Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Windows 7 bez Explorera tylko w krajach Unii Europejskiej.

blondyneczka_83 12 Jun 2009 18:41 4598 33
  • Windows 7 bez Explorera tylko w krajach Unii Europejskiej.

Najnowszy system operacyjny Microsoftu będzie dostępny w Unii Europejskiej bez przeglądarki Internet Explorer 8. Koncern podjął taką decyzję nie czekając na koniec postępowania przed Komisją Europejską.

Microsoft poinformował sprzedawców sprzętu komputerowego w krajach Unii Europejskiej, że najnowsza wersja jego systemu operacyjnego - Windows 7 - pojawi się w dwóch odsłonach. Klienci europejscy będą mogli zakupić dwie wersje systemu - jedną z Internet Explorerem i drugą bez tej aplikacji. Klienci spoza Wspólnoty takiego wyboru mieć nie będą.

Jest to efekt postępowania Komisji Europejskiej, która stwierdziła, że łączenie przeglądarki internetowej z systemem operacyjnym jest niekorzystne dla konsumentów oraz konkurencji. Skargę w tej sprawie jeszcze na początku 2008 roku złożyła norweska Opera. Mimo że postępowanie przed europejskimi instytucjami wciąż trwa, Microsoft, jak widać, woli nie czekać z założonymi rękoma na decyzję Komisji i ewentualną grzywnę.

Amerykański koncern namawia sprzedawców, by instalowali na nowych komputerach Internet Explorera 8 lub inną, dowolnie przez klienta wybraną, przeglądarkę. Innym wyjściem ma być także dołączanie płyty z aplikacją do surfowania po sieci. W przeciwnym razie klienci mogą mieć spore problemy z korzystaniem z Internetu - pisze CNET News.

To właśnie sprawia, że nie wszyscy są takimi entuzjastami poczynań Komisji. Unia Europejska, chcąc chronić swoich konsumentów, może w ten sposób działać także na ich szkodę. Jeden monopol może zostać zamieniony innym, jeśli sprzedawcy dojdą do porozumienia z producentami przeglądarek internetowych odnośnie tego, która z nich ma być dołączana do nowych komputerów. Ponieważ jest to rozwiązanie dość kosztowne, zapewne tylko największe firmy, jak Microsoft czy Google, będą mogły sobie na to pozwolić.

Problem mogą mieć za to użytkownicy systemu operacyjnego Vista. W ich wypadku przejście na Windowsa 7 może odbyć się poprzez zwykłą aktualizację systemu. Jednak zainstalowana zostanie wtedy wersja bez przeglądarki. Wymagać to może od użytkowników wcześniejszego pobrania pliku instalacyjnego wybranej przeglądarki i przegranie go na pamięć zewnętrzną.

Jak sytuacja wyglądać będzie naprawdę, przekonamy się niedługo.

Windows 7 bez Explorera tylko w krajach Unii Europejskiej.

Wiadomości pochodzą ze strony internetowej http://di.com.pl/news/27235,0,UE_Windows_7_bez_IE.html

Cool! Ranking DIY
    About Author
    blondyneczka_83
    Level 15  
    Nic Wam nie powiem :P
    blondyneczka_83 wrote 200 posts with rating 17, helped 0 times. Been with us since 2009 year.
  • SterControlSterControl
    User removed account
    User removed account  
  • SterControlSterControl
    WITEK1952
    Level 28  
    Witam serdecznie. Explorera i to 6 używam przy odwiedzaniu serwera Fiata i KIA bo tak zalecają. Do reszty używam tylko Opery.
    shadoweyes
    Level 20  
    A co z programami, które z IE korzystają ?
    zyga frezer
    Level 2  
    Ja też używam Opery, jest znakomita i co najważniejsze, wygodna!!!!!!!
    Electrical
    Computers FAQ editor
    Według mnie użytkownicy przy instalacji Windowsa powinni mieć wybór:
    -instalacja zwykła
    -instalacja zaawansowana, w której mogli by wybrać czy chcą mieć Explorer, gry, WordPad itp...
    hki
    Level 20  
    dobrze dobrze... ie to nieporozumienie w dzisiejszym swiecie. jesli ktos kiedys pisal strony www to wie o czym mowa. ie nigdy nie byl i nie jest dobry, ma dziure na dziurze i wykorzystuja to tworcy 'wirusow'. problem tego, ze teraz nie bedzie skad wziac przegladarki nie wzial sie z tad ze sniknie ie. powodem jest to ze wlasnie m$ od lat pcha swoja przegladarke w system. gdyby bylo inaczej zapewne dostawcy internetu pukajac w drzwi trzymaliby juz cd z przegladarkami dla klienta.
    w@mpir
    Level 18  
    Nawet w Windows 98 można było wybrać składniki do zainstalowania więc dlaczego by nie zrobić w ten sposób z nowymi systemami.

A IE nawet jak używam sporadycznie, to i tak bym instalował bo jest to dobra przeglądarka i gdyby był jakiś dobry filtr reklam do niej to bym się nie bawił w inne.

Nie widzę sensu w tej całej komisji UE, i zabranianiu IE bo OPERA jest nieatrakcyjna dla internautów i sobie nie radzi to się poskarżyli :-), a dla przykładu jak bym chciał kupić abonament telewizji satelitarnej (przykład taki bo akurat mam taki dylemat) nie ważne u jakiego operatora to żeby mieć 2 programy które bym oglądał to muszę płacić za 20 innych których nie oglądam i nie chce, może powinienem nasłać na nich komisję europejską.
    oskar_dyjas
    Level 25  
    No dobrze, ustwa antymonopolowa i cały cyrk, ale wtedy w Windows 7 nie będzie żadnej przeglądarki? To jak to to tak?
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    w@mpir
    Level 18  
    Nic dziwnego że się poskarżyli, skoro nikt ich nie lubi :-)
    Pocieszny
    Level 38  
    Niektórzy twierdzą, że Internet Explorer jest najlepszą przeglądarką... do pobrania Firefoksa ;) A tak poważnie, jeżeli w systemie nie będzie żadnej domyślnej przeglądarki, to w jaki sposób pobierzemy z sieci inną? Już się cieszę na myśl, że będę musiał latać z pendrivem do kolegi, żeby pobrać sobie u niego przeglądarkę po zainstalowaniu systemu, bo inaczej z netem się nie połączę :?

Dziwi mnie też, że w linuksach są domyślnie zainstalowane przeglądarki i jakoś nikomu to tak nie przeszkadza jak IE w Windows. Poza tym, nie rozumiem w czym problem, jak ktoś będzie chciał inną, to zainstaluje sobie. Może od razu niech zabronią okienek, menedżera plików, Media Playera w Windowsie, bo przecież są różne alternatywne odpowiedniki.

Rozumując tym samym tokiem, kiedy kupuję nowy samochód w salonie, mógłbym sobie zażyczyć, żeby sprzedali mi go bez foteli, kierownicy, kół i silnika, bo mogę sobie kupić inne, które też będą pasowały.
    User removed account
    User removed account  
    Arutim
    Level 20  
    zenobeusz wrote:
    Dziwi mnie też, że w linuksach są domyślnie zainstalowane przeglądarki i jakoś nikomu to tak nie przeszkadza jak IE w Windows. Poza tym, nie rozumiem w czym problem, jak ktoś będzie chciał inną, to zainstaluje sobie. Może od razu niech zabronią okienek, menedżera plików, Media Playera w Windowsie, bo przecież są różne alternatywne odpowiedniki.

Rozumując tym samym tokiem, kiedy kupuję nowy samochód w salonie, mógłbym sobie zażyczyć, żeby sprzedali mi go bez foteli, kierownicy, kół i silnika, bo mogę sobie kupić inne, które też będą pasowały.

Zły tok - po pierwsze w którym linuxie, którego KUPUJESZ masz domyślnie zainstalowaną przeglądarkę ? jeżeli Ci to przeszkadza - możesz wziąć inną dystrybucję w której owej przeglądarki nikt Ci nie narzuca ot np. gentoo ? Microsoft powinien dołączać do swojej ''instalacji'' zaawansowanej opcję System Builder - wtedy każdy zaawansowany użytkownik mógłby wybrać wszystko co chce i co jest mu potrzebne, system byłby spersonalizowany, mały lekki i co najważniejsze szybki... ale to tylko marzenia... choć może jak ktoś zgłosi do KE to kto wie?
    Niby to taka ''głupia'' instytucja [patrz np. kwestia żarówek] ale dzięki niej można troszkę ukrócić te wszystkie wielkie korporacje - hehe boją się ich ;-)

Ot dwa za linux'a nie płacisz więc nikt Ci owej przeglądarki na siłę nie sprzedaje... ;-)

Problem braku IE będzie większy - raz że 90% osób instalując jakikolwiek system z rodziny Winshit pierwsze co robi po zainstalowaniu systemu, odpala IE i pobiera FF/Opere/SeaMonkey lub cokolwiek innego i instaluje obok... gdy nie będzie IE takiej możliwości nie będzie... i zaczną się schodki - choć pewnie część osób po zainstalowaniu systemu skapnie się że nie ma przeglądarki i poleci do kiosku kupi jakiegoś np. niezbędnika...

A swoją drogą 1/2 osób i tak i tak będzie musiała doinstalować IE - dlaczego ? bo sporo z nas, posiada ''specjalistyczne'' programiki [ot np. serwisy GSM, oprogramowanie do BOX'ów] które to do łączenia z supportem [w programie prosta przeglądarka autologująca się na serwer [jak mnie pamięc nie myli to jaf tak ma]] jest zbudowana w oparciu o kontrolkę ActiveX IE... Zresztą wielu autorów różnych aplikacji korzysta z wygodnych kontrolek ActiveX a tu nagle bum bo działać taki program nie będzie... cóż bywa.

Swoją drogą widać że jeżeli będzie wersja Windy bez IE to jasno mówi nam że M$ w końcu do końca pozbył się IE i jego super dziedzictwa z shell'a systemu... ;)

A nawiązując do całości i nowego systemu, z wielkim smutkiem należy stwierdzić że wersja RC win7 jest gorsza od wcześniejszej bety, jeżeli chodzi o jej stabilność i szybkość działania... niestety M$ tak już chyba ma... że jak coś im się na początku uda to na koniec i tak to spierdzielą.
    xsoft1
    Level 14  
    Witam.
    Odnoszę wrażenie,że szanowni "specjaliści" z Komisji Europejskiej szybciej robią,niż myślą.Microsoft się dostosuje,a skutki poniesiemy jak zwykle my...użytkownicy.Panowie z Brukseli...zacznijcie używać mózgów.
    Pozdrawiam.
    zebro84
    Level 14  
    Problem w istnieniu na sile IE w windowsie to brak możliwości jego wywalenia z systemu. Jakby była możliwość odinstalowania go, to problemu by nie było i chyba o to chodzi szanownej komisji.
    User removed account
    User removed account  
    lorak17
    Level 15  
    Według mnie to powinno być tak zrobione, żeby przy pierwszym połączeniu z internetem wyskakiwał dialog z wyborem przeglądarki która ma się zainstalować poprzez windows update. Powinny się tam znajdować najpopularniejsze przeglądarki internetowe i sprawa załatwiona.

Tak było by najwygodniej dla laików którzy bez przeglądarki nie potrafili by pobrać żadnego pliku z internetu, a poświęcenie kilkuset MB na serwerze Microsoftu to niezauważalna strata.

Dodano po 2 [minuty]:

domgal wrote:
    Powracają czasy pierwszej edycji windowsa 95 gdzie nie było nic:
    -przeglądarki
    -nindows media playera itp.
    Do czego to dochodzi>
    Powoli mam już dość Microsoftu bo mają paskudny monopol.
    Kupiłem laptopa z zainstalowaną Vistą Home Premium i nie dostałem płty z systemem. Nie mogę zainstalować windowsa xp bo nie mam sterowników. Nie można ich pobrać ze strony producenta. Na ukrytej partycji jest tylko narzędzie do naprawy systemu a nie do powtórnej reinstalacji. I co ja mam dalej zrobić??
    Skazany na viste która jest zainstalowana do końca życia laptopa nawet jak bedzie strasznie muliła, bo przecież za nią zaplaciłem a nie mam jak reinstalować.
    Na windowsa 7 też nie będę mógł się przenieść bo też nie będę miał sterowników bo firma belinea upadła...
    zonk...
    chyba za jakiś czas przerzucę się na kompy apple bo microsoft robi wszystko aby utrudnić życie użytkownikom.

To raczej pretensje do producenta laptopa, kolega słyszał kiedyś o takim programie jak ghost??? To może być wyjście.
    User removed account
    User removed account  
    skaktus
    Level 37  
    Ja sam mam IE ale jak ją widzę to mi się niedobrze robi ;)

No ale tak na poważnie nie korzystam, dlaczego ? Dlatego że od jakiś 5 lat mam w FF zakładki a znajomy się podnieca tym w IE od może pół roku.

Ogólnie IE jak dla mnie jest niedopracowana, na dziwne rozwiązania i jeszcze wiele do nadrobienia w porównaniu do konkurencji.
    kfh13
    Level 14  
    Jestem tego samego zdania co Arutim. W każdym programie powinien być konfiguracja zawartości programu. Powinien mieć prawo wyboru tego co chce mieć w systemie ! Maskowanie programów Microsoftu innymi jest ślepą uliczką, bo wtedy rejestr i rdzeń systemu rośnie jak balonik.

Dla mnie Microsoft może pakować wszystko w tej swój system, ale powinna być opcja umożliwiająca skasowanie niechcianych składników. Z jakieś powodu powstają takie programy nLite i mnóstwo mutacji XP dostępnych w p2p.
    Arutim
    Level 20  
    domgal wrote:
    Powracają czasy pierwszej edycji windowsa 95 gdzie nie było nic:
    -przeglądarki
    -nindows media playera itp.
    Do czego to dochodzi>
    Powoli mam już dość Microsoftu bo mają paskudny monopol.
    Kupiłem laptopa z zainstalowaną Vistą Home Premium i nie dostałem płty z systemem. Nie mogę zainstalować windowsa xp bo nie mam sterowników. Nie można ich pobrać ze strony producenta. Na ukrytej partycji jest tylko narzędzie do naprawy systemu a nie do powtórnej reinstalacji. I co ja mam dalej zrobić??
    Skazany na viste która jest zainstalowana do końca życia laptopa nawet jak bedzie strasznie muliła, bo przecież za nią zaplaciłem a nie mam jak reinstalować.
    Na windowsa 7 też nie będę mógł się przenieść bo też nie będę miał sterowników bo firma belinea upadła...
    zonk...
    chyba za jakiś czas przerzucę się na kompy apple bo microsoft robi wszystko aby utrudnić życie użytkownikom.

Przepraszam z góry za offtop.

Na ukrytej partycji masz narzędzie do stworzenia płytek recovery... to raz ;-) dwa ta naprawa to nic innego jak formatka i przywrócenie image dysku wykonanego zaraz po instalacji przez producenta + ew. skopiowanie danych użytkownika który sobie tego życzy. Czyli coś jak wspomniany Ghost. Przynajmniej tylko z takimi opcjami się spotkałem [laptopy Toshiba, Acer, Lenovo, LG]
    Trzy Windows 7 sam sobie pobiera sterowniki i do laptopa Lenovo Sl500 jak na ten moment [wersja RC] brakuje mu jedynie 2 sterowników - jeden od klawiatury [nie działają klawisze głośności] a drugi to jakiś pierdół. Cztery płytkę z Vistą jak chcesz możesz sobie zamówić, a jak chcesz ją zainstalować [tylko] możesz ją pożyczyć od kolegi i zainstalować z kluczem który masz na plakietce a następnie aktywować [przez telefon]. Moja mamuśka w Niemczech przy zakupie laptopa Fujitsu-Siemens dostała kopię oryginalnej płytki XP [laptop był z XP Home] i po konsultacji z odziałem Microsoft okazało się iż jest to legalna praktyka tj. producent oem dostaje ileś tam płytek i odpowiednio więcej naklejek - licencji. I płytki może dostarczać jako kopie ale wcale nie musi. Mamuśka dla świętego spokoju zamówiła sobie bodajże za 20 euro płytkę u M$.

Ktoś tu wspomniał o zakupie komputera bez systemu - ja niestety chcąc kupić ThinkPad'a nie miałem takiej możliwości... producent nie przewidział możliwości zakupu komputera bez systemu - zresztą jak porównywałem ceny różnych laptopów z podobną konfiguracją - to bez systemu był jedynie jeden Asus który był tańszy o całe 9 zł, a sprzętowo nie miał czytnika linii papilarnych i trackpoint'a [jak ma mój, reszta to samo] więc chyba gra nie warta świeczki. Do tego jednak Vista [ w moim przypadku] działa o wiele lepiej na laptopie niż linux [mam i jedno i drugie] gdyż wsparcie ACPI w Linuxie w przypadku IBM/Lenovo jest bynajmniej kiepskie - [reszty sprzętu też, kamerka nie działa, bt tak średnio, Wi-Fi jak się wcześniej włączy w Viście [nie działają klaiwsze funkcyjne] etc.

Pozdrawiam
    tiggerek1982
    Level 15  
    z tego o czym poinformowała nas blondyneczka_83 ważne jest:

Code:
    Windows 7 - pojawi się w dwóch odsłonach. Klienci europejscy będą mogli zakupić dwie wersje systemu - jedną z Internet Explorerem i drugą bez tej aplikacji

więc w czym problem? Polak z natury uwielbia stwarzać problemy tam gdzie ich nie ma.
    A w tej całej rozmowie temat główny zaczyna schodzić na drugi plan, a zaczyna się "która z przeglądarek jest lepsza..."

pozdrawiam
    Electrical
    Computers FAQ editor
    tiggerek1982 wrote:
    z tego o czym poinformowała nas blondyneczka_83 ważne jest:

Code:
    Windows 7 - pojawi się w dwóch odsłonach. Klienci europejscy będą mogli zakupić dwie wersje systemu - jedną z Internet Explorerem i drugą bez tej aplikacji

więc w czym problem? Polak z natury uwielbia stwarzać problemy tam gdzie ich nie ma.
    A w tej całej rozmowie temat główny zaczyna schodzić na drugi plan, a zaczyna się "która z przeglądarek jest lepsza..."

pozdrawiam

Tak, ale kupując komputer w np. markecie nie wybierzemy czy chcemy Windowsa z IE czy bez ponieważ system będzie zainstalowany...
    tiggerek1982
    Level 15  
    Jeśli chodzi o markety. czy kiedy kolwiek był tam jakiś wybór w tego typu sprawach? teraz do wszystkiego co tylko maja pchają VISTĘ (choć MS nie musiał dawać nam takiego "wyboru"). a druga sprawa :
    kto na zdrowy rozsądek kupuje w markecie taki sprzęt? ;/ (w każdym innym punkcie sprzedaży kupisz sprzęt z dowolnym systemem, lub jego brakiem), oczywiście pod warunkiem że producent wypuścił dedykowane sterowniki (co jak dla mnie też jest zagraniem mającym na celu...... )

pozdrawiam
    Sobota
    Level 26  
    A czym będziemy pobierać Firefoxa Opere czy Chrome jak nie będzie IE? Jak będą działały programy które wymagają tej przeglądarki, niby da się to obejść ale różnie z tym jest.
    sssso
    Level 11  
    gazeta.pl wrote:
    Wiadomo już, że brak IE będzie jedyną różnicą między Windows 7 E a zwykłą "siódemką". Wprowadzenie tej wersji nie oznacza jednak, że w Europie nie będzie można kupić komputera z preinstalowanym Windows 7 oraz IE - koncern zamierza przygotować specjalne narzędzia, dzięki którym producenci "pecetów" będą mogli szybko zainstalować IE8 w systemie. To samo narzędzie pozwoli też na wyposażenie systemu w jakąś konkurencyjną przeglądarkę (lub kilka różnych programów do wyświetlania stron WWW).

Także nie będzie żadnych problemów, a samo IE na pewno uda się pobrać przez Windows Update.
    prosiak_wej
    Level 34  
    Mimo tego, że Exploder jest 'błeee' i ma to wewnętrzne 'fuj' to powinien być w systemie. Jak powiedzieli Przedmówcy - choćby do tego żeby pobrać inną przeglądarkę :)
    A swoją drogą, to są na świecie serwisy różne internetowe, które działają tylko na Exploderze. Sam tez posiadam IE najnowszego, regularnie pozwalam mu się aktualizować, bo jest potrzebny raz na pół roku. A do korzystania z Internetu używam Firefoxa. I właśnie idę spać, a przed 'lulu' zrobię sobie upgrade do wersji 3.0.11 ;)
    Soohy_tm
    Level 15  
    Generalnie uważam, że na taką praktykę jaką uskutecznia KE jest już za późno. Trzeba było o tym pomyśleć jak przez IE padł Netscape (i to wcale nie dlatego że był lepszy). Wtedy mało co nie rozdzielili M$ na dwie firmy... Bill prawie zawału dostał :P
    No ale poważnie mówiąc to zgadzam się z opinią, że kto robił strony internetowe wie jaki IE jest beznadziejny. Ja np. mam zainstalowane wszystkie trzy przeglądarki... Teraz nie wiedzieć czemu korzystam właśnie z IE;)

Uważam, że należy pamiętać o "zwykłych" użytkownikach, którzy nie mają pojęcia jak zainstalować IE nawet przez zwykły Windows Update (są i tacy). No ale cóż... serwisy komputerowe będą miały więcej klientów ;)

Każdy wie, że linux jest lepszym systemem od Windy, tylko trzeba umieć wybrać odpowiednią dystrybucję. Do tego jest darmowy...

Nie popieram piractwa, ale wyobraźmy sobie jak rozwinęli byśmy się gdyby nie ono. Większość "informatyków" czyli programistów, grafików, etc. nie było stać na to, aby zakupić Winde+Offica+cokolwiek do pracy (C++, Delphi, Photoshop, AutoCad, etc.) i się uczyć. Żeby iść do pracy jako grafik trzeba już coś umieć, a nie oszukujmy się, na studiach się wszystkiego nie nauczymy, uczelnia też nam oprogramowania nie da, więc trzeba troszkę poćwiczyć w domu. Przepraszam za offtopic ale mnie poniosło ;)

Generalnie czekam, aż M$ "wpuści pod swoje strzechy" jakiś program antywirusowy i Bozia wie co jeszcze a jego cena urośnie jeszcze bardziej.
    Dlaczego M$ skupia się na zrobieniu All-In-One?! Niech zajmą sie silnikiem i niech wreszcie zrobią DOBRY silnik. Bardzo na XP nie narzekam, chociaż mogłoby być lepiej, ale VISTA to jest totalna porażka jak dla mnie. IE? Dopiero ósemka zaczęła jakoś sympatycznie działa. WMP? A kto tego używa? Do diviXów się nie nadaje chociażby dlatego że tekstu nie otwiera, a do DVD lepszy jest chociażby Power DVD. Co tam jeszcze jest... Office? O ile lepiej sprawuje się OpenOffice. A ten ich cały messenger... no comment! Nie mógłbym zapomnieć o najpożyteczniejszym programie w pakiecie Windows (bo chyba należy go nazywać pakietem) jakim jest Microsoft SAM! Żaden użytkownik nie jest w stanie pracować bez niego!
    Teraz pewnie większość z Was puka się w głowę... Ale przecież każdy z nas za to wszystko zapłacił! Żaden programista nie siedział po godzinach i nie napisał chociażby SAMA dla uciechy, bo sobie pomyślał "a dam im za darmo... taki będę fajny". Jeśli coś w systemie jest, to nie łudźmy się że dostaliśmy to za darmo! Każdy gratis jest dobrze wliczony w cenę końcową produktu.
    Chyba oprócz notatnika to wywaliłbym z tego systemu wszystko! Chociaż ostatnio i jego zastąpiłem innym edytorem.

A na kolejne pytania jak ściągnąć przeglądarkę odpowiem tak: Start->Uruchom->http://www.mozilla.org/mozilla.exe lub www.operapl.net/opera.exe
    To jest jedna z opcji... ja mam akurat taką koncepcję, każdy może mieć inną, ale jeśli wybrać najlepszą i najprostszą, wprowadzić jako standard - mogłoby być pięknie.
    A gdyby jeszcze firmy chciały wprowadzać darmowe (może nawet lekko okrojone ale darmowe) wersje niekomercyjne oprogramowania dla tworzenia grafiki, programów, etc. mielibyśmy większe szanse na krok do przodu.

Przepraszam za taką litanię... ale mam trochę nerwa na ten cały M$. Musiałem sie wygadać :P
    Pozdrawiam wszystkich serdecznie!
    Soohy_tm

P.S. A jak ktoś chce sprawdzić jaki IE jest fajny to niech otworzy stronę opery i trochę zmniejszy okienko;) Pzdr!