Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwalczanie pola magnetycznego

bb 16 Maj 2004 20:02 8731 10
  • #1 16 Maj 2004 20:02
    bb
    Poziom 20  

Witam drogich kolegów :) O nic nie pytam tylko chciałbym żebyście (bardziej doświadczeni w temacie, lub w ogóle w elektronice) przeczytali poniższy tekst i ocenili zawartość i poprawność merytoryczną. Tzn czy niec nie naściamniałem i nie pomyliłem. Oto on:
    -------
    Prąd płynący przez cewkę powoduje powstanie pola magnetycznego. Gdy przez cewkę płynie prąd stały wówczas powstaje stałe pole magnetyczne, zaś gdy płynie prąd zmienny, powstałe pole magnetyczne jest zmienne.
    Pole magnetyczne wytwarzane jest nie tylko przez cewki wielozwojowe (rys.1 „a”) lecz także przez cewki jednozwojowe (rys.1 „b”).
    Tak więc, każdy zamknięty obwód przez który płynie prąd elektryczny będzie źródłem pola magnetycznego. W każdym urządzeniu elektrycznym/elektronicznym płyną prądy, które zamykają się w jakiś obwodach (pętlach). W takim razie każde pracujące urządzenie elektryczne czy układ elektroniczny wytwarza pole magnetyczne, ponieważ w każdym pracującym urządzeniu elektrycznym płyną prądy w zamkniętych obwodach (pętlach).
    Każdy układ jest źródłem zakłóceń związanych z polem magnetycznym. Transformator który zbudowany jest z 2 (lub więcej) cewek sprzężonych magnetycznie wytwarza szczególnie dużo zakłóceń magnetycznych. Ich wpływ może być znaczący dla prawidłowego działania niektórych urządzeń elektronicznych, takich jak np. czułe urządzenia pomiarowe, czy miksery i przedwzmacniacze audio.
    Jednym ze sposobów zwalczania wpływu pól magnetycznych na układy elektroniczne jest oddalenie transformatora od czułego układu poprzez np. przeniesienie transformatora w inną część obudowy urządzenia niż płytka drukowana układu, lub jeśli to możliwe zastosowanie zewnętrznych zasilaczy sieciowych.
    Drugim sposobem na zmniejszenie oddziaływania pola magnetycznego jest skręcanie przewodów sygnałowych, tak jak mamy to widoczne na rysunku 2. Na tej zasadzie konstruowany jest kabel potocznie zwany „skrętką” używany głównie do przesyłania danych między komputerami, urządzeniami lub w telekomunikacji.
    Kolejnym czynnikiem jest prowadzenie obwodu masy na płytce z obwodem drukowanym układu (rys.3 „a”), obwód masy zilustrowany na tym rysunku działa jak cewka jednozwojowa. Na rysunku 3 „b” mamy schemat zastępczy: obwód oprócz rezystancji warstwy miedzi na laminacie która tworzy obwód, jest także indukcyjność którą tworzy zamknięta pętla tegoż obwodu.
    Najczęściej jednak używanym sposobem minimalizowania wpływu pól magnetycznych jest ekranowanie. Ekranowanie całego układu poprzez umieszczenie w metalowej obudowie, lub w obudowie obklejonej folią aluminiową od środka (i podłączenie do masy układu), oraz ekranowanie kabli i przewodów.
    Rozróżniamy 3 rodzaje ekranowania: ekranowanie elektryczne, magnetyczne i elektromagnetyczne. Ekranowanie magnetyczne wykonuje się z płyt z materiałów ferromagnetycznych. Ferromagnetyk zamyka w sobie pole magnetyczne, osłaniając tym samym znajdujący się wewnątrz przewód (drut) którym płynie sygnał, od zewnętrznego pola magnetycznego. Do dokładnego ekranowania stosuje się warstwowe ekrany magnetyczne wykonane z materiałów o różnej przenikalności magnetycznej.
    Wielu konstruktorów uważa że wystarczy zastosować tylko ekranowane przewody i już będzie dobrze, lecz ekranowanie w nie dużym stopniu eliminuje zakłócenia. W dużym uproszczeniu pole magnetyczne może przenikać przez metalowy ekran. Dzieje się tak z powodu takiego, że pole magnetyczne (szczególnie o częstotliwości sieciowej), bardzo łatwo przenika przez metalowy ekran, gdyż jest on zazwyczaj zbyt cienki. W tabeli 1 mamy podane częstotliwości oraz grubość ekranu (dla 3 materiałów) w minimetrach, aby zmniejszyć oddziaływanie pola 3-ktrotnie.
    Przykładowo dla ekranu miedzianego, i częstotliwości sieciowej trzeba było by zastosować nieco ponad 0,9 cm ekranu, aby stłumić pole tylko 3-krotnie! Aby skutecznie je stłumić należało by kilkudziesięciokrotnie!

Z powyższej analizy wynika że nie ma skutecznego sposobu na zlikwidowanie niepożądanego oddziaływania pola magnetycznego, można je co najwyżej zminimalizować, a i przy tym potrzeba sporo wiedzy w tej dziedzinie oraz praktyki.
    ----
    załaczam zdjecia i tabel
    pozdr
    bb

0 10
  • #2 16 Maj 2004 20:33
    lukastoja
    Poziom 16  

1. mam pewne obiekcje co do grubosci ekranu. Przeciez jesli te dane bylyby prawdziwe, to ekranowanie czegokolwiek nie mialoby sensu. Poza tym w zamknietej metalowej obudowie nie powinno byc zadnego pola elektrycznego, tak mysle, a zwiazane jest to z puszką Faraday'a.
    2. obwody magnetyczne (transformatory) projektuje sie tak by strumien rozproszenia byl jak najmniejszy.
    3. A w jakiejs madrej gazecie przeczytalem calkiem niedawno, ze przyjmuje sie ze pole e-m od cewek itp. jest pomijalne w odleglosci 5x wielkosc elementu, stad moje zaskoczenie co do tych danych o grubosci ekranu.
    pozdrawiam
    [/quote]

0
  • #3 16 Maj 2004 20:41
    bb
    Poziom 20  

@ lukastoja
    To wszytko dotyczy pola magnetycznego, a nie lektromagnetycznego, to jest duża róznica!
    pozdr
    bb

1
  • #4 16 Maj 2004 21:16
    lukastoja
    Poziom 16  

wiec nie ma zadnych zaklucen bo :
    - stałe pole magnetyczne nie wprowadza zakłóceń,
    - zmienne pole magnetyczne indukuje pole elektryczne razem = pole e-m

1
  • #5 16 Maj 2004 21:22
    mlynek13
    Poziom 11  

czegoś tu nie rozumiem .dokładniej rużnicy między polem magnetycznym a elektromagnetycznym tzn moim zdaniem pole elektro magnetyczne jest wywołane indykcją prondu a magnetyczne czymkolwiek innym....niei wiem czy sie myle ale skoro jest o prądzie to pole jest elektro magnetyczne a nie magnetyczne
    :P

0
  • #6 06 Cze 2004 10:42
    chomikaaa
    Poziom 18  

mam pytanko zrobilem sobie kolumne na glosniku 16 firmy 888 mala obudowa przsy zblizeniu do monitora zmienia mi on kolor w jaki sposob sa ekranowane kolumny glosnikowe czy mozna to jakos skutecznie ekranowac i zlikwidowac ten nieporzadany efekt gdy molumny stoja przed monitore efektu tego nie ma

0
  • #7 06 Cze 2004 11:11
    CKsrv
    Poziom 32  

"czy mozna to jakos skutecznie ekranowac i zlikwidowac ten nieporzadany efekt"

Mozna - wymieniając glosniki na ekranowane - tesla ma np. i nie tylko

0
  • #8 06 Cze 2004 12:07
    bb
    Poziom 20  

chomikaaa napisał:
    mam pytanko zrobilem sobie kolumne na glosniku 16 firmy 888 mala obudowa przsy zblizeniu do monitora zmienia mi on kolor w jaki sposob sa ekranowane kolumny glosnikowe czy mozna to jakos skutecznie ekranowac i zlikwidowac ten nieporzadany efekt gdy molumny stoja przed monitore efektu tego nie ma

To chyba tak dziala na kineskop monitora magnes na glosniku.
    pozdr
    bb

0
  • #9 06 Cze 2004 18:55
    chomikaaa
    Poziom 18  

to wiem ale chodzi mi o spaosoby ekranowania tego np kupujac zestaw powiedzmy tonsila czy innej firmy efekt ten praktycznie nie wystepuje wiec pytam czym sa kolumny w srodku ekranowane moze ktos wie czy to np zalezy od glosnikow czy od czegos innego?

0
  • #10 06 Cze 2004 20:31
    CKsrv
    Poziom 32  

"czym sa kolumny w srodku ekranowane"

Niczym nie sa - stosuje sie "specjalne" głosniki.

0
  • #11 06 Cze 2004 20:57
    chomikaaa
    Poziom 18  

wlasnie taka odp chcialem uslyszec thx
    mam pytanie czy glosniki tonsila sa ekranowane czy ew jakis innych firm oraz jak powiedzmy w praktyce to wypada spedzam duzo czasu przed kompem i mam ochote sluchac muzy radia czy z kompa oraz mam kolumienki tonsila zg15c11 ale bez fabrycznych glosnikow za niskotonowy robi 16cm 888 czyli padaka glosnik czy jak zastasuje orginalne glosniki to nie bede mial tego efektu
    sorki za banalne pytania ale niestety nigdy nie mialem porzadnego sprzetu do odtwarzania muzyki wiec jest nmi trudno sie w tej materii orintowac moge polegac na forum i ew opiniach osob prywatnych ktore nie sa czasami zbyt obiektywne

0