Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec olejowy + kominek z płaszczem - sterowanie

12 Jun 2009 16:45 5035 3
 • Level 15  
  Witam,

  U mnie jest obecnie:
  - piec olejowy ACV Delta (zbiornik w zbiorniku) - na zasileniu zawór trójdrogowy + pompa CO. W większości grzejniki, ale jest też podłogówka (kompletna rozdzielnica KAN z mieszaczem i pompą).

  Obenie instalator - moim zdaniem - zrobił nieprawidłowe podłączenie, bo tę rozdzielnicę do podłogówki wpiął jako belkę grzejnikową (czyli jak pompa CO chodzi, to ciepło dostają grzejniki i podłogówka, jak pompa CO sterowana sterownikiem pokojowym nie chodzi, wszędzie jest zimno). Kocioł sam dba o to, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w swoim zbiornku, więc przegrzew nie wchodzi w grę.

  Poprosiłem instalatora, aby zapobiegawczo zamontował rurę biegnącą bezpośrednio z kotła do zasilenia rozdzielacza podłogówki. Na razie niepodłączona.

  ************

  I tu pytanie i problem - jak do tego zestawu dojdzie kominek z płaszczem wodnym, to w jaki sposób powinno odbywać się sterowanie całością instalacji. Zakładam, że do podłogówki czynnik grzewczy powinien dochodzić cały czas - sama podłogówka poprzez zawór termostatyczny, jaki ma - będzie sobie sterowała temperaturą dla siebie. Opcjonalnie niezależne sterowanie obwodami podłogówki - to jest proste i jasne.

  A grzejniki - czy aby zapewnić odbiór ciepła z wymiennika płytowego z kominka - powinny to ciepło odbierać podczas palenia w kominiku? Wtedy pompa CO będzie chodził przez cały czas i sterownik pokojowy będzie niepotrzebny? A może inaczej? Ale wtedy kominek może przegrzewać kocioł.

  Proszę o pomoc,
  Michał
  [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • Heating systems specialist
  Temat regulacji takich układów jest na tyle skomplikowany i jest tyle różnych możliwości rozwiązania sterowania że ciężko jednoznacznie uznać, który z nich będzie najlepszy. Wielokrotnie na łamach tego forum instalatorzy kłócili się co jest lepsze i dlaczego. Więc osobiście nie będę się powtarzał.

  Ale wg mnie podłogówka ZAWSZE powinna pracować niezależnie od reszty instalacji a temperatura zasilania na obieg podłogowy ZAWSZE powinna być sterowana z temperatury zewnętrznej poprzez regulator pogodowy. Reszta (czyli grzejniki) mogą pracować na jakimś termostacie pokojowym. Do tego dochodzi kominek (czyli układ otwarty) więc należy go wpiąć poprzez wymiennik lub bufor ciepła i to w taki sposób, żeby kocioł gazowy "widział i czuł" że w kominku jest na tyle duża temperatura, że palnik w gazówce nie musi startować.

  michal49 wrote:

  Obenie instalator - moim zdaniem - zrobił nieprawidłowe podłączenie, bo tę rozdzielnicę do podłogówki wpiął jako belkę grzejnikową (czyli jak pompa CO chodzi, to ciepło dostają grzejniki i podłogówka, jak pompa CO sterowana sterownikiem pokojowym nie chodzi, wszędzie jest zimno).
  Michał


  Fakt. Bezsensowne rozwiązanie.
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • Level 15  
  Quote:

  Do tego dochodzi kominek (czyli układ otwarty) więc należy go wpiąć poprzez wymiennik lub bufor ciepła i to w taki sposób, żeby kocioł gazowy "widział i czuł" że w kominku jest na tyle duża temperatura, że palnik w gazówce nie musi startować.

  Kocioł - w moim przypadku olejowy - będzie wiedział, bo pracuje w ten sposób, że utrzymuje stałą, ustaloną pokrętłem - temperaturę w swoim zbiorniku co. Z kolei kominek będzie niejako wpięty w ten zbiornik i pompy od wymiennika rozpoczną wymianę ciepła. W kotle będzie odpowiednia temperatura - palnik olejowy nie będzie się włączał, bo nie będzie miał po co. Kominek się wygasi, woda w zbiorniku ochłodnie, palnik załączy się, aby dogrzać.

  **************************

  Zastanawiam się cały czas nad rozwiązaniem. W tej chwili wymyśliłem coś, do czego do końca nie jestem pewny, ale...
  - zasilenie z kotła - zawór mieszający trójdrogowy - pompa, a za nią trójnik: jedna odnoga na podłogówkę do rozdzielacza pompowo - mieszającego KAN73 z zaworem termostatycznym na wejściu (tutaj ustawienie max temperatury zasilania), druga odnoga do zaworu dwudrogowego z siłownikiem sterowanym termostatem pokojowym. W pomieszczeniu reprezentacyjnym robi się chłodno, sterownik otwiera zawór, grzejniki są ciepłe. Robi się gorąca, zawór jest zamykany, grzejniki zimne. Podłogówka cały czas ma zasilenie.

  Ale:
  - pompa od CO pracuje całą zimę, stąd pomysł zakupu pompy elekronicznej Grundfosa Alpha2 (ok. 550 zł) - steruje mocą w zależności od potrzeby, moc mininalma 5W.
  - pojawia się problem, co pompa ma robić w przypadku, gdy podłogówka nie będzie potrzebowała ciepła, a także zawór od grzejników będzie zamknięty. Pompowanie w próżnię? Stąd konieczność zrobienia zaworu typu by-pass - temat poruszyłem w innym wątku.

  *****************

  Praktyka pokaże, jak będzie z kominkiem - czy przy rozpaleniu kominka i rozpoczęciu wymiany ciepła z piecem / zbiornikiem w piecu - będę otwierał zawór od grzejników na stałe, aby był odbiór ciepła czy też uda się stosować regulator pokojowy z pomieszczenia reprezentacyjnego. Generalnie chodzi o to, czy kominek nie będzie się przegrzewał - zobaczymy.

  Oczywiście w pokojach (poza reprezentacyjnym) - na grzejnikach zawory termostatyczne.

  ******************

  W sprawie pompy wymyśliłem też rozwiązanie bardziej skomplikowane elektrycznie, ale myślę, że działające i co istotne - eliminujące konieczność budowy zaworu by-pass. Na podłogówce w miejsce zwykłego zaworu termostatycznego daję siłownik i sterownik pompy i on mierzy na belce zasilającej podłogówkę temperaturę - jak osiągnie zadaną, zamyka zawór / podaje napięcie. I ja te napięcie przechwytuję do przekaźnika.

  Zalety:
  - mogę w regulatorze zaprogramować np. nocne obniżenie temperatury podłogówki.

  *

  Podobnie w sterowniku pokojowym od grzejnika - gdy będzie za zimno w pomieszczeniu reprezentacyjnym, podaje napięcie na siłownik dwudrogowy i ja to napięcie przechwytuję na kolejny przekaźnik.

  *

  Z drugiej strony obu przekaźników podpinam fazę i wpinam do pompy CO. Efekt - gdy albo podłogówka jest otwarta albo grzejniki grzeją, pompa od CO ma napięcie i pompuje. Gdy żadne nie są otwarte - pompa CO odpoczywa. I nie muszę chyba inwestować w pompę elektroniczną, bo w tym przypadku szkoda pieniędzy (chyba, że się mylę). No i zaleta - możliwość lepszego wysterowania podłogówką, ale wada - wg mnie - więcej elementów w układzie, które kiedyś mogą powodować problemy.

  ****************

  Rozposałem się trochę, ale temat mocno mnie gnębi i chciałbym wymyślić coś rozsądnego i jednocześnie nie powodującego, że za ogrzewanie będę płacił jak za zboże.

  Czekam na odpowiedź,
  Michał
 • Level 11  
  Witam,
  Posiadam bardzo zbliżone rozwiązanie do twojego:
  Kominek z płaszczem wody z wymiennikiem płytowym (pompa na zasilaniu układu otwartego, i pompa za wymiennikiem w układzie zamkniętym), + piec elektryczny Kospel (piec posiada pompkę) a co do rozdzielacza jest ten sam jak u Ciebie
  - KAN z mieszaczem i pompą, w salonie podłogówka, a w pokojach grzejniki, do rozdzielacza dokupione zostały termostaty sterowane elektrycznie.
  -na pewno chciałbym zastosować sterowanie temperaturą podłogówki w salonie za pomocą pokojowego termostatu

  I tu powstaje problem jak to wszystko połączyć aby działało dobrze.
  Jak połączyć pompy:
  - pompa od układu zamkniętego z pompą w piecu
  - pompa z rozdzielacza podłogówki
  - pompa z układu otwartego kominek
  Czy mógłbyś mi coś poradzić
  Jaki sterownik zastosować czy istnieje z możliwością programowania tygodniowego i sterowania tyloma pompami (mój hydraulik nie zna się na elektronice)
  Jak rozwiązałeś u siebie problem sterowania temperaturą.
  Dzięki za pomoc