Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zdalne konfigurowanie central SATELA poprzez moduł GSM LT-1S

12 Cze 2009 17:13 3781 13
  • Poziom 10  
    Witam,
    Mam pewien problem ze zdalną komunikacją z centralą Satel Integra 64.

Tak dla formalności.
    Po stronie centrali mam zamontowany modem zewnątrzny GSM LT-1S połączony z centralą poprzez łącze RS-232. Po stronie komputera mam włączony program Dloadx, jako modem wykorzystuję telefon kom. SonyEricsson W580 podłączony przez USB.

Po naciśnięciu przycisku 'modem' otrzymuję komunikat 'Modem zainicjowany' Naciskam przycisk 'połącz'. Na wyświetlaczu telefonu widzę że wybierany jest nr tel centrali, niestety po 2-3s otrzymuję komunikat 'Brak sygnałów centrali. Rozłączono' i tak jak w komunikacie połącznie jest zrywane.

Na pewno nie jest to problem ustawienia modułu GSM ani centrali.
    Wpisałem nr tel znajomego jako nr centrali i otrzymalem taki sam wynik.
    Wygląda tak jakby program oczekiwał po podniesieniu słuchawki ciągłegło sygnału (jak w telefonii stacjonarnej).
    Może ktoś przerabiał już ten problem? Z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 14  
    Niestety z centralami satela działają tylko b. stare modemy 300 bps softmodemy nie nadaja się.
  • Poziom 10  
    Ale z integrą 64 bardzo dobrze działa moduł GSM LT-1S - służy do wysyłania wiadomości SMSowych. Zarazem jest modemem zew.
    Modemy 300bps to inna historia, tak jak i ISDN. Ja mam opcję INTEGRA z mod. zew.
    Ale jak wykazałem, problem nie leży we współprcy modem zew. -> centrala ale modem (tel.GSM)->program DloadX

Temat jest o tyle ciekawy, że nie ma o tym mowy nigdzie na necie.
    Czyżby to był taki banał?????
    Nie wierzę że nikt nie wykorzystuje możliwości komunikacji zdalenej.
    Oczywiście zawsze można powiedzieć, że jest jeszcze modół ETH, ale to jet kolejna kasa i inna historia
  • Poziom 14  
    Jak uważnie przeczytasz instrukcje programowania Integry jest tam wyraźnie napisane na temat kompatybilności modemów z programem instalatora, To że produkty Satela są kompatybilne ze sobą to chyba jest oczywiste ...
  • Poziom 10  
    Krzysiek_Gd napisał:
    Jak uważnie przeczytasz instrukcje programowania Integry jest tam wyraźnie napisane na temat kompatybilności modemów z programem instalatora,

a dokładniej to gdzie?

W p3.2.2 instrukcji Centrale alarmowe INTEGRA - programowanie
    mamy taką konfigurację
    Centrala alarmowa z zew. modemem GSM (konfiguracja centrali) Komputer z modemem GSM (konfiguracja komp.)

Ty piszesz o modemach 300bps - chyba analogowych
    Taką konfigurację Satel także prewiduje (patrz instr.)
  • Poziom 14  
    Masz rację miałem na uwadze modem wbudowany, twój problem moze być związany z zainicjowaniem połączenia przez centrale. Patrz na stronie 37. to centrala powinna odzwonić do ciebie.
  • Poziom 10  
    Krzysiek_Gd napisał:
    Patrz na stronie 37. to centrala powinna odzwonić do ciebie.

mamy trzy sposoby
    1.Inicjowanie połączenia przez centralę alarmową. (po stronie centrali musi być użytkownik, który uruchomi z klawiatury funkcję START DWNL-TEL a na komp. musi być uruchomiony DloadX z zainicjowanym modemem - nie mylić ' z połączonym)

2.Inicjowanie połączenia z programu DloadX
    (to jest móh przypadek)

3.Inicjowanie połączenia z programu DloadX ale centrala oddzwania i realizuje połączenie (w tym przypadku i tak muszę mieć możliwość dodzwonienia się do centrali, ponieważ centrala odbiera połączenie, następnie rozłącza i oddzwania.

PS
    Czyli nie taki banał
  • Poziom 10  
    Może powinienem zadać inne pytanie.

Czy telefon GSM może być modemem GSM?
  • Poziom 10  
    Jak najbardziej tel. GSM może być modemem ( ale są też pewne ale.. :) zreszta jak zawsze ) nie odbiegając od tematu tego postu to tak jak pisał marcin7676 to centralka musi nawiązać z tobą połączenie. Z informacji udzielonych w Satelu wynika że moduł GSM LT-1S nie może odebrać takiego połączenia.
  • Poziom 10  
    Cytujmę punkt 1. instrukcji WŁAŚCIWOŚCI MODUŁU GSM LT-1S
    • Realizowanie połączeń przychodzących i wychodzących do sieci telefonii bezprzewodowej (komórkowej).

To nie w tym leży problem czy moduł przyjmuje bądź nie przyjmuje połączeń. Proponuję zrobić test:
    zainstalować program Dload10; podłączyć tel. GSM; w menu Komunikacja wpisać dowolny nr telefonu i spróbować połączyć się (menu Połączenie->Modem INTEGRA z modemem zew.)
    Już po 2 s otrzymacie informację o błędzie a telefon który zaprogramowaliście nawet nie drgnie (czytaj niedodzwoniliście się).

Tak napawdę poszukuje kogoś komu udało się połąłączyć. Prawdopodobnie problem tkwi w inicjalizacji i komendach AT
  • Poziom 11  
    ten punkt regulaminu dotyczy przekazywania połączeń z/do wewnetrznego aparatu telefonicznego, podłączonego do centralki ale wykorzystującego SIM w module GSM do normalnego dzwonienia. tak to wygląda ze schematu w instrukcji. sama centralka nie odbiera.
    cytat z instrukcji na str. 7 "Istnieje możliwość dzwonienia na numer telefoniczny karty SIM umieszczonej w module. Połączenia przychodzące kierowane są na zaciski R-1, T-1 i generowany jest sygnał dzwonka, podobnie jak to ma miejsce przy funkcjonowaniu kablowej linii telefonicznej. Możliwe jest wtedy odebranie połączenia przy pomocy stacjonarnego aparatu telefonicznego
    podłączonego do tej linii."
  • Poziom 10  
    mojaola napisał:
    ten punkt regulaminu dotyczy przekazywania połączeń z/do wewnetrznego aparatu telefonicznego, podłączonego do centralki ale wykorzystującego SIM w module GSM do normalnego dzwonienia. tak to wygląda ze schematu w instrukcji. sama centralka nie odbiera.
    cytat z instrukcji na str. 7 "Istnieje możliwość dzwonienia na numer telefoniczny karty SIM umieszczonej w module. Połączenia przychodzące kierowane są na zaciski R-1, T-1 i generowany jest sygnał dzwonka, podobnie jak to ma miejsce przy funkcjonowaniu kablowej linii telefonicznej. Możliwe jest wtedy odebranie połączenia przy pomocy stacjonarnego aparatu telefonicznego
    podłączonego do tej linii."

Kolego albo chcesz pomóc i czytasz uważnie mój post albo nie pisz....

W instrukcji- Programowanie Integra jest punkt
    3.2.2 Programowanie zdalne przez modem
    Inicjowanie połączenia z programu DLOADX
    .....Po zainicjowaniu modemu, należy kliknąć wskaźnikiem myszki na przycisk „Połącz”. Po
    zaprogramowanej liczbie dzwonków (po drugim wywołaniu numeru, jeżeli zaznaczona
    została opcja PODWÓJNE WYWOŁANIE) centrala odbierze i ustanowione zostanie połączenie.

Tak więc programowanie jest możliwe i komunikacja pomiędzy modułem GSM i centralą odbywa się po RS232 a nie po R-1,T-1
    Problem tkwi w tym że (pisałem o tym wcześniej) program nie dodzwania się do modułu. Mam dwie wątpliwości.
    - czy telefon GSM podłączony do komputera może być modemem
    - czy poprawne mam wpisane kody AT niezbędne do incjalizacji
  • Poziom 10  
    A więc po wielu testach rozpoznałem chyba problem.
    Modem GSM (telefon) mam Erze a tu przed numerem jest niezbędne wpisanie +48......... i właśnie sprawa rozbija się o ten "+"

Przeprowadziłem test tworząc na komputerze połączenie dial-up.
    Przy wpisaniu numeru z kierunkiem +48 nie ma problemu z połączeniem się z wybranym numerem.
    Ale kiedy skasuję '+' i pozostawię jedynie 48, nawiązywanie połączenie wygląda tak samo jak z DloadX, czyli rozłącza się po 2-3 sekundach.
    Zauważyłem, że podczas nawiązywanie połączenia z DloadX, pomimo wpisania w opcjach prawidłowego nr telefonu tzn +48....,
    na wyświetlaczu komórki wyświetla się 48..... - obcina mi '+'

Może ktoś wie jak wpisać '+', tak aby nie był wycinany przez program?
  • Poziom 2  
    Dwoma GSM-ami łączność możliwa jest w w kanale danych jedynie na zasadzie oddzwonienia, wysyłając sms-a do gsm-a przy centrali. Ale najlepiej sprawdzić czy się centrala łączy z PC z zainicjowanym modemem gsm wybierając w menu serwisowym downloading->połącz tel.