Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

KiCad + własny układ / dopasowanie obudowy

Pea5 12 Cze 2009 22:03 2194 6
  • #1 12 Cze 2009 22:03
    Pea5
    Poziom 12  

Witam serdecznie.
    Zrobiłem schemat (narazie ideowy w edytorze schematów KiCad) w moim układzie jest jeden scalak którego nie było w standardowej bibliotece, dlatego musiałem sobie go sam zrobić za pomocą edytora. Mowa o komparatorze LM339. Wszystko w porządku wyszło tylko problem zaczął się w dopasowaniu obudowy... scalak jest 14nóżkowy: http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/3064/MOTOROLA/LM339.html
    ze specyfikacji wynika iż obudowa jest jakiegoś takiego typu:
    N, P SUFFIX
    PLASTIC PACKAGE
    CASE 646–06
    ISSUE L
    Ale czegoś takiego nie ma w bbliotekach obudowy w tym programie. Co robić? Jak wy drodzy forumowicze sobie z tym poradziliście :) ?
    Dziękuje za wszelkie odpowiedzi ;)

0 6
  • #2 12 Cze 2009 22:09
    Mariusz Ch.
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

DIL 14 nie ma w bibliotece? Niemożliwe.

Pzdr.

0
  • #3 12 Cze 2009 22:19
    Pea5
    Poziom 12  

Witam, DIL 14 jest właśnie też się przymierzałem do niej no ale w datasheet nigdzie ani słówkiem nie jest wspomniane że LM339 jest w tej obudowie.
    Czyli rozumiem że będzie pasować, a tak na przyszłość to skąd brać informacje w jakiej obudowie jest dany układ (np. tranzystor ?)
    Ps. Przepraszam za nieodpowiedni dział.
    Dziękuje za odp Pozdrawiam

0
  • #4 12 Cze 2009 22:45
    Christophorus
    Poziom 42  

Tutaj znajdziesz (między innymi) noty aplikacyjne niektórych elementów które możesz dołączyć do programu KiCAD. W tym celu są one właśnie przygotowane. Kopiujesz je (po rozpakowaniu) do podkatalogu C:\Program Files\Kicad\share\library\doc\
    Noty te są dostępne z poziomu przeglądarki bibliotek schematowych pod ikonką PDF, jak na poniższym rysunku:

KiCad + własny układ / dopasowanie obudowy

Projektując płytkę dobrze jest wcześniej zgromadzić elementy wchodzące w skład projektu. Wiele popularnych elementów ma znormalizowane obudowy, ale często jest też tak, że jeden element jest dostępny w różnych obudowach, np. do montażu przewlekanego i SMD. W przypadku elementów takich jak np. złącza, potencjometry, przekaźniki, itd. jest tak wiele obudów, że najlepiej jest mieć te elementy "pod ręką" i pod te elementy projektować płytkę.

0
  • #5 12 Cze 2009 22:49
    Pea5
    Poziom 12  

Christophorus dziękuje Ci, ale nie dokładnie o to mi chodziło. Chodzi o to dlaczego można założyć że komparator LM 339 jest w obudowie DIL 14 a w nocie katalogowej (podanej przezemnie) nie ma o tym słowa?
    A czy w podanym przez Ciebie linku znajdę również biblioteki już z gotowymi nietypowymi scalakami ? bo standardowa baza KiCad jest dość uboga jak na moje potrzeby niestety.

0
  • #6 12 Cze 2009 23:32
    Christophorus
    Poziom 42  

Wystarczy dokładnie przejrzeć notę katalogową danego układu. W przypadku układu LM339, na pierwszej stronie noty widać dwie obudowy tego układu DIP14 do montażu przewlekanego i SO14 do montażu powierzchniowego. Także piąta strona tej noty katalogowej wskazuje na wspomniane wyżej obudowy. Może jedynie nazewnictwo tych obudów trochę wprowadza w błąd, ale z rysunków widać jakie to są obudowy.
    Tutaj znajdziesz opis jak przekonwertować biblioteki programu Eagle dla programu KiCAD. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z dość "bogatych" bibliotek programu Eagle.

0
  • #7 13 Cze 2009 09:26
    Pea5
    Poziom 12  

Bardzo dziękuje za pomoc :)

0