Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

tranzystor steruje przekaźnikiem podczas impulsu 1V

13 Cze 2009 09:03 1997 6
 • Poziom 10  
  Witam.

  Żeby dokładnie wyjaśnić o co mi chodzi, zacznę od początku...
  Mam urządzenie, którego zadziałanie jest sygnalizowane diodą led smd. Potrzebuję układzik, który zmieni stan przekaźnika w chwili, kiedy dioda będzie zapalona (przez cały czas jej świecenia). Generalnie ma to działać tak, że jak załączy się owo urządzenie, to przestanie działać inne, podłączone do przekaźnika. Czy ktoś mógłby mi podsunąć schemacik takiego układu?

  Z góry dziękuję

  Krzysiek
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 34  
  Napięcie przewodzenia diod LED jest >1V. Do końcówki diody nie połączonej z masą dołączyć rezystor połączony z bazą tranzystora w którego kolektorze będzie przekaźnik . Rezystor około 4,7k.
  Równolegle do uzwojenia przekaźnika włącz diodę spolaryzowaną zaporowo w stosunku do napięcia zasilania tranzystora.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 10  
  dziękuje Panowie !!! proszę jeszcze tylko opodpowiedź jaki tranzystor zdał by się najlepiej do tego celu... (poprosze o jakiś przykładowy symbol... a jeszcze jedno oczywiście mogę podłączyć układ do 12V na kolektorze i emiterze tranzystora.. (przekaźnik na 12V) ????
 • Poziom 32  
  nasa-photon napisał:
  proszę jeszcze tylko opodpowiedź jaki tranzystor zdał by się najlepiej do tego celu... (poprosze o jakiś przykładowy symbol... a jeszcze jedno oczywiście mogę podłączyć układ do 12V na kolektorze i emiterze tranzystora.. (przekaźnik na 12V) ????
  Tranzystor może być np. BC547. Powyższy układ może pracować na 12V wystarczy plus zasilania (12V) podpiąć do punktu zaznaczonego na powyższym schemacie jako V+ a masę do emitera tranzystora.
 • Poziom 10  
  Dziękuje bardzo.... pozdrawiam !!!
 • Poziom 10  
  witam
  Wiem że stary temat ,ale właśnie szukam układu podobnego jak ten z tematu.
  Mianowicie potrzebuję układ w którym przekaznik 12V lub 24V będzie zasterowany impulsem z buzera.
  Impuls trwa bardzo krótko i w peaku jest max 1,6V . Impulsy powtarzają się co jakieś 3 lub 4 sekundy , ale mi zależy by przekażnik zaskoczył przy pierwszym impulsie.
  Napewno będzie trzeba do tego zrobić jakieś podtrzymanie na czasówce ale z tym juz sobie dam rady.
  Mam gdzieś chyba całe opakowanie bc547 , nada się do tego ten tranzystor? czy powyższy schemat zda egzamin czy trzeba coś pozmieniać?
  czy może jakiś transoptor lub optotriak?
  Dokładnie chodzi mi o sterowanie odpięciem urządzeń zasilanych z ups po alarmie z watomierza; w tym watomierzu jest regulowany próg dopuszczalnego obciążenia sygnalizowany buzerem.