Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiast diody detekcyjnej

13 Cze 2009 12:29 4337 19
  • Poziom 14  
    Witam,

Buduję najprostsze radio na fale długie z demodulatorem AM w postaci diody detekcyjnej. Problem w tym, że teraz trudno takie diody germanowe kupić. W związku z tym mam pytanie :

a) czy diody schottkiego mogą być zamiennikiem dla germanowej diody detekcyjnej, jeśli tak, to do jakiej częstotliwości ?

b) czy teraz produkuje się diody detekcyjne germanowe lub krzemowe (podobno takie istnieją/istniały)?

Bardzo proszę o typy diod, z góry dzięki za pomoc.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Ewentualnie złącze tranzystora lub 1n4148 ;)
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Poszukaj na lokalnym punkcie skupu złomu rozbitego radia np. kuchennego coś a'la Śnieżnik - tam są takie szklane cacka detekcyjne. ;)
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Wpisz w wyszukiwarkę na takim i innym serwisie aukcyjnym "germanow*", "AAP*", "GD507". Bywają tanio (np. 5zł/100szt), nawet GD507 (stosowane w sondach w.cz. do 1GHz) - a przydają się do różnych celów, np. do budowy reflektometrów, wskaźników natężenia pola... Są i inne diody detekcyjne do celów specjalnych (np. 2A201A do wobuloskopów - trudno dostępne i drogie), ale tych akurat raczej nie będziesz szukał.
  • Poziom 14  
    Dzięki, zdobyłem diody 1n4148, zobaczę co z nich uda się zrobić. Może kupię 100szt diod AAP, jak nie zdobędę pojedynczych sztuk z jakiegoś starego rupiecia.

Pozdrawiam
  • spec od auto-elektro
    Proponuję abyś sobie zrobił galenę albo piryt, pracowicie śturając ostrzem bedziesz maiał zajefajny detektor.
  • Poziom 36  
    Diody krzemowe zwykłe (jak np. 1N4148) mają znacznie większe napięcie przewodzenia (ok. 0.7V) niż germanowe (ok. 0.3V) i efekt może być całkowicie zniechęcający (zwł. że mieszkasz daleko od radiostacji na fale długie a i antena do radia pewnie raczej dość krótka...
    http://polskaam.ir.pl/ - tu masz stacje na falach długich i średnich. Na długich najbliżej masz 171kHz Bolszakowo - nie wiem czy nie będzie lepiej słychać niż 225KHz z Solca (a czasami zastępczo z Raszyna).
    Na falach między długimi i średnimi :) masz w Gdańsku radiolatarnię lotniczą NDB nadającą telegrafią "GDA" na 322kHz (o ile jeszcze działa).
    Tak czy inaczej najlepiej odbierać fale (zwł. długie i średnie) późną nocą i w dzień świąteczny (mniej zakłóceń od PC, OTV, świetlówek itd.)

"Kiedyś" napisałbym (ale wtedy nie było internetu...) że możesz zamiast diody detekcyjnej użyć złącza baza-emiter lub baza kolektor germanowego tranzystora małej mocy, ale to obecnie jeszcze bardziej towar "vintage" - rarytas...
    Teraz zobaczyłem że jesteś (podobno) z Gdyni... Tam są sklepy z częściami elektronicznymi, ale diod germanowych raczej mogą nie mieć lub jeśli już to np. po 1zł/szt... Lepiej poszukaj STARYCH serwisów RTV (może jeszcze jakieś zostały...) i poproś o resztki jakichś starych radioodbiorników (i nie tylko... ale w innych płytach raczej nie będzie diod germanowych) - jak nie wyrzucili to chętnie zazwyczaj dadzą, może nawet dadzą "młodemu elektronikowi" :) ze dwie diody germanowe luzem jako "już nieprzydatne stare zapasy".
    Z rozbiórki sprzętu RTV a nawet PC można mieć dużo przydatnych elementów - w zasadzie wszystkie oprócz kineskopów i układów scalonych specjalizowanych i/lub z mnóstwem nóżek :) (choć w 99% przypadków nie będzie tam diod germanowych najlepiej "długofalowo" kupić 100 nowych sprawnych diod germanowych za 5zł i ew. jeszcze coś pożytecznego od tego samego sprzedawcy aby przesyłka się opłacała, diody można wykorzystać w urządzeniach które ktoś kupi lub dostanie na prezent albo część odstąpić znajomym...).

Na Elektrodzie, stronach rosyjskich i nie tylko jest dużo opisów różnych prostych radioodbiorników na fale długie i średnie (diody się przydadzą, aby nie przelutowywać tej jedynej posiadanej - a elementy germanowe są bardzo wrażliwe na przegrzanie - odprowadzaj ciepło lutownicy z przed elementu np. pęsetą). Nie zapomnij, że antena (a na fale długie i średnie potrzebna długa...) powinna być dla bezpieczeństwa i mniejszych zakłóceń (ładunki elektrostatyczne) połączona z uziemieniem dla prądów stałych i wolnozmiennych - najprościej przez rezystor np. 100...500kohm, oraz zabezpieczona przed zerwaniem i spadnięciem (skutki mogą być opłakane i kosztowne). Powodzenia.
  • Poziom 37  
    pawelob napisał:
    Dzięki, zdobyłem diody 1n4148, zobaczę co z nich uda się zrobić. Może kupię 100szt diod AAP, jak nie zdobędę pojedynczych sztuk z jakiegoś starego rupiecia.

Pozdrawiam

Mieszkasz w tak porządnym mieście i masz problemy ze zdobyciem diody?

Przecież "pod nosem" masz Radmor. Jak się tam udasz do działu wyprzedaży, do p. Waldka, to za kilka zł nabędziesz takich różności, że aż głowa boli. :D
  • spec od auto-elektro
    serwis, a jak myślisz, jak mozna miec problem ze zdobyciem różnych DOG, AAP, GA itd?
  • Poziom 40  
    Jacek79 napisał:
    serwis, a jak myślisz, jak mozna miec problem ze zdobyciem różnych DOG, AAP, GA itd?

Problemu nie ma - wystarczy spacer w okolice dyskontu np. Biedronka , Netto itp. gdzie masowo kręcą się żule zdobywający środki na tanią wiśniówkę zbierając złom . Za puszkę najtańszego browara przyprowadzą w try miga takiego gracika radia kuchennego albo co innego jeszcze lepszego.
  • spec od auto-elektro
    Niekoniecznie. Wystarczy się udać do zwykłego zakładu napraw RTV i najnormalniej poprosić o taką diodkę.
  • Poziom 40  
    Sczególnie że punkty napraw są dziś częstsze niż dyskonty z "ambrozją" ;)
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    serwis napisał:

Przecież "pod nosem" masz Radmor.

Jak mnie pamięć nie myli to firma RADMOR jest w TRÓJ Mieście (a dokładnie w m-ści GDYNIA).
    Cytat:
    Jak się tam udasz do działu wyprzedaży, do p. Waldka, to za kilka zł nabędziesz takich różności, że aż głowa boli. :D

Pan Waldek od 3 lat jest już na Emeryturze. :cry:

Nadmienię, że konstruktor i wynalazca anten dla RADMORA, dalej funkcjonuje i jest Fachowcem (czytaj : GURU antenowym) dla większości poważnych Firm na Świecie. ( nie boję się nazwać - Fachowcem na Świecie i GURU ) .

Pozdrawiam.
  • Poziom 36  
    Oj, Koledzy... Powiedzcie w jakim wyrobie Radmoru były diody germanowe detekcyjne ? Chyba ostatnio w jakimś amplitunerze wypuszczonym w małej serii, bo w radiotelefonach to jeszcze dawniej i niekoniecznie jeszcze żyją pamiętający to pracownicy.
    I jeszcze namawiacie Młodego Elektronika na rozpijanie żuli i kontakty z nimi (mogą np. poczęstować przymusowo "sponsora")...

Pojemniki na elektronikę do recyklingu na terenie firm oczyszczania miasta są coraz mocniej pilnowane przez wynajętą ochronę (a nikt nie chce ryzykować utraty pracy lub premii przez jakiegoś... hobbystę), ale można czasem spróbować tam zajrzeć (śrubokręt płasko-krzyżowy, kombinerki i mocne szczypce boczne oraz mocną torbę dobrze przypadkiem mieć dyskretnie przy sobie w pogotowiu...)
  • Poziom 35  
    Witam.
    Mam pełno różnych "takich " - przyślij kopertę zwrotną to Ci wyślę " parę " sztuk .
    Pozdrawiam .
  • Poziom 37  
    SP5ANJ napisał:
    serwis napisał:

Przecież "pod nosem" masz Radmor.

Jak mnie pamięć nie myli to firma RADMOR jest w TRÓJ Mieście (a dokładnie w m-ści GDYNIA).

A jak ja napisałem?
    Cytat:

Wystarczy zerknąć na awatar autora postu :|

SP5ANJ napisał:
    (...)
    Pan Waldek od 3 lat jest już na Emeryturze. :cry:
    (...)

Hmm... na początku czerwca br. byłem w Radmorze, to jeszcze nie był emerytowany.... :D

kondensator napisał:
    Oj, Koledzy... Powiedzcie w jakim wyrobie Radmoru były diody germanowe detekcyjne ? Chyba ostatnio w jakimś amplitunerze wypuszczonym w małej serii,(...)

Nie zapominaj Kolego o tym, że amplituner Radmor oraz inny sprzęt powszechnego użytku, to była uboczna produkcja tego zakładu.
    A diody germanowe występują (występowały) np. w radarach, echosondach i innych urządzeniach nawigacyjnych.
  • Poziom 40  
    Wysyłacie amatora do jakiegoś Waldemara , który z racji bycia mega-gwiazdą z powodu bycia mega-specem od czegoś-tam pewnie nie ma czasu na pierdoły gdy tymczasem takie szeregowe elementy można rzeczywiście często znaleźć na śmietniku albo na złomie.
    Kto się boi obciachu niech da na piwo żulowi - ja się nie obcyndalam - jak coś fajnego z elektroniki jest w śmieciach to se po prostu bezpruderyjnie biorę i cześć. A tego będzie coraz więcej.
  • Poziom 14  
    Diodę germanową zdobyłem z demontażu starego sprzętu. Dzięki za pomoc, zamykam temat.

Pozdrawiam