Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Telewizor Ametyst i brak wizji

GamaD 12 Jun 2009 22:33 6257 42
Fluke Pomiar Jakości Zasilania
 • #1
  GamaD
  Level 12  
  Witam. W sprawie tego telewizora był już raz temat na elektrodzie, ale został on zamknięty przed zakończeniem. Postanowiłem na własną ręke naprawić żarzenie lamp: Diody WN oraz kineskopu. Ci co czytali ten temat wiedzą o co chodziło. Żarzenie diody WN naprawiłem poprzez wymianę rezystora 2,2 kohm a żarzenie kineskopu poprzez odpowiednie podłączenie żarzenia. Teraz na kineskopie skaczą jakieś dziwne "Wygibasy" jakieś klepsydry itp. Co mam zrobić teraz? Dodam że fonia jest ok, odbiera głos programów ale na ekranie dzieją się dziwne rzeczy.
 • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
 • #2
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Załącz zdjęcia tych zjawisk, to powie więcej.
  Na chwilę obecną działa niemal wszystko. Selektor i separator impulsów synchronizacyjnych jest dla mnie głównym podejrzanym, przynajmniej do czasu pojawienia się zdjęć.
 • #3
  GamaD
  Level 12  
  Zdjęcia dopiero jutro, ale ich jakość nie będzie super - ostrzegam. Wymieniłem lampy pcf82 i pcl805 jednak to nic nie pomogło. Jutro dam zdjęcia.
 • #4
  GamaD
  Level 12  
  Oto zdjęcia, słaba jakość ale myślę że coś to powie.


  Telewizor Ametyst i brak wizji

  Telewizor Ametyst i brak wizji

  Telewizor Ametyst i brak wizji

  Telewizor Ametyst i brak wizji

  Dodano po 1 [minuty]:

  Od siebie dodam tylko ze zdjęcia były robione na różnych kanałach, żeby pokazać jakiego rodzaju są to zjawiska.
 • #5
  AlekZ
  Vacuum tubes specialist
  Wygląda to na brak prawidłowej siatki obrazowej. Wina leży po stronie odchylania poziomego, które okresowo zanika. Należałoby podejrzeć oscyloskopem co jest na siatce pentody mocy odchylania poziomego (zdaje się PL500), aby sprawdzić, czy jest ona niewłaściwie sterowana.
  Sprawdziłbym też opornik siatkowy tej lampy. W ogóle trzeba szukać uszkodzenia gdzieś wśród elementów biernych w stopniu odchylania poziomego.
 • Fluke Pomiar Jakości Zasilania
 • #6
  GamaD
  Level 12  
  Oscyloskopu niestety nie mam.
  Lampę PL500 podmieniałem i efekt ten sam. Opornik zaraz sprawdzę i powiem czy ma odpowiednią oporność lub czy nie jest przypadkiem spalony. Dodam także że Dioda WN (nie pamiętam symbolu tej lampy) podczas grania czasem cyka a w środku ona błyska na niebiesko - może to jej wina?
 • #8
  GamaD
  Level 12  
  No to kiepsko bo nie mam takiej lampy, a jak zauważyłem to cykanie ostało więc dajmy temu spokój. Pytanie teraz co robić z tym ekranem.
 • #9
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  GamaD wrote:
  No to kiepsko bo nie mam takiej lampy, a jak zauważyłem to cykanie ostało więc dajmy temu spokój.

  Skąd wiesz? Pewny jesteś? Wymień tę lampę niezwłocznie (nie gadaj, że nie uda Ci się jej znaleźć, zrób zapas zawczasu)
 • #10
  GamaD
  Level 12  
  Dobra ona jest ok a ja nie mam takiej lampy to na co mam wymienić? A poza tym w Berylu jak była to było dobrze. Skoro to dioda to może idzie ją czymś zastąpić?
 • #11
  jdubowski
  Tube devices specialist
  GamaD wrote:
  Skoro to dioda to może idzie ją czymś zastąpić?


  A co tu zastępować - to popularna lampa, za parę zł kupisz na Allegro.
  Pozatym uruchom telewizor i zajrzyj to OTV od tyłu w ciemnym pokoju - zobacz czy gdzieś nie ma ulotu albo przebić...
 • #12
  kopadam46
  Level 16  
  Witam. Przyjrzyj się kondensatorom elektrolitycznym w zasilaczu. Mógł któryś utracić pojemność lub po prostu jest niedokręcony (zły styk z chassis). Pozdrawiam.
 • #13
  GamaD
  Level 12  
  Dioda WN jest ok bo gdy była w Berylu było dobrze.

  Co do kondensatorów to one są podejrzane, gdyż na tej blaszce na której one są jest już rdza po wylanym elektrolicie... nie mam specjalnego miernika do sprawdzania pojemności, czy jest jakiś inny sposób?
 • #14
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Wymienić podejrzany kondensator, wymiana EY86 także Ci nie zaszkodzi - zapasowy komplet lamp i tak warto przy sobie mieć.
  Podaj napięcie zasilania anod i prąd pobierany przez stopień odchylania poziomego.
 • #15
  kopadam46
  Level 16  
  Wyczyść do czystego metalu miejsca styku kondensatorów z chassis i porządnie je dokręć. Prosty i w praktyce często stosowany sposób sprawdzenia stanu kond. elektrolitycznych to na pracującym OTV podłączać po kolei równolegle do każdego z nich pojemność np. 50mF/450V i obserwować efekt na ekranie. Nie zapominaj, że na chassis może występować ok.230V napięcia zmiennego, a na kondensatorach na pewno ok. 250V stałego. Powodzenia.
 • #16
  GamaD
  Level 12  
  Powiedzcie mi które lampy wymienić... niby karzecie coś mierzyć ale ja dalej nie wiem co konkretnie w którym miejscu. Chyba odłoże naprawe tego OT na później bo jak na razie za mało wiem na ten temat... ale mimo wszystko które lampy warto wymienić w tym wypadku?
 • #17
  irekr
  Moderator
  1. Woltomierzem sprawdź wielkość napięcia na siatce pierwszej PL500, napięcie powinno wynosić od -20 do -50V - pojawi się dopiero po nagrzaniu się PL500. Mam nadzieję że chociaż prosty woltomierz posiadasz...
  2. Wkrętakiem trzymanym jedną ręką - drugą niczego nie dotykaj (!) i dobrze izolowanym uchwycie dotknij do anody PL500. Przy odsuwaniu wkrętka powinien się ciągnąć niewielki łuk elektryczny długości kilku milimetrów.
  3. Popatrz na EY86 w czasie pracy, jeżeli stopień odchylania pracuje prawidłowo będzie widoczne wyraźne żarzenie katody - na krążku będzie widoczna charakterystyczna poświata w kolorze pomarańczowym. Poświata w kolorze niebieskim oznacza albo zwarcie w kineskopie lub przewodach zasilania albo uszkodzoną samą EY86

  Moderated By stołek_-92:

  Punkt trzeci poprawiłem - chodziło oczywiście o EY86, nie EY88 :)

 • #18
  GamaD
  Level 12  
  Ok zrobię te pomiary i testy ale dopiero jutro bo dziś lakieruję obudowę mojego Pionierka U :)
  Co do poświaty na EY86 to już nie jest niebieska a pozwoliłem telewizorowi "pochodzić" prawie godzinę i nie było niebieskiego błyskania, w ogóle po tym incydencie z błyskaniem telewizor był włączany co najmniej 5 razy bez obudowy i nie było tego zjawiska, jest normalna pomarańczowa poświata.
 • #19
  marcin_oizo
  Level 28  
  Odchylanie poziome masz skopane albo filtowanie zasilacza. To Ametyst 1012? Schemat ogólnodostępny w internecie, posprawdzaj łączenia na nogach lamp (przelutuj podstawki), sprawdź PCF82 albo 802 w generatorze, ECH84 też w generatorze, niczym narazie nie kręć. Sprawdź też elementy w obwodach tych lamp,może od razu może zauważysz że jakiś nawalił. No i podokręcaj kondensatory, może jakiś jest suchy (choć w odbiornikach z lat 60-tych nawet ich nie wymieniałem bo były OK ale tutaj może padły).
  Pozdrawiam.
  No i kup sobie zapasowy komplet lamp albo napisz jakie chcesz to wyśle za koszty przesyłki...
 • #20
  GamaD
  Level 12  
  Naprawiłem odchylanie w poziomie - była uszkodzona podstawka, wymieniłem i jest ok, cały ekran świeci.
  Jednak telewizor nic nie odbiera, w sensie nie ma nic na ekranie jedynie sie świeci. Dać zdjęcia tego zjawiska?
 • #21
  cirrostrato
  Level 37  
  Ametyst odbiera kanały 1-12,jeśli w twojej okolicy jest nadajnik na jeden z tych kanałów to już szansa na odebranie czegoś jest (w Warszawie jedynka na 11 kanale) ale:w przełączniku kanałów(zakładam,że działa) pracuje lampa PCF801(lub w starszych Ametystach PCF82),generuje m.in. sygnał heterodyny,jeśli jest stara to może nie generować na wyższych kanałach.Przy przełączaniu kanałów powinny być przynajmniej jakieś zakłócenia,jeśli nie to skopany wzmacniacz pcz, wzmacniacz wizji lub jeszcze coś..
 • #22
  GamaD
  Level 12  
  Przy przełączaniu reaguje, nawet przy kręceniu pokrętłem dostrojenia zmienia się coś na ekranie. W moim rejonie na pewno będą odbierać programy jakieś na takim telewizorze, dlatego że na Berylu którego miałem z rok temu odbierało całkiem sporo. Może to wina krótkiego kabelka który podłączyłem jako antenę? No nie wiem bo głos był a obrazu nic... ponad to strasznie słabo widać, to chyba kineskop siada...
 • #23
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Skoro głos się pojawia, to zdecydowania większość telewizora jest sprawna w stopniu przynajmniej zadowalającym. Zaaplikuj mu porządną antenę.
 • #24
  GamaD
  Level 12  
  Podłączyłem pod kablówke tak samo jak niegdyś Beryla i głos jest i to dość dużo programów łapie, ale niestety tylko ekran się świeci i przy przełączaniu lub regulacji widać to na ekranie.
 • #25
  marcin_oizo
  Level 28  
  Wymień opornik 3,3k (albo 2,2k) /5W przy lampie PFL200 albo PCL84, nie wiem co tam u ciebie pracuje. Zasila on anodę części L lampy (wzmacniacza wizji). Jeśli jest on uszkodzony - obrazu nie będzie nigdy.
  Aha, podkręć kontrast na max... Regulacja kontrastu to regulacja wzmocnienia wzmacniacza wizji, jak masz na min. to tak jak z głosem, nic nie słychać/nic nie widać.
 • #26
  GamaD
  Level 12  
  Jasne że kontrastem kręciłem, ja mam zwyczaj że jak coś testu,ę to kręcę wszystkimi gałkami itp żeby sprawdzić efekt. Jutro zajmę się tym rezystorem..
 • #27
  marcin_oizo
  Level 28  
  Głową pokręć!!!
  Jak tak będziesz kręcił wszystkim czym popadnie (chodzi o potencjometry z tyłu, montażowe) to tak rozstroisz ten telewizor że już go ponownie nie nastroisz!
  Opornik wymień na nowy, te stare są zdradliwe.
 • #28
  GamaD
  Level 12  
  A kto Ci powiedział że ja kręce potencjometrami z tyłu? Gdzie ja to napisałem?
 • #29
  GamaD
  Level 12  
  Słuchajcie kupiłem ten rezystor to był 3,3 K ale niestety powinien być 7 W a ja kupiłem 5 W czy jak go wstawię nic sie nie stanie? Dodam że kupiłem także rezystor 2,2 też 5 W i moge je połączyć równolegle żeby uzyskać większą moc czy nie bardzo?

  Dodano po 18 [minuty]:

  Wstawiłem tam tego 5 watowego i dalej nic tylko sie zagrzał.
 • #30
  Futrzaczek
  Admin of Retro group
  Podaj napięcie na anodzie lampy wzmacniacza wizji - ta nóżka, która łączy się z wymienianym przez Ciebie rezystorem. Podaj też napięcie zasilania anod występujące w tej części telewizora - czyli druga nóżka w/w rezystora :)

  Quote:
  Dodam że kupiłem także rezystor 2,2 też 5 W i moge je połączyć równolegle żeby uzyskać większą moc czy nie bardzo?

  :roll: Uzyskałbyś 1320Ω.