przyszłość - czym czyścić takie szybki? Jeśli ktoś ma taką szybke do sprzedania także jestem chętny. Ogólnie po podłączeniu to radio gra, złapałem nawet Program Pierwszy z Warszawy, jednak dźwięk jest mocno zniekształcony przez zakłócenia, ale to jest albo wina anteny którą wykonałem z kabla, albo po prostu zasyfione jest radio i ten kondensator pojemnościowy i to przez to. Najgorzej jest z potencjometrem - ani wte ani wewte czyli nie da się ani ściszyć ani podgłosić radia. I jakby tego było mało nie działa w nim wyłącznik i poprzedni właściciel przylutował druciki tak żeby radio działało.

  Przedstawiłem Wam już historię radia, teraz czas na pytania.

  1. Na przyszłość - czym czyścić szybki skali, tak aby nie zmyć napisów a wyczyścić szybkę?
  2. Co mam zrobić z potencjometrem który nie reguluje głośności i nie wyłącza radia?
  3. Chcę odnowić obudowę radia - czy lepiej najpierw pomalować brązową ramkę a później polakierować obudowę lakierem bezbarwnym czy na odwrót? Chodzi mi o to żeby miało to ręce i nogi i żebym znowu nie walnął gafy jak z tą szybką.
  4. Co zrobić z zakłóceniami odbioru? Czy to wina braku uziemienia?  Na początek to tyle. Czekam na odpowiedzi. Bardzo proszę moderatorów o nieusuwanie tego tematu. Gdy rozwiążę wszystkie problemy z radiem napiszę że temat jest do zamknięcia.


  Ps. Chętnie kupię gałki oraz szybkę do radia, jeśli ktoś ma proszę napisać na gg 7228749
 • e-mierniki
 • #2
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Quote:
  1. Na przyszłość - czym czyścić szybki skali, tak aby nie zmyć napisów a wyczyścić szybkę?

  Było już wiele apeli, wystarczyło ruszyć głową i poszukać przez dwie minuty :? Trzeba je czyścić na sucho, chusteczkami do nosa czy flanelą. Z dala od wody i innych rozpuszczalników.
  Quote:
  2. Co mam zrobić z potencjometrem który nie reguluje głośności i nie wyłącza radia?

  Wymontować i otworzyć. Jeśli przy przekręcaniu go do skrajnej pozycji czujesz cyknięcie, to jest to wina popalonych styków, które ktoś ominął drutem - trzeba tę sekcję otworzyć i styki wyczyścić. Jeśli zaś cyknięcia nie czuć, to wyłącznik się rozleciał i został zadrutowany, trzeba wymieniać.
  Quote:
  3. Chcę odnowić obudowę radia - czy lepiej najpierw pomalować brązową ramkę a później polakierować obudowę lakierem bezbarwnym czy na odwrót? Chodzi mi o to żeby miało to ręce i nogi i żebym znowu nie walnął gafy jak z tą szybką.

  Pokaż zdjęcia.
  Quote:
  4. Co zrobić z zakłóceniami odbioru? Czy to wina braku uziemienia?

  Jakiego rodzaju są to zakłócenia? Przed przystąpieniem do eksploatacji zmuszony jesteś do wykonania kilku pomiarów, m.in. napięcia zasilającego anody i prądu anodowego UBL21.

  PS. Wiesz, że blacha, na której zmontowany jest układ, połączona jest z jednym biegunem sieci?
 • e-mierniki
 • #3
  GamaD
  Level 12  
  Co do potencjometru to chyba się rozleciał, alew potem to jeszcze sprawdzę może jak raz uda mi się go naprawić. Zdjęć radia nie dam bo nie mam czym zrobić. Jakiego rodzaju są to zakłócenia? To jest coś takie jakbyś nie dostroił stacji.
  Tak wiem, do starych sprzętów mam ogromny respekt.
 • #4
  marcin_oizo
  Level 28  
  Zakłócenia odbioru mogą być (są na 100%) spowodowane obecnością w pobliżu radia (w tej samej sieci zasilającej) włączonego do prądu komputera, telewizora bądź telefonu komórkowego pod ładowarką.
  Wszelki nowoczesny sprzęt RTV i AGD sieje do sieci aż się płakać chce.
  Przed jakąkolwiek naprawą wyłącz z gniazdka komputery, komórki i pogaś telewizory. Zobaczysz poprawę.
  Wszystkie części jakie potrzebujesz kupisz na allegro, Pionierki w częściach nie są drogie, są skale, potencjometry, głośniki, wszystko...
  Pozdrawiam i uczulam na uważanie! Pionier nie ma transformatora zasilającego więc występuje na nim prawie napięcie równe napięciu sieci!
 • #5
  GamaD
  Level 12  
  Dzięki za odpowiedź. Doskonale wiem, ile to zakłóceń sieje komputer, dlatego radio wyniosłem na strych. Jak widać nie rozumiecie o co mi chodzi, to jest dźwięk jakby po prostu nie była dostrojona stacja, lub bardziej przypomina przesterowane nagranie na taśmie. Jeśli słyszeliście przesterowane nagranie na magnetofonie (w to nie wątpię a jeśli nie to możecie sobie wykonać takie) to wiecie o co mi chodzi. Zaraz zacznę bawić się z potencjometrem...

  Dodano po 1 [godziny] 41 [minuty]:

  No i pokombinowałem i niestety nie naprawiłem... wydaje mi się że dobrze zrobiłem bo tą blaszke co dotyka ścieżki dogiąłem i na 100% łączy. Może źle jest połączony? Może ktoś mi zrobić zdjęcie jak ma być podłączony? A co do wyłącznika to faktycznie, pękła taka plastikowa część i nie idzie jej naprawić - próbowałem. Chętnie odkupie takie potencjometr, więc prosze pisać jak ktoś ma taki.

  Dodano po 52 [minuty]:

  Witam ponownie! Jednak naprawiłem potencjometr - okazało się że odpadł 1 kabelek dlatego nie działała regulacja głośności ale już działa. Jednak nie scisza do końca, czy tak ma być?
  Kolejna sprawa to buczenie - nawet jak jest ściszona głośność to buczy. Czy tak ma być?

  Dodano po 2 [godziny] 5 [minuty]:

  Nowy potencjometr już zamówiony na allegro

  Dodano po 51 [minuty]:

  Dodam jeszcze że co do malowania obudowy to okazuje się że brązową ramkę można zdjąć, także sobie ją zdejme pomaluje i osobno pomaluje obudowe. Czekam na odpowiedzi co do w/w pytań
 • #6
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Wykonaj pomiary w opisanych przeze mnie punktach układu.
  Domniemuję, iż zużyta UY1N i/lub przeciążona UBL21 powodują spadek napięcia anodowego, co powoduje takie właśnie przesterowanie.

  Czy anoda jakiejkolwiek z lamp nie robi się czerwona?
 • #7
  GamaD
  Level 12  
  Nie lampy żarzą sie normalnie. W jakich punktach mam niby te pomiary wykonać?
 • #8
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  GamaD wrote:
  W jakich punktach mam niby te pomiary wykonać?

  stołek_-92 wrote:
  Przed przystąpieniem do eksploatacji zmuszony jesteś do wykonania kilku pomiarów, m.in. napięcia zasilającego anody i prądu anodowego UBL21.
 • #9
  GamaD
  Level 12  
  Miernik mam uszkodzony, pokazuje jakieś dziwne napięcia... radio jest ok bo był u mnie elektronik amator ale z większym doświadczeniem i lepszym sprzetem ode mnie i powiedział że radio dobre tylko lampy dać nowe. Które lampy w tym radiu odpowiadają za tor radiowy?
 • #10
  cirrostrato
  Level 37  
  GamaD wrote:
  Które lampy w tym radiu odpowiadają za tor radiowy?
  To zostawiam bez komentarza.A wyłącznik w potencjometrze można wymienić na identyczny gabarytowo z podobnego(oporność bez znaczenia jak chodzi o wyłącznik) najlepiej nowego potencjometru,bywają na Wolumenie.
 • #11
  GamaD
  Level 12  
  DOymślam się że te lampy to UCH21. Dobrze myślę?
 • #12
  Grzegorz Markowski
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Za wyjątkiem UY1N, wszystkie lampy w tym odbiorniku pracują w "torze radiowym".

  GM
 • #13
  GamaD
  Level 12  
  Dzięki to teraz będę polował na nowe lampy :)

  Radio dzisiaj polakierowałem lakierobejcą wygląda nieźle jeszcze jutro dam z 2 warstwy jak wyczytałem na internecie. Ramka pomalowana na brązowo, kolor lakierobejcy to orzech i radio jest ciemniejsze niż w oryginale, wg mnie super :) ramka brązowa, ciekawe połączenie :) robiłem przymiarkę i fajnie wygląda ;] jak złożę do kupy to dam zdjęcia.
 • #14
  GamaD
  Level 12  
  Czy to, że radio ma teraz kolor "ciemny orzech" czy tam średniociemny a był dużo jaśniejszy to ktoś mi zarzuci to za dewastację? Myślę że nie. Ramkę głośnika i skali pomalowałem na brązowo i musze powiedzieć że fajnie to wyszło :) obudowa po przejściach niestety i idealnego koloru nie będzie, bo niektóre miejsca są mocno spiłowane papierem ściernym (były bąble) lub zaszpachlowane dziury.
  Poniżej fotka, jeśli ktoś ma pomysł co zrobić z tymi "odbarwieniami" po prawej stronie radia?

  Remont Radia Pionier U
 • #15
  GamaD
  Level 12  
  Dziś ponownie pomalowałem radio i nie przyniosło to żadnych rezultatów, trudno musi tak zostać. Ew nowy fornir by załatwił sprawę. Kwestie obudowy mam już za sobą. Teraz pora na wymianę lamp :)
 • #16
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  GamaD wrote:
  DOymślam się że te lampy to UCH21. Dobrze myślę?

  Chyba jednak nie całkiem, bo o ile masz na myśli te lampy które pracują z sygnałami o częstotliwościach ponadakustycznych, to tak jak jeden z Przedmówców napisał, dotyczy to wszystkich lamp z wyjątkiem UY1N. To trochę nietypowy układ, który stal się typowym (np w odbiornikach rodziny "Mazura") za sprawą firmy Philips ktora wymyśliła odbiornik zawierający tylko 2 typy lamp wzmacniających. I tak, pierwsza lampa UCH21 pracuje w typowym dla niej zastosowaniu heterodyny i mieszacza, druga natomiast pełni rolę wzmacniacza p.cz. (heptoda) i przedwzmacniacza m.cz. (trioda). Lampa UBL21 oprócz funkcji wzmacniacza mocy pełni także rolę detektorów AM i ARW.

  Pozdrawiam
  Tomek Janiszewski
 • #17
  GamaD
  Level 12  
  Rozumiem, ale decyzja już zapadła - wymieniam wszystkie prócz UY1N. Na allegro właśnie licytuję skalę do Pionierka. Z tego co słyszałem istniały dwie wersje, z krótkim pasmem fal krótkich i dłuższym. Ktoś może mi powiedzieć jak to było i pomóc stwierdzić jakie ja mam w moim Pionierze?
 • #19
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  GamaD wrote:
  Rozumiem, ale decyzja już zapadła - wymieniam wszystkie prócz UY1N.

  Zamiast wymieniać w ciemno, lepiej pomierz prądy anodowe lamp UCH21. Niestety w przypadku systemów heptodowych wymagać to będzie rozłaczenia kabelków i wpięcia miliamperomierza, chyba że potrafisz dokładnie zmierzyć rezystancje cewek filtrów p.cz - wtedy wystarczy zmierzyć woltomierzem (najlepiej nie cyfrowym bo ten potrafi zgłąbieć) spadek napięcia na nich. W przypadku UBL21 zwykle jest dobrze już wtedy jeśli parzy, niestety zużycia diod detekcyjnych niedasie tak wykryć.
  Quote:
  Z tego co słyszałem istniały dwie wersje, z krótkim pasmem fal krótkich i dłuższym. Ktoś może mi powiedzieć jak to było i pomóc stwierdzić jakie ja mam w moim Pionierze?

  Może się mylę, ale miało to chyba związek z konstrukcją cewki heterodyny KF.
  Mam wersję z dłuższym "nieprawomyślnym" zakresem (49-16m) i tam cewka heterodyny nawinięta jest na pięknym "gwiaździstym" karkasie, ze żłobkami ustalającymi położenie zwojów a tym samym zapewniającymi stabilność. Czy ktoś kto ma wersję z "kumunistycznym", "ocenzurowanym" zakresem 49-31m może potwierdzić, że tam cewka heterodyny KF nawinięta jest na zwyczajnym walcowym karkasie, nie różniącym się od karkasu obwodu wejściowego? Zresztą jeśli okaże się że skala nie pasuje do zakresu jakim się dysponuje, można radio przestroić, i będzie to dużo prostsze niż przestrajanie lampowych głowic UKF.

  Pozdrawiam
  Tomek Janiszewski