Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz Atx zakreci wiatrakiem i pada POmocy

16 Maj 2004 16:30 1975 14
  • Poziom 11  
    Mam oto taki zasilacz: Cmp Switchung power supply 300W p4. Zasilacz ten po podlaczeniu napiecia i zwarciu zeilonego z masa obraca kawalek wiatrakiem i ponizej nie dziala. Napiecie na przewodzie fialetowym jest 5volt. Porsze o rady jak dla laika poniewaz zasilaczami sie nie bawilem. Z gory dziekuej za podpowiedzi!!
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Moderator
    Witam ! ... rozkręć go i od strony kabli wychodzących do kompa jest radiator na nim masz najprawdopodobniej zwartą podwójną diodę i to raczej na +5V ale musisz mieć miernik by ją zmierzyć . Pozdrawiam
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 11  
    Mam miernik zailacz cay jest rozkrecony. Dam oczywiscie odpowiedz jak tylko pomierze wszystko i dziekuje jeszcze raz
  • Poziom 19  
    Ja mam podobny problem z zasilaczemL&C 250 watt ale diody schokiego są wporządku.
  • Moderator
    reksiomaly napisał:
    Ja mam podobny problem z zasilaczemL&C 250 watt ale diody schokiego są wporządku.
    :arrow: ... a standby masz w porządku?:?:
  • Poziom 19  
    Tak eszystko jest wporządku tylko niechce zaskoczyć.
  • Moderator
    ... jak mam to rozumieć nie chce zaskoczyć a wszystko jest w porządku pisz po ludzku jak się chcesz czegoś dowiedzieć !!! Ps. Wróżkę że mnie chcesz zrobić ?
  • Poziom 19  
    Sorry to nie tak miało zabrzmieć.Więc tak napięcia mam ok tranzystor ten od stanby ok 5 volt jest też na zielonym zasilanie jest calaki podmieniłem są ok na innym chodzą.Diody posprawdzałem elki po wymianie no chyba że któryś na samym wyjściu dostaje zwarcia.Tranzystory wszystkie w porządku.NIemam pojęcia co dalej.
  • Moderator
    ... odpal zasilacz przez żarówkę (włączoną szeregowo na zasilaniu sieci 40-60W ) i jeszcze jedno na elektrolitach tych dużych masz mieć około 310V ( potem sprawdź też czy jednakowo po wyłączeniu spada na nich napięcie mierząc je na przemian ) . Następnie koniecznie sprawdź diody duże po wylutowaniu razem z radiatorem nie sprawdzaj ich na płycie . Napisz co i jak tylko z sensem .
  • Poziom 23  
    A kluczujące po pierwotnej nie mają zwarcia B-E?
    Wymień jeszcze profilaktycznie tranzystorki (2SC945 zwykle) sterujące transformatorkiem sterujacym bazami kluczy. Często padają, a miernikiem ciężko to wykryć.
  • Poziom 12  
    Ze swojego doświdczenia zauważyłem że w tanich tajwańskich zasilaczach ATX występują dwa typowe uszkodzenia.
    1). Przebija diody na wtórnym, czego objawem często bywa efekt taki jak twój
    2). Z powodu wyschnięcia elektrolitu chyba 4,7uF "mała przetwornica" generuje zbyt wysokie napięcie zasilania TL494 , co skutkuje jego uszkodzeniem, często towarzyszące z wystrzeleniem elektrolitów po strone wtórnej i uszkodzeniani 2sc945
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Sprawdź czy tranzystor C945 stojący przy dużym radiatorze na wtórnej nie ma przebicia B-E !!! (sprawdź tak jak napisał tomek2000)
    Z tym, że w tym przypadku raczej wentylator nie zakręci.

Stawiał bym na diodę Schottky-ego na wtórnej, lub zimny lut obok TL-ki.

Głównie zwróć uwagę na miejsca wygrzane na laminacie.
    Czasami na zupełnie nowym zasilaczu trafia się mało widoczny zimny lut po stronie wtórnej.
    Czasami zmieniaja wartość opory startowe 220-470KO lub padają.

Możesz mieć również blok na którejś elce na wyjściu.
    Zobacz stan napięć na wyjściu w momencie startu zasilacza...
  • Poziom 27  
    Do wyjścia 12V podłącz 12V z amperomierzem w szereg i jak popłynie duży prąd to znaczy że masz walnięta diode na wyjściu. Analogicznie postąp z 5V i 3.3V i bedziesz wiedział. :)
    Mierząc je w układzie nic nie stwierdzisz poprawnie :)
  • Moderator Samochody
    Miałem podobną sytuację... zasilacz nawet wstawał, tylko strasznie piszczał a przy większym ociążeniu się wyłączał - przebity był jeden z tranzystorów sterujących kluczem - ładnie to wyszło na oscyloskopie.
  • Poziom 27  
    tzok masz racje tak czesto tez sie zdarza :) ze cholernie piszczy :( az uszy wiedna :D
    A jak jest dioda przebita to tylko chwile zakreci wiatrakiem i stanie..
    Pozdrawiam IjeSJot.