Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuje urzadzenia do rozdzielania sygnalu z anteny sat.

16 Maj 2004 16:07 8356 16
  • Poziom 10  
    witam
    poszukuje urzadzenia (juz gotowego) ktory rozdziela sygnal z anteny satelitarnej i zwyklej anteny naziemnej (jezeli to mozliwe polaczonych razem). nie mam pojecia jak to sie w ogole nazywa (szukalem pod "rozdzielacz" i lipa:( ).
    do tego urzadzenia potrzebuje podlaczyc 7 telewizorow
    jestem zainteresowany kupnem czegos takiego
    sorki ale jestem zupelnym laikiem (w sprawadch tu poruszanych:) ) i mam nadzieje ze sie wyrazilem jasno
    dziex za odpowiedzi
  • Computer Controls
  • Poziom 26  
    jak ktos ma schemat tego to niech wrzuci
  • Computer Controls
  • Poziom 11  
    Urządzenie to multiswitch, które sumuje syg sat z sygnałem tv naziemnej, następnie zsumowane sygnały wędrują w jednym kablu do gniazda RTV SAT które je rozdziela. W twoim wypadku musisz zastosować multiswitsh 9/8. Liczba 9 ozn wej. czyli musisz zastosować konwentery Quatro + wej tv, liczba 8 ozn. wyjścia.Jeżeli jesteś laikiem to nie kombinuj bo szkoda twojego czasu z kontaktuj się lepiej z doswiadczonym instalatorem
  • Specjalista elektryk
    witam

9 wejść - trochę przesadzone - zależy ile kierunków z satelity kolega chce sciagać - najczęściej zakłada się na dwa kierunki - hotbird, astra
    czyli 4 wejscia sat i jedno zwykłe Tv np.: z szerokopasmówki
    pozdrawiam

a tutaj to narysowali ;) http://www.dipol.com.pl/bib06.htm
  • Poziom 10  
    instalowac bedzie mi to fachowiec a ja chcialem sie tylko dowiedziec co i jak :)
    dziekuje wszystkim za odpowiedzi
    jestem teraz o doswiadczenie madrzejszy :)
  • Poziom 24  
    Witam
    Jednak muszę uzupełnić odpowiedzi, bo kolega Menka trochę zamieszał, choć link dobry ale dla laików może być mało zrozumiały.
    Na każdego satelitę musi być na antenie jeden konwerter Quatro, który ma 4 wyjścia.
    Najczęściej instaluje się na dwa satelity (Astra - HotBird) wtedy 8 kabli z anteny satelitarnej + dodatkowy z naziemnej.
    I wtedy multiswitch 9 wejściowy z 8 wyjściami (bo z 7 nie ma).
    Programów satelitarnych oczywiście nie odbierzesz bezpośrednio na telewizorach - potrzebna jest odpowiednia liczba tunerów sat. Choć może być jeden tuner, ale wtedy przy pomocy powrotnego kabla od niego przez modulator do multiswitcha uzyskasz bezpośrednio na wszystkich TV program sat. (wszędzie ten sam wybrany na tunerze).
    Jeżeli macie jeszcze tunery analogowe bez DiSEqC to warto zainstalować multiswitch z możliwością wyboru sposobu przełączania satelitów (dobre firmy mają takie w ofercie).
    Pozdrawiam
  • Specjalista elektryk
    tomarex napisał:
    Witam
    Jednak muszę uzupełnić odpowiedzi, bo kolega Menka trochę zamieszał, choć link dobry ale dla laików może być mało zrozumiały.
    Na każdego satelitę musi być na antenie jeden konwerter Quatro, który ma 4 wyjścia.
    Najczęściej instaluje się na dwa satelity (Astra - HotBird) wtedy 8 kabli z anteny satelitarnej + dodatkowy z naziemnej.
    I wtedy multiswitch 9 wejściowy z 8 wyjściami (bo z 7 nie ma).
    Programów satelitarnych oczywiście nie odbierzesz bezpośrednio na telewizorach - potrzebna jest odpowiednia liczba tunerów sat. Choć może być jeden tuner, ale wtedy przy pomocy powrotnego kabla od niego przez modulator do multiswitcha uzyskasz bezpośrednio na wszystkich TV program sat. (wszędzie ten sam wybrany na tunerze).
    Jeżeli macie jeszcze tunery analogowe bez DiSEqC to warto zainstalować multiswitch z możliwością wyboru sposobu przełączania satelitów (dobre firmy mają takie w ofercie).
    Pozdrawiam

Witam

zgadzam się z kolegą - tylko jedna sprawa - obecnie zakłada się (najprościej) konwerter dualny czyli 1 wyjście ma w sobie V/H drugie wyjście także V/H po podłączeniu do switcha - zostają rozpoznane odpowiednio V i H. Nie pamiętam nazwy konwenterów - ale już dwókrotnie tak zakładałem instalacje - nie trzeba ciągnąć podwójnej ilości przewodów do switcha - faktycznie ten link pokazuje 8 wejść (9 tv) ale jest to "stare" rozwiązanie.
    pozdrawiam
  • Poziom 17  
    menka napisał:

obecnie zakłada się (najprościej) konwerter dualny czyli 1 wyjście ma w sobie V/H drugie wyjście także V/H po podłączeniu do switcha - zostają rozpoznane odpowiednio V i H.

mógłbyś to trochę uściślić albo podać jakieś linki ? Bo może nie jestem na bieżąco, ale nie wyobrażam sobie, jak do konwertera z dwoma wyjścami można podłączyć 4 niezależna tunery, z których każdy ma odbierać w innej kombinacji pasmo-polaryzacja.
  • Specjalista elektryk
    Zbylu napisał:
    menka napisał:

obecnie zakłada się (najprościej) konwerter dualny czyli 1 wyjście ma w sobie V/H drugie wyjście także V/H po podłączeniu do switcha - zostają rozpoznane odpowiednio V i H.

mógłbyś to trochę uściślić albo podać jakieś linki ? Bo może nie jestem na bieżąco, ale nie wyobrażam sobie, jak do konwertera z dwoma wyjścami można podłączyć 4 niezależna tunery, z których każdy ma odbierać w innej kombinacji pasmo-polaryzacja.

proponuje koledze szeroko otoworzyć oczy i czytać uważnie posty powyżej, zanim udzielisz odpowiedzi, a wyraźnie z tego postu wynika, - że mowa jest o podłączeniu konwertera nie do 4 tunerów, tylko do multiswitcha, analogicznie drugi podłączony konwetrer dulany , pozwoliłby na odebranie drugiego kierunku z satelity.
  • Poziom 17  
    Czytałem kilkakrotnie, i widzę, że za bardzo uprościłem pytanie.

Mamy 7 tunerów z telewizorami. Podłączamy je do multiswitcha z ośmioma wyjściami. Jedno wyjście zostaje wolne. Aby odbierać sygnał z 2 satelitów i naziemnej potrzeba do multiswitcha jeszcze podłączyć 2 konwertery sat oraz sygnał z naziemnej anteny. Do tej pory jest ok.

W dużym uproszczeniu, każdy z tunerów może zażądać od konwertera (a właściwie multiswitcha) 4 różnych sygnałów - dlatego stosuje sie konwertery quadro mające każdy z tych "sygnałów" wyprowadzony osobnym kablem.

W omawianym układzie, wychodzi nam 8 kabli z 2 konwerterów (po 4 na każdy) + kabel do naziemnej, co daje razem 9.
    To podobno jest "stare rozwiązanie".

Chciałbym dowiedzieć się czegoś o "nowym" rozwiązaniu, gdzie miałoby niby być o połowe mniej kabli pomiędzy konwerterami, czyli jak wnioskuję 4+1.
  • Specjalista elektryk
    Witam

ok, to więc tak: chodzi o otrzymanie polaryzacji załózmy V(dla hotbirda) H(dla hotbirda) oraz V(astra) H(astra) zgadzamy się tak?? w momencie gdy puszczamy sygnał z tunera w polaryzacji H(astra) - otrzymujemy ją ponieważ switch działa w tej chwili jako rozgałęźnik i udostępnia tą polaryzacje z jednego z konwerterów, w tym samym czasie switch udostepnia (dla innego tunera) polaryzacje V(astra) ponieważ bieże ją z drugiego wyjścia tego samego konwertera - czy zgadzamy się???
    w kablówce(bardziej w starych zbiorówkach) np stosujemy konwertery z osobnymi polaryzacjami osobno na V i osobno na H i w tym momencie, żeby zasilić kilka tunerów z jednej polaryzacji stosuje się rozgałęźniki o odpowiedniej liczbie wyjść(w zależności ile tunerów stosujemy) odpowiednikiem takiego rozgałęźnika jest switch, który udostepnia nam odpowiednią polaryzacje.(rozdziela ją) pomiędzy tunery, które zadały żądaną polaryzację. czy zgadza się Pan w tej kwestii?
    pozdrawiam i czekam za odpowiedzią

ostatnio instalacje jaką wykańczałem 2 kierunki Astra ,Hotbird - działa na 4 tunerach - multiswitch na 4 wyjścia, 4 wejścia - przy antenie 2 konwertery podwójne(albo dualne jak kto woli) 1(v/h / v/h) i 2 (v/h / v/h)
    czyli 4 przewody od satki
    p.s. sorki za:"proponuje koledze szeroko otoworzyć oczy i czytać uważnie posty powyżej, zanim udzielisz odpowiedzi" trochę mnie poniosło na zdanie: ...jak do konwertera z dwoma wyjścami można podłączyć 4 niezależna tunery... pozdrawiam
  • Poziom 17  
    menka napisał:
    chodzi o otrzymanie polaryzacji załózmy V(dla hotbirda) H(dla hotbirda) oraz V(astra) H(astra)

a co z przełączaniem l.o. na górne i dolne pasmo dla każdej z polaryzacji ?
    menka napisał:

w momencie gdy puszczamy sygnał z tunera w polaryzacji H(astra) - otrzymujemy ją ponieważ switch działa w tej chwili jako rozgałęźnik i udostępnia tą polaryzacje z jednego z konwerterów, w tym samym czasie switch udostepnia (dla innego tunera) polaryzacje V(astra) ponieważ bieże ją z drugiego wyjścia tego samego konwertera

a jeśli trzeci tuner zechce teraz odebrać coś z innego pasma niż aktualnie wybrane dla konwertera pracującego we właściwej dla niego polaryzacji ?
    menka napisał:

odpowiednikiem takiego rozgałęźnika jest switch, który udostepnia nam odpowiednią polaryzacje.(rozdziela ją) pomiędzy tunery, które zadały żądaną polaryzację. czy zgadza się Pan w tej kwestii?

owszem, zgadzam się, tyle że polaryzacja to nie wszystko
    menka napisał:

ostatnio instalacje jaką wykańczałem 2 kierunki Astra ,Hotbird - działa na 4 tunerach - multiswitch na 4 wyjścia, 4 wejścia - przy antenie 2 konwertery podwójne(albo dualne jak kto woli) 1(v/h / v/h) i 2 (v/h / v/h)
    czyli 4 przewody od satki

Niech zgadnę, czy aby nie brakuje niektórych programów ? Hehe, i czy satelity przełacza się sygnałem 22kHz ? ;)
    Na analogu obecnie nieduża strata, ale przy cyfrowych tunerach trochę programów zabraknie w takim układzie.
  • Specjalista elektryk
    Witam
    wszedłem w temat głębiej i muszę zwrócić Tobie honor,
    te instalacje faktycznie były dla analogowych tunerów, przesuniete 22kHz - nie wymyśliłem ich sobie, po prostu tak są zrobione - kontaktowałem się jeszcze z kilkoma osobami w tym fachu - zdania także mieli podzielone - ale po analizie wychodzi na to, że klienci zostali pozbawieni kilku programów. :? może nie aż tak ważnych - skoro nie było reklamacji, co do cyfrowych -byłby większy problem
    pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Rzecz jest ogólnie znana (dla ludzi w temacie) ale może nie pod polską - zresztą nie błędną nazwą "rozdzielacz" , ale po angielsku nazywa się toto "splitter" , a w przypadku przymusu zasilenia trochę więcej odborników niż 3 musi to być "active splitter" czyli rozdzielacz aktywny (z wbudowanym szerokopasmowym wzmacniaczem w.cz.).
    Oczywiście jeżeli wchodzi w grę "wpuszczenie" do toru transmisyjnego sygnału z eteru (np. z zespołu anten typu yagi - oczywiście muszą posiadać zwrotnicę antenową) to też niezbędny będizie sumator. Wcześniej wspomniane elementy są możliwe do zakupu - wystarczy poszukać - każda poważna firma zajmująca się TV-sat i urządzeniami do dystrybucji posiada takie elementy.
    Samodzielna budowa czegoś takiego jest co najmniej nieopłacalna , gdyż przy tych częstotliwościach (VHF i a szczególnie UHF) wymagana jest duża precyzja wykonania obwodu drukowanego - co jeżeli chodzi o warunki domowe (linie paskowe , przy pomocy pisaka ?? :)), może być kłopotliwe.
  • Poziom 24  
    menka napisał:
    klienci zostali pozbawieni kilku programów. :? może nie aż tak ważnych - skoro nie było reklamacji, co do cyfrowych -byłby większy problem

nie tyle byłby większy co nie do przyjęcia - wystarczy sprawdzić w wykazach programów co gdzie nadają - jak klienci się zorientują to przeklną takiego wykonawcę.
    Tego typu rozwiązania stosowało się wiele lat temu.
    Błędne nazewnictwo również kolegi Menka:
    Konwerter Dual - posiada dwa wyjścia - 1' polaryzacja V, 2' polaryzacja H - tylko dolne pasmo, obecnie nie stosowany typ. Gdyby zastosować Twina fulband też będzie problem z górnym pasmem.
    Podsumowując jeśli komuś się zrobił mentlik odpowiedź na post jest podana przez " Wojtek26 " i w mojej pierwszej wypowiedzi.
    Pozdrawiam.