Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana częstotliwości radia

12 Cze 2009 15:49 10002 8
  • Poziom 10  
    Witam,

mój dziadek ma takie stare radio, które ustawione na stare częstotliwości. Dziadek poprosił mnie żebym mu to zmienił żeby odbierało np. RMF FM itp. Powiem od razu że w ogóle pojęcia nie mam co mam tam zrobić, za co się zabrać. Wielu z was od razu mi doradzi pewnie kupno nowego radia jednak ja od razu mówię, że to w grę nie wchodzi bo to radio ma dla dziadka wartość sentymentalną :P:P. Na dniach dopisze dokładnie co to za model i wrzucę zdjęcia ;).

Z góry dziękuję.
  • Poziom 14  
    Wariant I.
    Do starej obudowy wstawiasz współczesną płytę z radyjka z elektronicznym wyszukiwaniem. Może być z radia samochodowego Jedyny problem, to przełącznik (nowe/stare) i przycisk wyszukiwania. Nie niszczysz oryginału, a masz 2w1. Warto przemyśleć.
    Przestrajanie głowicy UKF, to skomplikowana czynność, nie zawsze daje oczekiwane efekty. Miałem kiedyś w testowaniu takie ustrojstwo do przeciągania częstotliwości UKF instalowane na antenie. Stereo nie chodziło. Kiedyś w kraju był problem odwrotny, radia z "zachodu" przestrajano na "naszą" częstotliwość.
  • Poziom 34  
    Wariant II (sprawdzony i dobry + szybki montaż za niewielką cenę).
    Również nie zalecałbym niepotrzebnego a czasami wręcz zbędnego ingerowania w oryginalne obwody w.cz. głowicy UKF. Pomimo obaw kolegi przedmówcy - jednak najprostszym sposobem przestrojenia takiego radia jest zakup (około 10 zł) i zamontowanie płytki konwertera OIRT/CCIR (w tym wypadku konwencjonalny konwerter kwarcowy na układzie scalonym powinien wystarczyć). Zamontowałem to wielu starszym osobom, czasem za przysłowiowe "Bóg zapłać" tyle, że podstawą było aby taki starszy odbiornik priorytetowo odbierał rozgłośnię RM, a potem inne stacje.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Wariant III.

W rączkę śrubokręt i rozkręcić radyjko a potem ruszyć dwa rdzenie w cewkach i (w razie potrzeby) obciąć dwa kondensatory. :D

Musimy jednak wiedzieć co to za radio. ???

Pozdrawiam.
  • Poziom 40  
    A kiedyś można było kupić takie konwertery chyba sowieckiej produkcji. Zakładało się toto na antenę teleskopową delikwenta OIRT i ponoć to nawet działało tyle że trzeba było to zasilać extra bateryjką.
    Przy takiej opcji - zero grzebania w cacku Szanownego Dziadziunia ;) (jeśli nadajnik UKF nie jest za daleko)
  • Poziom 10  
    więc tak radyjka te to są radyjka samochodowe SAFARI 2A oraz SAFARI 5 SMP-502 dziadek mówi ze to sprzed wojny :D jak zacząłem to rozkręcać to płakać mi się chce ;P dostępu do cewek jeszcze nie mam. jak rozbiorę to to powysyłam wam zdj. żebyście mogli mi dokładniej to powiedzieć :P
  • Poziom 33  
    Sugeruję konwerter.
    Safari - wredne sztuki do przestrajania. Głowice w pancernej blasze, upakowane jak do lotu na Księżyc. Odwijanie cewek, które wcześniej trzeba wylutować, a potem dostrajanie i rozciąganie zakresu...
  • Poziom 10  
    wzagra napisał:
    Sugeruję konwerter.
    Safari - wredne sztuki do przestrajania. Głowice w pancernej blasze, upakowane jak do lotu na Księżyc. Odwijanie cewek, które wcześniej trzeba wylutować, a potem dostrajanie i rozciąganie zakresu...

a mógłbyś więcej szczegółów wprowadzić do wypowiedzi?? :D jaki konwerter, gdzie i jak go zamontować :P byłbym wdzięczny :P A i jeszcze chciałbym żeby koszty przerobienia jednego radia nie przewyższały 20 zł ;)

Kolego czy w Twojej okolicy wyłączono wszystkie wyszukiwarki (nawet na google i elektrodzie). ???
    Regulamin pkt. 14 i pkt. 16 . [SP5ANJ]
    Wypis z regulaminu :
    14. Przed napisaniem nowego tematu każdy użytkownik jest zobowiązany do zapoznania się z zawartością danego działu oraz zawartych w nim ogłoszeń (niebieskie tematy). Powinien również użyć lokalnej wyszukiwarki w celu upewnienia się, czy temat nie był już poruszany na forum (link szukaj u góry strony).
    16. Za podstawowe przesłanie w działalności na forum uznaje się bezinteresowność, własną inicjatywę i przedsiębiorczość użytkowników. Nie będą akceptowane wszelkie formy lenistwa, i roszczeniowego charakteru prezentowane przez użytkowników.

Dla przykładu jeden z dziesięciu wyników wyszukiwania:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic234219.html