Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Typoszereg zabezpieczeń nadprądowych i różnicowo-prądowych

12 Cze 2009 17:44 17654 8
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich

Chciałem zapytać czy istnieją typoszeregi dla zabezpieczeń nadprądowych i RCD? Mianowicie znam prąd jaki ma pobierać odbiornik,dobrałem przekrój przewodów i chcę dobrać eSa i różnicówkę. Znając wartości prądów zabezpieczeń z typoszeregu uniknąłbym dobrania zabezpieczenia o za dużej wartości prądu. Czy istnieją takie typoszeregi? Jeśli tak to czy mogę znaleźć je w normach czy może producenci ustalają je sobie sami?
  • Poziom 38  
    To zależy od charakterystyki obciążenia, pobierany prąd wiele nie mówi.
    Do grzałki można teoretycznie dać zabezpieczenie na styk, do silnika zależy od sposobu rozruchu i mocy itd.
  • Poziom 11  
    Tak wiem o co chodzi. Do np. oświetlenia i obciążenia rezystancyjnego stosuje się B a do obciążeń indukcyjnych i pojemnościowych o charakterystyce C. Pytam czy istnieje znormalizowany typoszereg abym wiedział jak dobrać najbliższe prądowo zabezpieczenie do oszacowanego prądu.

Np: oszacowałem, że obciążenie o charakterze indukcyjnym będzie pobierało 28A. Więc prawidłowo powinienem dobrać wyłącznik nadprądowy C30 (jeśli taki istnieje) a nie np C32. Zgadza się? Wcześniej jednak muszę wiedzieć czy takie zabezpieczenia co do wartości prądu można kupić.

Natknąłem się na broszurę Moellera gdzie np. ich wyłączniki nadprądowe typu C, 1 biegunowe są na prądy: 4,6,10,13,16,20,25,32,40,50,63. Czy wartości te określone są normą czy jest to widzimisię Moellera?
  • Poziom 14  
    Następny dostępny z wyliczeń.
  • Poziom 38  
    Przy indukcyjnych będziesz miał problem nawet z bezpiecznikami C i D. Ski nadają do tego jak papier ścierny do podtarcia wiadomej części ciała.
    10 razy zadziała , 3 razy się wyłączy ... chyba że dasz o 2 dalej z szeregu.
  • Poziom 11  
    Koledzy szarak65 i lubamet dziękuję Wam za zainteresowanie tematem, jednak Wasze odpowiedzi nie odpowiadają na moje pytanie.

Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Typoszereg jest taki jaki podałeś z MOELLERa. Przy prądzie 28A, stosujesz zabezpieczenie 32A. Innych wartości nie znajdziesz.( jest jeszcze 1A, 2A, 35A) Czy wynika to z normy ... pewnie tak, ale na pewno nie wiem.
  • Poziom 11  
    Dla charakterystyki C wartości zaczynają się nawet od 0.5 potem 1, 2, 3, 4, 6, 10, 13, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63.
  • Poziom 24  
    Vinietune napisał:
    Natknąłem się na broszurę Moellera gdzie np. ich wyłączniki nadprądowe typu C, 1 biegunowe są na prądy: 4,6,10,13,16,20,25,32,40,50,63. Czy wartości te określone są normą czy jest to widzimisię Moellera?

To nie jest widzimisię Moellera, tylko typoszereg zabezpieczeń, do którego stosują się wszyscy producenci. Normy Ci nie podam, ale pewnie jakaś jest.
    Wątpliwości mogę mieć co do zabezpieczenia 13A (w praktyce się nie spotkałem).
    Poniżej masz jeszcze 2A, powyżej (ale raczej są to już bezpieczniki stacyjne BM) jest 80A, 100A, 120A, 160A, 200A itd.