Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec olejowy + kominek z płaszczem - sterowanie

michal49 12 Jun 2009 16:45 5254 3
  • #1
    michal49
    Level 15  
    Witam,

    U mnie jest obecnie:
    - piec olejowy ACV Delta (zbiornik w zbiorniku) - na zasileniu zawór trójdrogowy + pompa CO. W większości grzejniki, ale jest też podłogówka (kompletna rozdzielnica KAN z mieszaczem i pompą).

    Obenie instalator - moim zdaniem - zrobił nieprawidłowe podłączenie, bo tę rozdzielnicę do podłogówki wpiął jako belkę grzejnikową (czyli jak pompa CO chodzi, to ciepło dostają grzejniki i podłogówka, jak pompa CO sterowana sterownikiem pokojowym nie chodzi, wszędzie jest zimno). Kocioł sam dba o to, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w swoim zbiornku, więc przegrzew nie wchodzi w grę.

    Poprosiłem instalatora, aby zapobiegawczo zamontował rurę biegnącą bezpośrednio z kotła do zasilenia rozdzielacza podłogówki. Na razie niepodłączona.

    ************

    I tu pytanie i problem - jak do tego zestawu dojdzie kominek z płaszczem wodnym, to w jaki sposób powinno odbywać się sterowanie całością instalacji. Zakładam, że do podłogówki czynnik grzewczy powinien dochodzić cały czas - sama podłogówka poprzez zawór termostatyczny, jaki ma - będzie sobie sterowała temperaturą dla siebie. Opcjonalnie niezależne sterowanie obwodami podłogówki - to jest proste i jasne.

    A grzejniki - czy aby zapewnić odbiór ciepła z wymiennika płytowego z kominka - powinny to ciepło odbierać podczas palenia w kominiku? Wtedy pompa CO będzie chodził przez cały czas i sterownik pokojowy będzie niepotrzebny? A może inaczej? Ale wtedy kominek może przegrzewać kocioł.

    Proszę o pomoc,
    Michał
  • #2
    wawrzeczko_t
    Heating systems specialist
    Temat regulacji takich układów jest na tyle skomplikowany i jest tyle różnych możliwości rozwiązania sterowania że ciężko jednoznacznie uznać, który z nich będzie najlepszy. Wielokrotnie na łamach tego forum instalatorzy kłócili się co jest lepsze i dlaczego. Więc osobiście nie będę się powtarzał.

    Ale wg mnie podłogówka ZAWSZE powinna pracować niezależnie od reszty instalacji a temperatura zasilania na obieg podłogowy ZAWSZE powinna być sterowana z temperatury zewnętrznej poprzez regulator pogodowy. Reszta (czyli grzejniki) mogą pracować na jakimś termostacie pokojowym. Do tego dochodzi kominek (czyli układ otwarty) więc należy go wpiąć poprzez wymiennik lub bufor ciepła i to w taki sposób, żeby kocioł gazowy "widział i czuł" że w kominku jest na tyle duża temperatura, że palnik w gazówce nie musi startować.

    michal49 wrote:

    Obenie instalator - moim zdaniem - zrobił nieprawidłowe podłączenie, bo tę rozdzielnicę do podłogówki wpiął jako belkę grzejnikową (czyli jak pompa CO chodzi, to ciepło dostają grzejniki i podłogówka, jak pompa CO sterowana sterownikiem pokojowym nie chodzi, wszędzie jest zimno).
    Michał


    Fakt. Bezsensowne rozwiązanie.
  • #3
    michal49
    Level 15  
    Quote:

    Do tego dochodzi kominek (czyli układ otwarty) więc należy go wpiąć poprzez wymiennik lub bufor ciepła i to w taki sposób, żeby kocioł gazowy "widział i czuł" że w kominku jest na tyle duża temperatura, że palnik w gazówce nie musi startować.

    Kocioł - w moim przypadku olejowy - będzie wiedział, bo pracuje w ten sposób, że utrzymuje stałą, ustaloną pokrętłem - temperaturę w swoim zbiorniku co. Z kolei kominek będzie niejako wpięty w ten zbiornik i pompy od wymiennika rozpoczną wymianę ciepła. W kotle będzie odpowiednia temperatura - palnik olejowy nie będzie się włączał, bo nie będzie miał po co. Kominek się wygasi, woda w zbiorniku ochłodnie, palnik załączy się, aby dogrzać.

    **************************

    Zastanawiam się cały czas nad rozwiązaniem. W tej chwili wymyśliłem coś, do czego do końca nie jestem pewny, ale...
    - zasilenie z kotła - zawór mieszający trójdrogowy - pompa, a za nią trójnik: jedna odnoga na podłogówkę do rozdzielacza pompowo - mieszającego KAN73 z zaworem termostatycznym na wejściu (tutaj ustawienie max temperatury zasilania), druga odnoga do zaworu dwudrogowego z siłownikiem sterowanym termostatem pokojowym. W pomieszczeniu reprezentacyjnym robi się chłodno, sterownik otwiera zawór, grzejniki są ciepłe. Robi się gorąca, zawór jest zamykany, grzejniki zimne. Podłogówka cały czas ma zasilenie.

    Ale:
    - pompa od CO pracuje całą zimę, stąd pomysł zakupu pompy elekronicznej Grundfosa Alpha2 (ok. 550 zł) - steruje mocą w zależności od potrzeby, moc mininalma 5W.
    - pojawia się problem, co pompa ma robić w przypadku, gdy podłogówka nie będzie potrzebowała ciepła, a także zawór od grzejników będzie zamknięty. Pompowanie w próżnię? Stąd konieczność zrobienia zaworu typu by-pass - temat poruszyłem w innym wątku.

    *****************

    Praktyka pokaże, jak będzie z kominkiem - czy przy rozpaleniu kominka i rozpoczęciu wymiany ciepła z piecem / zbiornikiem w piecu - będę otwierał zawór od grzejników na stałe, aby był odbiór ciepła czy też uda się stosować regulator pokojowy z pomieszczenia reprezentacyjnego. Generalnie chodzi o to, czy kominek nie będzie się przegrzewał - zobaczymy.

    Oczywiście w pokojach (poza reprezentacyjnym) - na grzejnikach zawory termostatyczne.

    ******************

    W sprawie pompy wymyśliłem też rozwiązanie bardziej skomplikowane elektrycznie, ale myślę, że działające i co istotne - eliminujące konieczność budowy zaworu by-pass. Na podłogówce w miejsce zwykłego zaworu termostatycznego daję siłownik i sterownik pompy i on mierzy na belce zasilającej podłogówkę temperaturę - jak osiągnie zadaną, zamyka zawór / podaje napięcie. I ja te napięcie przechwytuję do przekaźnika.

    Zalety:
    - mogę w regulatorze zaprogramować np. nocne obniżenie temperatury podłogówki.

    *

    Podobnie w sterowniku pokojowym od grzejnika - gdy będzie za zimno w pomieszczeniu reprezentacyjnym, podaje napięcie na siłownik dwudrogowy i ja to napięcie przechwytuję na kolejny przekaźnik.

    *

    Z drugiej strony obu przekaźników podpinam fazę i wpinam do pompy CO. Efekt - gdy albo podłogówka jest otwarta albo grzejniki grzeją, pompa od CO ma napięcie i pompuje. Gdy żadne nie są otwarte - pompa CO odpoczywa. I nie muszę chyba inwestować w pompę elektroniczną, bo w tym przypadku szkoda pieniędzy (chyba, że się mylę). No i zaleta - możliwość lepszego wysterowania podłogówką, ale wada - wg mnie - więcej elementów w układzie, które kiedyś mogą powodować problemy.

    ****************

    Rozposałem się trochę, ale temat mocno mnie gnębi i chciałbym wymyślić coś rozsądnego i jednocześnie nie powodującego, że za ogrzewanie będę płacił jak za zboże.

    Czekam na odpowiedź,
    Michał
  • #4
    ostek
    Level 12  
    Witam,
    Posiadam bardzo zbliżone rozwiązanie do twojego:
    Kominek z płaszczem wody z wymiennikiem płytowym (pompa na zasilaniu układu otwartego, i pompa za wymiennikiem w układzie zamkniętym), + piec elektryczny Kospel (piec posiada pompkę) a co do rozdzielacza jest ten sam jak u Ciebie
    - KAN z mieszaczem i pompą, w salonie podłogówka, a w pokojach grzejniki, do rozdzielacza dokupione zostały termostaty sterowane elektrycznie.
    -na pewno chciałbym zastosować sterowanie temperaturą podłogówki w salonie za pomocą pokojowego termostatu

    I tu powstaje problem jak to wszystko połączyć aby działało dobrze.
    Jak połączyć pompy:
    - pompa od układu zamkniętego z pompą w piecu
    - pompa z rozdzielacza podłogówki
    - pompa z układu otwartego kominek
    Czy mógłbyś mi coś poradzić
    Jaki sterownik zastosować czy istnieje z możliwością programowania tygodniowego i sterowania tyloma pompami (mój hydraulik nie zna się na elektronice)
    Jak rozwiązałeś u siebie problem sterowania temperaturą.
    Dzięki za pomoc