Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka to głowica?, z jakiego radia?

12 Cze 2009 14:57 2884 8
  • Poziom 17  
    Z jakiego radia jest ta głowica i jaka lampa tam siedziała? Mam kilka lamp to może jakieś radio udało by mi się złożyć.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    Głowica typu DEA, z polskich odbiorników końca ery lampowej - lata siedemdziesiąte i końcówka sześćdziesiątych. W środku siedzi ECC85. Popatrz na schematy takich radyj jak Trubadur, Relaks, Klawesyn.

Pracuje w zakresie OIRT tzn. 66-74MHz.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    stołek_-92 napisał:
    Pracuje w zakresie OIRT tzn. 66-74MHz.

Przypomnę że można ją przestroić na nowy zakres (cały: 87,5-108MHz), ale łatwe to nie będzie. W przypadku dwóch egzemplarzy jakie dotąd udało mi się przystosować, trzeba by raczej mówić o rekonstrukcji, z zachowaniem mechaniki, no i lampy.
  • Poziom 17  
    Gdzieś przeczytałem że głowice lampowe mają wytrawione cewki na płycie i żeby je przestroić należy wytrawić nową. Czy to prawda? Mam w swoich zbiorach ECC85 ale nie jestem pewny czy jest dobra. Może mi ktoś podpowie jak ją sprawdzić.
  • Admin Grupy Retro
    O testowaniu lamp jest sporo w Internecie, na forum i w przyklejonym temacie u góry działu.

Opis przestrajania (niewymagający wielkich interwencji) także jest gdzieś w dziale, kieruj się słowami "przestrajanie DEA". Piękny artykuł zamieścił AlekZ.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    albion1 napisał:
    Gdzieś przeczytałem że głowice lampowe mają wytrawione cewki na płycie i żeby je przestroić należy wytrawić nową. Czy to prawda?

Nienienienie. Głowica DEA ma wprawdzie drukowane cewki, są to jednak cewki szerokopasmowego filtru wejściowego (i to wytrawione na oddzielnej, niewielkiej dwustronnej płytce wlutowanej w płytkę główną), który lepiej lub gorzej przeniesie i zakres CCIR, zwłaszcza gdy zmieni się pojemność kondensatorów. Zasadnicze cewki są nawijane srebrzanką, na żłobkowanych karkasach z laminatu fenolowo - papierowego. I właśnie te karkasy stanowią głowny problem: aby zwiększyć zakres przestrajania z zachowaniem istniejących rdzeni ferrytowych (o niewielkiej przenikalności) zwykle okazuje się konieczne wykonanie nowych karkasów, o cieńszych ściankach. Wykonałem je z dwóch warstw przesyconego Epidianem papieru zeszytowego, jednak taka konstrukcja nie zapewniła dobrej stabilności termicznej, tym bardziej że z obwodu heterodyny trzeba było usunąć jeden z kondensatorów (27pF) służący do kompensacji termicznej. W efekcie dopiero po upływie kilkunastu minut od włączenia częstotliwość odbierana przestaje "płynąć". Być moze lepsze rezultaty przyniosłoby użycie rurek laminowanych z pasma włókna szklanego. Co do płytki, to wykonałem ją istotnie na nowo, poszerzając ścieżki w celu zmniejszenia indukcyjności pasożytniczych (które też zawężają zakres przestrajania) oraz zmieniając konfigurację stopnia w.cz. na układ wspólnej siatki, co wprawdzie zmniejszyło nieco wzmocnienie, ale zmniejszyło pojemności pasożytnicze i umożliwiło zastosowanie cewki obwodu wejściowego o większej indukcyjności dzieki czemu wpływ indukcyjności pasożytniczych zostal zredukowany na tyle że udało się pokryć pełen zakres: w Warszawie od Radia Maryja po Radio Zet. Niewykluczone że niektóre egzemplarze, wyposażone w lepsze rdzenie nie wymagają tak radykalnych przeróbek.
    Cytat:
    Mam w swoich zbiorach ECC85 ale nie jestem pewny czy jest dobra. Może mi ktoś podpowie jak ją sprawdzić.

Odwzorować konfigurację w jakiej pracuje lampa we wzmacniaczu w.cz. głowicy, włączając między katodę a siatkę rezystory 180Ω, i podłączając przez rezystor 1kΩ napięcie zasilające 250V między siatkę i anodę. Sprawdzić czy w tych warunkach prąd każdego systemu jest zbliżony do znamionowego (10mA). Im jest mniejszy od tej wartości tym bardziej zużyta jest lampa.

Pozdrawiam
    Tomek Janiszewski
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 32  
    Cytat:
    Może lepszym rozwiązaniem będzie podłączenie anteny do tej głowicy przez konwerter kwarcowy

Ale wtedy z pełnolampowego radiodbiornika zrobi się kundel :(
    Tomek Janiszewski
  • Pomocny post
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
    Tomek Janiszewski napisał:
    Wykonałem je z dwóch warstw przesyconego Epidianem papieru zeszytowego, jednak taka konstrukcja nie zapewniła dobrej stabilności termicznej, tym bardziej że z obwodu heterodyny trzeba było usunąć jeden z kondensatorów (27pF) służący do kompensacji termicznej. W efekcie dopiero po upływie kilkunastu minut od włączenia częstotliwość odbierana przestaje "płynąć". Być moze lepsze rezultaty przyniosłoby użycie rurek laminowanych z pasma włókna szklanego.

To nie tylko karkas wpływa na stabilność termiczną.

Po pierwsze pojemności lampy zależą od natężenia prądu anodowego. Czyli zmiany ustaną jak w pełni rozgrzeją sie wszystkie lampy w radiu (spadki napięć w zasilaczu).

Masz inne kondesatory w układzie heterodyny. Ten kondesator 27pF kompensuje współczynniku temperaturowe całości głowicy. Całości bowiem wzmacniacz w.cz wpływa na częstotliwość heterodyny.

Płytka drukowana. Nagrzewa się i zmienia swoje parametry.

Dziwię się że nie widzisz kondesatorów sprzęgających wzmacniacz w.cz. z mieszaczem. Otóż je można wykorzystać do kompensacji - tylko zastosować tez z właściwym współczynnikiem i dobrać ich odległość zamontowania od źródła ciepła czyli lampy - wyprowadzenia kondesatorów, podstawki przewodzą ciepło... niestety sprawdzenie można robić tylko po całkowitym zmontowaniu głowicy - wsadzenie płytki z elementami do metalowego ekranu/obudowy zmienia warunki cieplne.

Trzeci krok - przerobić detektor stosunku i zastosować ARCz. Najskuteczniejsze.

Jest jeszcze jeden sposób na odstrajanie się... Im silniej ograniczany jest sygnał we wzmacniaczu p.cz. tym mniejsza selektywność tegoż wzmacniacza. Np. za EBF89 dać ogranicznik na 6BN6 (ruski odp. to 6A3P bardzo skuteczny) i skompensować poziom na stopniu z heptalową 6K4P (obydwie lampy są heptalowe). sprzężenie pomiędzy 6BN6 i 6K4P bez filtru p.cz i obwodu LC. Sprawdzone w praktyce - poprawi jakość odbioru, symetrię detektora stosunku, odczuwalne jest poszerzenie pasma p.cz. - wiesze odstrojenie bez zauważalnych zniekształceń.

Dwa powyższe rozbudowują odbiornik.